Ключові тези етеру «Школа – місце сили дитини» з Володимиром Волошиним
Безпечний дорослий – це емоційно стійкий дорослий, той, хто може подбати про себе й допомогти іншим. Саме такі безпечні дорослі формують комфортне, безпечне середовище для дитини в школі.
Про те, як хронічний стрес впливає на життя освітян, як розвинути свою психологічну стійкість, відновитися та поповнити свої сили, говоримо з психологом, кандидатом психологічних наук, членом правління Національної психологічної асоціації та директором ГО «Інститут психології здоров’я» Володимиром Волошиним.
Які наслідки має хронічний стрес у житті освітян
Хронічний стрес може призводити до професійного вигоряння. Це синдром, який характеризують за трьома ознаками:
- відчуття виснаження або нестача енергії;
- підвищена ментальна віддаленість від своєї роботи або почуття негативізму, цинізму, які пов’язані з професійною діяльністю;
- зниження професійної ефективності.
«У травні 2019 року синдром професійного емоційного вигоряння включили до МКЗ-11 (міжнародного класифікатору захворювань). Тож вигоряння — це не просто перевтома, а те, що має серйозні наслідки для здоров’я та працездатності людини»,
— пояснює Володимир Волошин
Загалом нараховують 130+ симптомів вигоряння. Серед них:
Інтелектуальні
- формалізм
- небажання брати участь у розвивальних заходах
- агресивність до змін і нововведень
Фізичні
- втома
- порушення сну
- головні болі
- болі в суглобах
- розлади ШКТ
Емоційні
- роздратування
- байдужість
- цинізм
- песимізм
- різкі зміни настрою
Поведінкові
- трудоголізм
- малорухливий спосіб життя
- конфліктність
- зловживання стимулюючими речовинами
Соціальні
- зниження інтересу до розваг і хобі
- соціальна відчуженість
- відчуття недостатньої підтримки
«Згідно з пошуком перехресних досліджень у PubMed з 1.12.2019 до 14.02.2022, які провели у 8 країнах Африки, Азії, Європи, Північної та Південної Америки, поширеність вигоряння серед педагогічних працівників становила 52%. І шкільні вчителі більше потерпають від вигоряння, порівняно з університетськими викладачами»,
— наводить статистику Володимир Волошин
Чинники, які впливають на вигоряння вчителів:
- організаційні (розклад, тривалість роботи, кількість учнів у класах);
- соціально-демографічні (стать, вік, сімейний стан);
- зовнішні (війна, тиск з боку батьків учнів і громадськості).
Усе це впливає на стан учителів, їхнє особисте життя та ефективність праці, а отже опосередковано має вплив і на учнів, зокрема на їхню успішність.
Як відновити свої ресурси
Треба працювати у 4 напрямах:
- З тілом: масаж, гімнастика, танці, пробіжка, м’язове розслаблення за Джейкобсоном.
- З диханням: прогулянка на свіжому повітрі, техніки для покращення сну, зняття стресу, дихання по квадрату, ароматерапія.
- З уявою: спогади про приємні події, відтворення в пам’яті улюблених запахів, звуків.
- З водою: плавання в басейні, банні процедури, контрастний душ.
«Щодня треба виділяти час на турботу про себе! Речі, які ви робите, можуть займати навіть декілька хвилин, але вони 100% позитивно вплинуть на ваш стан, на стосунки з колегами та близькими, на взаємодію з учнями»,
— радить Володимир Волошин
Вправа «Долонька турботи про себе»
- На аркуші паперу обведіть свою долоню. Кожен палець символізуватиме певний день тижня: великий — понеділок, вказівний — вівторок, середній — середа, підмізинний — четвер, а мізинець — п’ятниця. Середина долоні відповідатиме за вихідні дні.
- У кожному з цих пальців і на середині долоні запишіть, що робитимете у відповідні дні для відчуття радості, задоволення, поповнення ресурсу. Приміром, понеділок — прогулянка, вівторок — перегляд фільму, середа — прослуховування музики, четвер — тілесні вправи, п’ятниця — масаж, вихідні — зустрічі з друзями та родиною, кафе та ресторани тощо.
- Розмістить заповнену долоньку на видноті — так ви збільшите вірогідність того, що виконуватимете заплановане.
- Поділіться цією вправою з іншими — так зможете для себе переоцінити та переосмислити цю інформацію.
Як розвинути психологічну стійкість
- Плекайте добрі та змістовні стосунки. Люди — соціальні, тому їм важливо мати кола спілкування — сімейні, професійні, за інтересами. Що конструктивнішим буде це спілкування, то стійкішою буде людина.
- Погляньте на виклики під іншим кутом зору. Важливо вміти дистанціюватися від проблем, аби побачити несподівані та ефективні рішення.
- Зосередьтеся на тому, що від вас залежить — що ви можете контролювати чи змінити. Людям важливе здорове відчуття контролю.
- Спробуйте знайти сенс у труднощах. Попри негативні аспекти, будь-яка подія в житті має і позитивний вплив на нас — важливо вміти це помічати.
- Плекайте свої цінності. Дайте собі відповідь, для чого ви займаєтесь певною діяльністю. Дуже важливо час від часу нагадувати собі, що цінно саме для вас.
- Розвивайте індивідуальні ресурси. Регулярно робіть речі, які вас наповнюють — вище ми розкрили цю тему докладніше.
- Почніть з маленьких кроків. Легше виконувати невеличкі заплановані активності, аніж досягати грандіозних цілей. Водночас відчуття радості від результату є навіть від маленьких кроків, а це дає сили рухатися далі.
Етер відбувся у рамках проєкту «Про.Спільноти: безпечне та сприятливе середовище для навчання дітей», який реалізує Центр інноваційної освіти «Про.Світ» за підтримки ULEAD з Європою та у співпраці зі Службою освітнього омбудсмена.