Проект «Рідний край у словах і у барвах» від Наталії Дев'ятко
Всеукраїнський проект «Рідний край у словах і у барвах» заснувала Дніпропетровська міська рада спільно з Дніпропетровським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти минулого року. Головна ідея проекту полягала у екологічному і патріотичному вихованні, а також у співавторстві дитині та письменника. Також програма спрямована на залучення новітніх інформаційних технологій, засобів медіаосвіти і на розвиток сучасної української літератури через медіатворчість школярів. Для проекту відібрали авторів, які пишуть для дітей та підлітків виключно українською мовою.
«Ми визначилися із темами і тими напрямами творів, у яких переважно підіймали екологічні проблеми. Окремо обирали твори з моделями енергозбереження, витрачання ресурсів, які показують негативні наслідки їх некоректного споживання. – зазначає координаторка проекту, українська письменниця, Наталія Дев'ятко.
Проект відбувався у 4 етапи. На 1-му етапі організатори відібрали понад 100 віршів, оповідань і повістей від 54 авторів, які мешкають в Україні, США та Ізраїлі. Школярам і студентам запропонували прочитати обрані твори і на їхній основі створити щось своє. Доробками могли стати ілюстрації до оповідань, постановки, анімації, мультфільми й аудіозаписи. У 2-му етапі конкурсу взяли участь понад 130 школярів, які намалювали більше 200 ілюстрацій і зробили 11-годинний аудіозапис до творів. Всі матеріали помістили на 667 сторінках великої, поділеної на частини книги.
Перша і друга частини доробку розраховані на школярів молодшого віку, відповідно третя і четверта – на старших. Третій етап проекту мав форму презентації, на яку зібрали усіх учасників.
«Ми хотіли, щоб школярі познайомились між собою, поспілкувались і побачили інших авторів. Кожен отримав у подарунок диск із проектом, диплом фіналіста та книжку одного із сучасних українських письменників, який пише для дітей. – веде далі Наталія. – Ми розуміли, що сучасні книжки не завжди потрапляють до шкільних бібліотек, тому якщо з однієї школи були різні учасники, намагались подарувати їм не однакові книги. Таким чином діти мають змогу обмінюватись літературою. Попри те, вчителі, які допомагали найактивнішим учням, також отримали подяки».
Останній, 4-й етап конкурсу – це друк книги. Книжки, які написані у минулому, не можуть фізично задовольнити сучасну дитину, бо вони інші. Література сьогодення значно більше впливає на дітей, адже написана з урахуванням інформаційно-культурного простору, який виховує дитину. Крім того сучасний школяр має не просто користуватися комп'ютером задля освіти, він повинен щось дати у це середовище, створюючи самотужки інноваційні продукти.
«Ми отримали невелике фінансування – кілька тисяч гривень з культурної сфери. Після закінчення проекту наш інститут допоміг профінансувати частину дисків, щоб розповсюдити по Дніпропетровський області. – говорить Наталія. – Матеріали проекту можна широко використовувати як під час проведення уроків літератури, екології, історії, народознавства, різних гуманітарних дисциплін, так під час виховних заходів і у роботі бібліотек.»
Аудіокниги проекту доступні в інтернеті.