ІСТОРІЇ УСПІХУ ПРО.СВІТ
Як це — бути наставницями юних винахідників?
Протягом 2020 року учасники проєкту Invention Convention Ukraine вчилися працювати в команді, спільно приймати рішення, здійснювати дослідження й аналізувати ефективність власних ідей, створювати прототип та публічно презентувати власні здобутки. 6 травня 2020 року відбулася Національна конвенція юних винахідників онлайн, на якій 6 команд-фіналісток "пітчили" власні винаходи. Опісля ми поспілкувалися з наставниця команд, аби дізнатися, який досвід і особисті відкриття вони здобули завдяки участі в проєкті.

IC UA є офіційним представником Invention Convention Worldwide, міжнародної програми, яка підтримується організацією The Henry Ford. В основі навчальних програм лежить STEMIE-підхід, який виступає за науку, технологію, інженерію та математику, пов'язані з винахідництвом і підприємництвом (Science+Technology+Engineering+Math + Invention + Entrepreneur). Invention Convention має представництва в 10 країнах, зокрема й в Україні, що засноване освітніми організаціями: GoFundEd, Центр Інноваційної Освіти "Про.Світ" та KidIT. Національна конвенція юних винахідників 2020 проходить за підтримки Nova Ukraine та Manoff Foundation.
Учителька математики та інформатики, наставниця команди "Fulcrum" Боярського академічного ліцею "Гармонія" (проєкт "Kettlestove").
Мене, як вчителя завжди цікавила проектна діяльність, дуже хотілося оживити математику, показати її значення в реальному житті. Виконуючи проєкт, діти можуть здобути ті знання та навички, які не повною мірою забезпечує шкільна програма: робота в команді, дотримання дедлайнів, планування, організаційні моменти, які діти проводять самостійно. До прикладу, у школі в кожному предметі є теми, які учні проходять, виконують завдання. Це - завуальовані проєкти, проте, як правило, дитина не розуміє ні тривалість, ні мету, не отримує задоволення від завершення теми. Програма не ставить задачі трансформувати теми в проєкти. Під час того, як діти працюють, вони не відчують змін. На відміну від щоденної роботи в повсякденному навчальному середовищі, у проектній діяльності можна наочно побачити досягнення. Від проєкту до проєкту, певна гейміфікація, як рівні гри. Можна, наприклад, створити власне портфоліо або скласти список особистих досягнень за рік. На Новий Рік ми з командою робили презентацію наших річних звершень. Тоді діти змогли побачити на скільки виросли, згадали, як сперечались і сварились під час прийняття рішень на початку роботи в проекті. Якщо раніше кожен чув тільки себе, то тепер готовий слухати інших.

Наш ліцей входить у топ-200 шкіл України за результатами навчання, школа сильна, батьки зацікавлені в тому, щоб діти вчилися. Через це ліцеїсти, часто, завантажені так, що весь день розписаний похвилинно: школа, 5 хвилин на перекус, гуртки, додаткові заняття. Вони можуть губитися в реальному світі, адже постійно знаходяться в керованому становищі, не маючи можливості вирішувати самостійно. Проєктна діяльність дає можливість власноруч керувати напрямком свого навчання , тому ми взяли участь в Invention Convention Ukraine.

Сьогодні діти мають більше цифрового світу ніж хотілося б, тому безпосереднє спілкування викликає в них певні проблеми. Досі найважче дається робота в команді. Там, де два українці, там, як кажуть, три гетьмани. Узгодження будь-якого рішення, організація один одного викликає дискомфорт і суперечки. У проєкті діти звикають до фізичного контакту. Ми не одразу змогли перейти в дистанційний режим, б команда хотіла зустрічей. Під час карантину періодично проводимо опитування, діти пишуть: "Я хочу спілкування з друзями".
Яблуко падає на голову тому, хто шукає. Важливо показати дітям, що ідеї треба шукати навколо, дивитися на людей, запитувати в них, які проблеми їх турбують.
Я вдячна за навчання IC, яке організатори провели перед тим, як ми розпочали працювати. Особисте відкриття - можна щось винайти на замовлення. Ми зазвичай думаємо, що людина йшла, їй впало яблуко на голову, і вона щось винайшла. Яблуко падає на голову тому, хто шукає. Важливо показати дітям, що ідеї треба шукати навколо, дивитися на людей, запитувати в них, які проблеми їх турбують.

Також для мене було відкриттям, що гроші можна вкладати у винахідництво. Можна шукати винаходи на замовлення задля поліпшення життєвих умов. Під час навчання я зрозуміла, що існують різні методи пошуку, узгодження, що не треба вкладати в прототип великі суми грошей, ідея у вигляді прототипу має пройти випробування, і вже потім можемо визначити, чи вона взагалі стане винаходом.

Під час роботи в проекті може з'ясуватись, що дитині не вистачає технічних навичок, проте ніхто не змушує учня одразу їх опанувати. Мета наставника підвести учасників до прийняття рішень. Для дітей розв'язати власну задачу набагато важливіше і цікавіше, ніж розв'язати ті, які задають у школі. Так вони здобувають власні перемоги і вчаться бути самостійними.
Психологиня, керівниця гуртка ТПК "Діти як діти", наставниця команди "Вселенський хаос" Спеціалізованої школи з поглибленим вивченням англійської мови №85 м. Києва (проєкт "Шкільна зона релаксації")
Специфіка нашої команди - у віці дітей (учні першого - третього класів), а також в тому, що це загальноосвітній заклад, тому формат зустрічей був гуртковий, один раз на тиждень. Радію, що були включені батьки. Те, як вони були включені, можна назвати саме співпрацею, а не контролем з їхнього боку. У мене були побоювання, що "першачки" не будуть в повному обсязі висловлювати свої думки. Батьки прийшли на допомогу: записували думки дітей. Використовуючи матеріали курсу, я давала чіткі інструкції, на що звертати увагу. Як результат, напевно і батьки були здивовані тим, яким чином діти можуть думати. Завдяки проєкту діти отримали вільний простір для фантазій, а батьки зацікавились можливостями своїх дітей. Вдалося не лише показати учнів як винахідників, а й змінити відношення дорослих до дітей.

У мене були побоювання, наскільки діти можуть відповідати правилам проєкту. Проте, попри зовсім юний вік, вони намагались зважувати, що винаходити, що говорити. Я входила в програму, бо на внутрішньому рівні розуміла, що мені чогось не вистачає в сучасній освіті, а саме - гнучкості мислення й свободи. Карантин не дозволив до кінця розширити рамки повсякденної шкільної буденності дітей, але створив додаткові можливості вчитися дистанційно, а отже - більш високотехнічно. Мої особисті надбання від участі в проекті - опанування нових методик. Наприклад, завдяки мудборду [візуалізація настрою] стало зрозуміло, як сформувати бачення дітей: хтось вибрав нюдові,а хтось веселкові кольори. Ми також використовували карту думок [візуалізація структури, планування], де було видно схильності дітей: одні використовували вже наявні технології, а інші брали лист ватману й малювали самостійно. Таким чином були сформовані їхні виступи: вони структурували власні думки.
Процес винахідництва розвиває не тільки технічні вміння, але й формує повагу один до одного, повагу до інаковості іншого, толерантність.
Процес винахідництва розвиває не тільки технічні вміння, але й формує повагу один до одного, повагу до інаковості іншого, толерантність. До прикладу, в команди не було відчуття ревнощів, коли Марія доєдналася пізніше, її активно включили в роботу. Коли ми в команді почали розробляти план презентації винаходу, учні керувалися своїми ж мудбордами. Я надала лише ключові моменти, необхідні складові презентації, а діти самі почали розбирати по аспекту для кожного. Наприклад, у Діми завжди було найбільше ідей, але він "відлітає" зі своїми думками, виступаючи онлайн в Zoom. У дітей не було внутрішнього спротиву, а, навпаки, були пропозиції забрати частину слів у себе й дати іншому більше. Марія Лебідь, яка завжди мовчала в Zoom, під час конвенції чітко розповіла про весь винахід.

Під час їхнього виступу на Національній конвенції юних винахідників я внутрішньо хвилювалася, щоб не було зміни послідовності у виступі. Проте учні справились відмінно й у короткий термін був створений образ підтримки один одного: вони задавали питання іншим учасникам, відкрито і швидко реагували на запитання менторів. Посилюючи ці речі, можна буде розвиватися надалі й вдосконалювати наші ідеї для майбутніх конвенцій.
Марина Демченкова
Учителька біології та хімії, наставниця учнів Бучанського НВК СЗОШ І-ІІІ ст.- ЗОШ І-ІІІ ст. №4 (проєкти "Покращена система евакуації" та "Скринька бажань").
Проєкт дав можливість побачити, що винахід можна зробити навіть зі звичайних речей і для цього не потрібно бути геніями, достатньо - дивитися ширше й постійно пробувати.
Спочатку було складно, у проєкті хотіла прийняти участь велика кількість дітей. Їм було цікаво - щось новеньке, але коли вже проходили навчальні етапи і потрібно було пропонувати свої рішення, частина учнів перестала відвідувати зустрічі. Варто розуміти: для учнів 5 класу не так легко генерувати рішення, іноді діти соромляться висловлюватися вголос, тож для багатьох - це ще й особиста точка росту.

На зустрічах я показувала презентації про найвідоміші винаходи, що створені зі звичайних речей, постійно говорила про те, що не треба боятись помилок. Дівчата, які працювали над скринькою бажань, зосередилися на вирішенні конфліктів. У них збірний клас, тож на початкових етапах, восени були проблеми здружитись, бо одні вже разом 4 роки, а інші тільки прийшли. Тому рішення дівчат було дуже на часі. Учні відчули, що можуть проявляти ініціативу: Влад сам запропонував ідею покращення системи безпеки в школі, почав шукати інформацію, досліджувати, як людина сприймає різні типи й форми повідомлень. До винахідництва залучали й батьків: у Влада мама пробувала допомогти з розробкою додатка на телефон, а в дівчаток батько робив дерев'яну коробку. Проєкт дав можливість побачити, що винахід можна зробити навіть зі звичайних речей і для цього не потрібно бути геніями, достатньо - дивитися ширше й постійно пробувати.
Сподіваємося, цей матеріал допоможе поглянути на процес винахідництва як на можливість для освітян, учнів та батьків. Поширюйте матеріал серед колег, підтримуйте українську освіту!
Хочу отримувати щомісячний привіт від команди "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Якщо хочете отримувати порцію натхнення та мотивації (і, звичайно, дуже багато корисного матеріалу) - натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!