Освітні проекти випускників "ПРО. НАВИЧОК"
Під час останнього модулю на програмі «Про. Навички» учасники презентували свої проекти, які мають на меті покращити навчання для школярів і студентів. Вчителі та викладачі розповіли, що їм вдалось зробити, а що вони планують втілити вже наступного навчального року.
Вчителі Кривської ЗОШ І-ІІІ ступенів Закарпатської області Діана Медьеші та Анна Буковецька представили «Урок історії та англійської – blended format».
«У сучасних учнів досить низький рівень мотивації до навчання, а майже весь вільний час вони проводять із гаджетами. Тому ми вирішили поєднати традиційні та інноваційні методи навчання – запровадити змішане навчання на уроках», – розпочинають вчителі. Мета їхнього проекту – формувати в учнів навички самостійного навчання та роботи в групах на уроках англійської та історії. Вчителі хотіли, щоб учні з низьким рівнем досягнень зацікавились навчанням, а педагоги отримали нові навички, як проводити урок.
На підготовчому етапі вчителі створили ініціативну групу, у якій також працювали їхні зацікавлені колеги. Кожен з педагогів розробив план свого уроку і склав список потрібних ресурсів.

Проект втілювали в життя з 5 по 20 травня. Вчителі попередньо надсилали поштою дітям матеріали для проведення уроків. А 20 травня провели запланований урок. «Ми взяли тему з історії про Османську імперію. На уроках англійської діти вивчали слова, пов'язані з цим періодом. На фізиці діти розглядали техніку, як на той час руйнували міста", – розповідають авторки проекту.

Проведення уроків такого формату було корисним і для вчителів. Вони вчились не командувати учнями, а співпрацювати з ними.

Надалі авторки проекту хочуть залучити до роботи ще більше вчителів та розробити серію уроків у форматі змішаного навчання.
Вчителі гімназії-інтернату ім. Є. Петрушевича при ЛНУ. ім. І. Франка Ольга Антонишин та Людмила Юрко презентували проект «Змінюватися, щоб змінювати».
«Ми не хочемо чекати змін згори, бо вони відбуваються дуже довго. Тому вчителям потрібно змінюватись вже сьогодні, адже діти хочуть іншої освіти», – зазначили вчителі.

Мета проекту – підвищити рівень мотивації учнів до самонавчання та саморозвитку за допомогою гаджетів. На першому етапі авторки проекту поговорили зі шкільним психологом, яка зібрала інформацію про рівень мотивації до навчання в учнів.
Таким чином вчителі звернули увагу на основні проблеми, які виникають під час роботи з учнями. До проекту педагоги залучили п'ятеро колег.
Протягом 10-26 травня команда вчителів розробила сценарії, які спробувала реалізувати завдяки проведенню уроків.

У початковій школі педагоги проводили уроки змішаного навчання з Природознавства. Анкетування показало, що рівень мотивації в учнів зріс, їм сподобалось допомагати один одному. Батьки зазначили, що діти почали спілкуватись більш відкрито, дуже захоплено розповідали про уроки такого формату. Вчителі зауважили, що діти стали активнішими.

«Наприклад, з історії у нас була тема про лінію часу. Діти готували презентації, і після їхнього захисту ми разом ставили оцінки. Пізніше оцінювали дітей за певними критеріями», – додають вчителі.

В учнівських гаджетах з'явились навчальні відеоролики, вони почали використовувати скайп для навчання.
З вересня вони планують продовжити змішане навчання у школі, а також провести конференцію для вчителів «Змішане навчання як модель використання інформаційно-освітніх технологій».
Директор НВК «СЗШ-ліцей» при ЛНУ ім. І. Франка с. Козьови Львівської області Оксана Клепуц розповіла про «Виховання вільної людини через дарування свободи іншому».
«За 33 роки вчительського досвіду я зауважила, що діти втрачають людяність. Почастішали випадки жорстокості та байдужості до чужого болю. За результатами моніторингу значно знизився рівень вихованості та культури спілкування. Тому мета цього проекту – виховати дитину з цінностями свободи», – розповідає Оксана Клепуц.
Протягом березня-червня команда вирішила створити для учнів 7 класу таке виховне середовище, яке формує життєві цінності та культуру свободи. А також сформувати такі навички: відповідальність служіння іншому, ведення переговорів, співдія з іншими, вміння вирішувати проблему колективно.

Автори проекту планують провести три заходи виховної програми протягом квітня-червня – сімейне кафе «Ти особливий», сімейний пленер «Вернісаж», ніч у школі «Сюрприз таємного друга».

Вчителі Гірненського ЗНЗ І-ІІІ ступенів Марія Пекарюк та Роксолана Копач поділились проектом «Smart Простір».
Мета "Smart Простору" – підвищити рівень мотивації та навчальних досягнень учнів разом і формувати у них певні навички: лідерство, відповідальність, креативність, емоційну компетентність.
Спочатку вчителі вибрали класи, з якими працюватимуть у проекті. Одна учасниця проекту вибрала шостий і восьмий клас з англійської, а інша – третій і п'ятий з інформатики.
«Ми провели вхідне анкетування з цих двох предметів. Шкільний психолог допоміг нам скласти мотиваційну анкету, де ми визначили рівень мотивації наших учнів», – діляться авторки проекту.

Вчителі провели 4 уроки англійської мови у шостому класі, 8 уроків англійської у восьмому класі, а також 6 уроків інформатики у третьому та у п'ятому класах. Під час реалізації проекту педагоги підтримували зворотній зв'язок із учнями та їхніми батьками.

«На уроках англійської мови я декілька разів ділила учнів на групи, використовуючи пазли, карточки та картинки. Після презентації мого матеріалу школярі виконували певні завдання в групах, обмінюючись ними», – розповідає вчителька англійської.
Катерина Соловйова та Марина Кухаренко, вчителі Словянської ЗОШ І-ІІІ ступенів, презентували проект Лінгафонно-методичний центр «Lingua».
«Ідея такого центру для нашої школи з'явилась після опитування учнів, як зробити уроки англійської цікавішими. Вони відповіли, що хочуть комп'ютери. Тоді ми вирішили, що проектна робота на уроках буде цікавішою для дітей», – зазначає Катерина Соловйова, співавторка проекту.
Центр потрібний учням для того, аби вони вміли використовувати і вдосконалювати свої знання на практиці, навчились дискутувати та виступати перед публікою.

Унікальність "Lingua" в тому, що учні пропонують свої ідеї, вибирають тему проекту та захищають його.

Учасниками "Lingua" були шестеро учнів 8 класу, які працювали або у групах, або в парі. У травні вони презентували свої проекти. Після цього психолог провів анкетування і зауважив, що діти почали працювати не заради хорошої оцінки, а й для того, щоб краще вивчити іноземну мову.

"Фізика around us"
Викладачки з Вінницького технічного коледжу Федорчук Лілія та Головенько Катерина задалися ціллю зробити уроки фізики максимально цікавими і корисними для своїх студентів. Аби досягнути цієї мети, вони вирішили залучити дітей до створення інтерактивних відео-роликів за матеріалами, які вони вивчають під час курсу.
"Вперше я задумалась над впровадженням чогось цікавого для студентів і для себе, коли після пари один мій студент мені сказав: "Ви більше години пояснювали те, що можна було б за 15 хвилин переглянути на youtube. Теорія нікому не цікава." Так і виникла ідея створити проект", – пояснює Федорчук Лілія, співавторка ідеї. Викладачі переконані, що у такий спосіб студенти зможуть себе реалізувати як організатори, теоретики, креативно та творчо підходити до розробки ідеї, а хтось – просто матиме змогу користуватися готовими відео і поглиблювати свої знання фізичних явищ.
Шкільний клуб підприємництва «ТЕМП»
Як виховувати в дітей любов до підприємництва знає команда вчителів Підгородецької школи Лідія Швед, Лавришин Наталія і Захарчин Ольга.
У своїй школі вчителі створили клуб підприємництва, де діти можуть отримувати практичні знання та навички, і на власному досвіді переконатись, що бути підприємцем у наш час – це класно.

Педагоги також регулярно організовують для дітей цікаві зустрічі з відомими бізнесменами регіону, які можуть поділитись своїм досвідом і надихнути учнів генерувати власні ідеї і втілювати їх вже зараз!
"Розмовляймо українською!"
Вчителі Кіровоградської школи №6, Ярова Наталія та Дмитро Панов, разом зі своїми колегами оголосили "війну" суржикові у своїй школі. Вони активно заохочують свою шкільну родину розмовляти лише українською.
Аби популяризувати рідну мову, педагоги ініціювали створення "інтерактивного коридору" з матеріалами на мовну тематику, а також організували ряд заходів у школі (концерт української пісні, спортивне свято, конкурс з комп'ютерного малюнку, та ін.).
Автори проекту зауважили, що є багато охочих говорити українською – і дітей, і вчителі,в і батьків, але інколи саме страх помилитись заважає їм вільно розмовляти. Вчителі вирішили долати ці бар'єри разом із місцевою спільнотою і це їм вдалося! Команда педагогів проводила анкетування до і після активностей, які показали вищий рівень вживання української мови у шкільному середовищі.

Серед планів авторів проекту – зібрати команду дітей і перекласти мультфільм на українську мову, а потім зробити спільний показ мультфільму у школі.
"Домашнє завдання без проблем"
Ірина Сосніна, вчитель початкових класів Бабинської ЗОШ, що в Чернівецькій обл., перейнялася проблемою із домашнім завданнями школярів. Сучасні учні витрачають багато часу і зусиль на виконання домашніх завдань, в тому числі і їхні батьки.
Щоб вирішити цю проблему вчителька започаткувала практику виконання домашніх завдань у парах чи групах безпосередньо у класі. У такий спосіб у дитини розвиваються необхідні навички з роботи у команді, учні проводять більше часу, спілкуючись з однолітками, шукають спільні рішення.

Ірина переконана, що для спільної цікавої роботи дітям не потрібні нагадування дорослих, вони прекрасно самоорганізовуються, співпрацюють та виконують поставлене завдання.
"Кейси в хмарі"
Вчительці з інформатики Вінницької гімназії №1 Дар'ї Тарасович вдалося організувати команду педагогів своєї школи і зробити уроки практичними і корисними для учнів.
Вчителі з кожного предмету для учнів 7-их класів створили спеціальні завдання, виклали їх "у хмару", а на уроці інформатики діти могли обирати предмет та завдання і виконувати їх у класі. Загалом у такому форматі працювало 143 учня. У такий спосіб діти вивчали одночасно і інформатику, і до прикладу, українську мову. В планах вчителів створити такі ж завдання і для 5,6,8-их класів вже у вересні 2016 року.
"Частинка щастя"
Як зробити урок доступним і комфортним для кожного учня? Це питання собі поставили вчителі Конюхівської школи Стрийського району, Куришко Галина і Наталія Греб, та спробували віднайти розумне рішення.
Оскільки у класі вчителів навчаються діти з особливими потребами, то педагоги вирішили переформатувати свій клас самостійно і адаптувати навчальну програму так, щоб врахувати потреби кожного учня. Галині та Наталії вже вдалось провести кілька занять у новому форматі. Діти залишились дуже задоволені результатом та процесом, більше того, постійно перепитували вчителів, коли буде наступний урок з новими цікавими завданнями.

На разі вчителі об'єднують місцеву спільноту і шукають кошти на придбання інтерактивної дошки у клас, щоб діти не відчували потреби ні в матеріалах, ні у комфортному середовищі.