
Проєкт «Децентралізація в освіті: розвиток освітньої екосистеми»
Мета проєкту
розвиток компетентностей освітніх управлінців задля забезпечення активної участі директорів шкіл у прийнятті рішень та підтримки децентралізації у громадах.
Резюме проєкту
Проєкт «Децентралізація в освіті: розвиток освітньої екосистеми» спрямований на посилення автономії закладів освіти та підвищення компетентності освітніх управлінців у громадах.
У рамках проєкту відбувся конкурсний відбір 23 громад. З них сформовано: основну групу із 249 освітян із 14 громад (які об’єднувалися у 10 груп), які працювали за загальною програмою підвищення кваліфікації на 120 годин; та окрему групу із 47 освітян (із представників 9 прифронтових територій), які працювали за окремою програмою навчання на 30 годин. Загалом учасниками проєкту були 296 освітян, представників органів управління освітою, освітніх інституій та адміністрацій закладів освіти.
Навчальна програма для окремої групи включала 6 онлайн-лекцій, вхідне та вихідне діагностування для оцінки динаміки. Навчальна програма для основної групи була розрахована на 120 годин, проходила у змішаному форматі та включала: одноденну вступну зустріч у Києві; 12 онлайн-вебінарів з експертами-практиками; 3 Q&A-сесії за участі представників МОН України та лідерів освіти; 2 очні візити до громад (одноденний і дводенний); 14 практичних завдань із менторською підтримкою; тестування після кожного модуля; вхідне та вихідне діагностування для оцінки динаміки.
У результаті учасники сформували річні плани розвитку шкільної автономії та презентували їх, отримавши фаховий зворотний зв’язок від команди «Про.Світ» та запрошених експертів.
У межах проєкту спільно зі службою освітнього омбудсмена було проведено два дослідження: “Опитування щодо перевантаження освітян” та “Аналіз впровадження шкільної автономії”.
На основі проєкту створено практичний посібник “Упровадження та розвиток шкільної автономії в умовах децентралізації в освіті”, який містить інструмент самооцінки впровадження автономії та покрокові практичні рекомендації для шкільних адміністрацій. А також напрацьовані моделі функціонування спільнот проактивних освітніх управлінців.
Проєкт дозволив громадам комплексно проаналізувати стан місцевої освіти, визначити вектори розвитку, створити стратегії змін і розпочати їх реалізацію у супроводі експертів.
Також проєкт сприяв розробці рекомендацій для МОН України щодо підтримки децентралізації в освіті.
Партнери
Проєкт реалізувався ГО «Центр інноваційної освіти «Про.Світ» в партнерстві зі Службою освітнього омбудсмена та за фінансової підтримки організації Nova Ukraine.
Ключовий експерт проєкту – Сергій Горбачов, перший освітній омбудсмен України.
Для кого
Проєкт спрямований на роботу із громадами, у яких є команда та які готові працювати у тісній співпраці задля вибудови якісної освітньої екосистеми. Освітня екосистема у нашому розумінні – це мережа інституцій, які прямо чи опосередковано впливають на освітні послуги в громаді.
До такої команди входили засновники ЗЗСО, представники адміністрацій ЗЗСО. Загальна кількість учасників для кожної із команд – близько 24 осіб.
Цілі проєкту
- навчання в очно-дистанційному форматі для представників ОМС та менеджерів шкільної освіти;
- розбір кейсів та супровід у їх вирішенні;
- формування спільноти проактивних освітян у громаді та долучення до всеукраїнської спільноти;
- підтримка у вирішенні нових управлінських викликів.
Ключові теми:
- управлінські аспекти дотримання прав в освіті: як ухвалювати рішення, які не порушують права дітей, батьків та педагогів;
- автономія закладів загальної середньої освіти: переваги та виклики на шляху впровадження;
- методи формування та підтримки спільнот освітніх управлінців.
Етапи навчання
- спільна зустріч представників обраних громад у Києві;
- два тренінги наживо для спільноти освітян у кожній відібраній громаді;
- понад 15 онлайн-практикумів з провідними експертами;
- опанування практичних інструментів та супровід під час їх впровадження.
Обсяг навчальних програм
- 120 годин (4 кредити ЄКТС) – для основної групи
- 30 годин (1 кредит ЄКТС) – для окремої групи
Продукти проєкту
За результатами реалізації проєкту були розроблені ключові аналітичні та практичні продукти, що сприяють розвитку автономії в освіті та підтримці професійних спільнот у громадах, зокрема:
1. 10 моделей функціонування освітянських спільнот — «ПРО.Активні освітянські спільноти в громаді»:
У сучасній системі освіти, де педагог щодня стикається з викликами змін, ізоляції та вигорання, професійні спільноти стають критично важливим простором підтримки, розвитку та взаємодії. Саме тому в межах проєкту ми разом з освітянами з 14 громад напрацювали 10 життєздатних моделей професійних освітянські спільнот.
Ці моделі вже функціонують у громадах і є результатом живого досвіду — вони гнучкі, адаптивні й віддзеркалюють реальні потреби освітян. Вони не є універсальними рецептами, але можуть стати основою для побудови сильної, стійкої та живої освітньої екосистеми у громаді.
2. Практичний посібник «Упровадження та розвиток шкільної автономії в умовах децентралізації в освіті»
На основі результатів дослідження стану автономії закладів загальної середньої освіти в Україні, а також однойменної програми підвищення кваліфікації для представників адміністрації ЗЗСО, експерти ГО «Про.Світ» уклали практичний посібник «Упровадження та розвиток шкільної автономії в умовах децентралізації в освіті».
Посібник стане у пригоді керівникам закладів загальної середньої освіти, представникам органів місцевого самоврядування, педагогам та фахівцям освітньої сфери, які прагнуть перетворити автономію на інструмент розвитку шкіл і громад.
Посібник «Упровадження та розвиток шкільної автономії в умовах децентралізації в освіті» отримав схвалення Вченою радою Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.
3. Аналітичне дослідження стану автономії ЗЗСО в Україні
Команда ГО «Центр інноваційної освіти «Про.Світ» у співпраці зі Службою освітнього омбудсмена у січні-березні 2025 року провела опитування серед 190 представників адміністрацій шкіл та органів місцевого самоврядування з 13 областей України, аби дослідити:
- Які компоненти автономії вже реалізовані, а які залишаються проблемними?
- Які бар’єри перешкоджають школам стати більш самостійними?
- Як автономія впливає на якість освіти в умовах кризи?
Дослідження продемонструвало чітке й поступове формування нової управлінської культури в освіті: автономія сприймається не як тимчасова ініціатива чи зовнішнє регуляторне рішення, а як бажана стратегічна перспектива розвитку шкільної освіти. Проте дані свідчать про наявність ряду суперечностей, які сповільнюють її системне впровадження. Саме ці протиріччя й окреслюють вектори необхідної підтримки як з боку місцевих управлінських структур, так і на національному рівні.
🔹 Декларація vs реальність: Більшість керівників підтримують автономію, але лише третина вважають свої заклади повністю автономними. Головні перешкоди – брак фінансової самостійності та інституційних ресурсів.
🔹 Відповідальність і страхи: Автономія асоціюється з гнучкістю, але багато керівників побоюються контролюючих органів і не готові до повної фінансової відповідальності.
🔹 Потреба в підтримці: Для успішної автономізації необхідні:
- Фінансова гнучкість і пряме бюджетування.
- Навчання для керівників з управління та юридичних аспектів.
- Чіткі нормативні рамки та інституційні сервіси (наприклад, цифрові платформи звітності, звітності, інструктивно-методичні центри, кейс-банки успішних практик).
Автономія – це не лише нові повноваження, а й зміна мислення. Її реалізація вимагає спільної роботи шкіл, місцевих влад та держави.
4. Дослідження перевантаження освітян
Спільно зі Службою освітнього омбудсмена ми провели опитування з метою докладного вивчення проблематики перевантаження освітян та можливих шляхів її розв’язання. Опитування стосувалося виконання обов’язків поза уроками педагогічних працівників ЗЗСО та виконання обов’язків не передбачених посадовою інструкцією.
Опитування не є репрезентативним, однак надає розуміння орієнтовної ситуації та проблем щодо перевантаження керівників та педагогічних працівників ЗЗСО і цим є цінним. Респондентами були 395 педагогів із 9 областей України: Полтавської, Львівської, Хмельницької, Рівненської, Житомирської, Київської, Волинської, Кіровоградської та Запорізької.
Ці продукти стали основою для подальших рішень як на місцевому, так і на національному рівнях, а також слугують практичним інструментом для управлінських команд, педагогів і органів місцевого самоврядування.
Проєкт реалізувався за фінансової підтримки організації Nova Ukraine. Nova Ukraine — американська некомерційна організація, що ставить за мету підвищення обізнаності про Україну за кордоном, зміцнення громадянського суспільства в Україні та надання гуманітарної допомоги Україні.
Реалізовано за підтримки
