Ми визначили, що нам важливо працювати над уроком, який є цікавим. Звучить просто, але насправді це титанічна праця, щоб цього досягти. Ми вирішили, що для нас важливий комфорт для вчителів і учнів. Для нас важливий взаємозв'язок між вчителями, учнями і батьками. Відповідно, ми бачимо в загальному, куди ми рухаємося, але ми не завжди про це вголос говоримо і ставимо таке питання. Ми його поставили на початку, маємо в голові і проживаємо. А лідер моніторить, який напрям краще рухається, який треба підігнати і надолужити."
Ще на етапі визначення пріоритетів стало ясно, хто найбільше надається до ролі лідера кожного з напрямків. Анна як людина, що на той момент вже 2 роки цікавилася CLIL-методикою, відвідала ряд семінарів на цю тему у Боржомі, Гронінгені та Києві, очолила команду з розробки цих уроків.
Зустрічі у команді, що працює над цим пріоритетом, виглядають дещо інакше, ніж в інших командах: зазвичай вчителі, що розробляють урок за CLIL-методикою, працюють в тандемах – вчитель-предметник та вчитель-мовник. Та у деяких випадках діють за стандартною схемою:
- збираються усією командою,
- генерують ідеї,
- розподіляють завдання,
- долучають інших.
Це відбувається, наприклад, на щорічному модулярному CLIL-уроці, коли одна тема розглядається з точки зору різних предметів. На таких зустрічах команди вони аналізують, що вдалося та не вдалося з попередньо визначених завдань, лідер запитує, чи є нові ідеї та пропозиції, висловлює свої. Потім спільно обирають найбільш оптимальні ідеї і кожен виявляє ініціативу, за що він готовий взятися.
Те, що завдання і участь не нав'язуються, а обираються самостійно, вчителі називають
основною мотивацієюдолучатися до змін. Є можливість обрати близький для себе напрямок, реалізуватися у тому, що цікаво, робити те, що можеш і хочеш. Нова вчителька у школі, яка нещодавно приєдналася до команди, зазначила: "
Найбільш цікаво долучатися, бо це не є примусово … відчуваєш дружню атмосферу, знаєш, що на тебе чекають, тому не хочеться пропускати зустрічі. Працюєш на ентузіазмі."
Залучення нових учасників до команди "Школи 3.0" теж не стало агітацією чи примусовим записом. Директор та вчителі організували зустрічі кафедр у форматі світового кафе. Крім іншої важливої шкільної інформації до обговорення, лідери напрямків також рухалися від столу до столу і розповідали колегам про те, чим займаються.
Слухачі мали можливість запропонувати, як це робити краще, подати ідею та
за бажання долучитися в подальшому до реалізації. Водночас учасники застерігають від помилок:
"Щоб ефективніше працювати, треба чітко визначати напрямок для участі і не долучатися до кількох нараз." Вони також радять
"більше розповідати про результати, не соромитися похвалитися, щоб школа знала про те, що діється, а інші вчителі хотіли долучатися."