Нові ролі у сучасній школі – як допомагає ментор?
Сучасна школа висуває нові вимоги до ролей, які мають взяти на себе директори, вчителі, учні. Понад чотири місяці триває навчання для 13-ти громад з усієї України у програмі "Школа 3.0. Громади". Ключовою особою змін для 26-ти шкіл та їх громад є ментор.
В березні програма "Школа 3.0" стартувала у 13 громадах по всій Україні. Це 26 шкіл, які проходять чи вже пройшли процес формування опорних шкіл та відчувають на собі весь процес децентралізації. В середньому в одній опорній школі 40-50 вчителів, у філіях - близько двадцяти. Кількість учнів в опорному закладі може сягати 900, проте в основному цифра коливається від 300 до 400; у філіях - від 20 до 100 сумарно. Завданням програми є формування команди змін із директора та, щонайменше, 10% вчителів, які працюватимуть над баченням розвитку проекту та переведуть це у чіткі проекти і кроки у плані розвитку. Окрім цього, важливим завданням є формування освітньої стратегії громади та налагодження взаємодії між школами та відділами освіти. Ключовою людиною у цьому процесі є ментор.

Проте що саме робить ментор в рамках програми?

По суті, ментор супроводжує команду школи протягом усієї програми. Тут важливо коротко зупинитися на контексті цих шкіл, бо вони знаходяться у селах і мають свою специфіку. Так, за даними аналітичного центру CEDOS, є деякі відмінності між вчителями у містах та селах. Цікаво, що вчителі в селах у середньому не старші за міських вчителів, навіть навпаки. У сільських школах близько 11% учителів пенсіонери, у міських - 15-17%. У селах близько 13% вчителі є віком до 30 років, в той час як у містах - 10-11%. Натомість у містах вища частка тих, кому за 60 - 7-9%; у селах - 5%. Практично усі вчителі і в містах, і в селах мають вищу освіту; хоча трохи більше 1% сільських вчителів мають лише середню освіту. У містах такі випадки практично відсутні.


Типові ситуацій, із якими стикається ментор на початку роботи:
- нестача комунікації між директором опорної школи, філіями, управліннями та методичними центрами;

- несформоване ясне бачення директором нових ролей у сучасній школі усіх учасників освітнього процесу – як власної, з огляду на автономність, так і вчителів та учнів і їх взаємодії;

- низька залученість та зацікавленість батьків у навчанні дітей, що, на думку освітян, впливає на мотивацію до навчання;

- низька зарплата не приваблює молодих працівників; є дефіцит вчителів точних наук, перш за все, математики, фізики, хімії, а також іноземних мов.


У випадку вчителів можна говорити про те, що більшість із них знають про педагогічну автономію, але лише одиниці нею користуються. Вони схильні покладатися на рішення та думку директора, не проявляючи ініціативи, та часто не готові говорити відверто про певні проблеми, бачення чи цілі.

У випадку управлінь освіти, можна спостерігати невизначеність із змінами і функціях та нових завданнях. Так, в управлінь забрали функцію контролю, а без контролю директори не виконуватимуть роботу якісно, на думку керівників управлінь.

Серед озвучених питань наступні:

- як моніторити якість освіти та якість виконання роботи директорів в громаді?

- Як працювати із проблемою нестачі кадрів у школах?

- Як вивести вчителя на новий рівень? як підвищити якість освіти відповідно до затрачених коштів?

"Після того, як прописані основні цілі в кожному з напрямків дуже важливо інтегрувати їх в річний план роботи школи (в кожній школі використовується свій шаблон) і прописати операційні цілі та завдання відповідно до напрямків, але з накладанням на календар діяльності школи. Визначилися, що найкраще для цього використовувати гугл документи або гугл таблицю, щоб всі вчителі мали доступ до річного плану і могли з ним працювати в своїй повсякденній діяльності".

Менторка Зимнівської ОТГ

Олена Кандиба

Потрапляючи у школу, ментор зустрічається із таким контекстом і його завданням є уможливити рух усіх сторін (а це вчителі, директори та керівники департаментів освіти) в одному напрямку малими кроками. Для цього ментор актуалізує запити учасників та формує із ними принципи взаємодії та завдання в рамках програми.

Таким чином, перший місяць роботи спрямований на формування довіри учасників до ментора та оцінку школи чи освіти в громаді (SWOT аналіз) і напрацювання фокусів роботи. Ці фокуси стають пріоритетами у розвитку школи щонайменше на час участі у програмі.

Після того, як учасники сформують 3-4 фокуси роботи, вся увага ментора спрямована на використання різних тренерських підходів, щоб активна команда вчителів ставала саме командою та систематично працювала над поставленими завданнями, аналізуючи процес та оцінюючи проміжні результати.

Окрім цього, ментор проводить окремі зустрічі із директорами та керівниками департаментів освіти громади, щоб спільно сформувати існуючі виклики та можливі стратегії вирішення. Спільно із вчителями готують та проводять конференцію партнерів, де беруть участь батьки та учнів, щоб обговорити бачення проблем кожною стороною, рішення та можливості розвитку. Це стає поштовхом до формування демократичної культури взаємодії та прийняття рішень, а також до культури зворотного зв'язку.

В цілому в процесі роботи із громадою ментор виступає модератором процесу. Цей процес не можилвий без усвідомлення директорами та вчителями своєї автономності та самодостатності і бажання змінюватися; а керівників департаментів - своєї нової сервісної та комунікаційної функцій. Для різних громад та шкіл тривалість включення у процес різна, що найчастіше залежить від мотивації учасників та рішучості лідерів школи чи громади.

Досвід менторів у програмі може бути унікальним прикладом нового формату супервізії шкіл, де супервізія є саме допомогою та формуванням звички учасників самостійно (без надлишку контролю) працювати і втілювати зміни на місцях.

Ментор одночасно виступає у декількох ролях:

КОУЧ, коли команді вчителів, директору, керівнику департаменту освіти потрібно допомогти сформувати ціль та прийти до неї. Також методики коучінгу використовуються і під час навчання навичкам
ЕКСПЕРТ, коли проводить навчальне заняття для команди. Зазвичай тематиками таких тренінгів є проектний менеджмент, стратегування, ефективний зворотній звязок, таймменеджмент, фандрейзинг.
МЕДІАТОР, коли виникає потреба вирішити конфлікт в команді, чи із партнерами.
ФАСИЛІТАТОР, коли потрібно допомогти прийняти рішення.
РОЛЬОВА МОДЕЛЬ, яка показує на власному прикладі наступні принципи як от, навчання впродовж життя, спільне прийняття рішень, рухатися маленькими кроками, системно аналізувати досвід, робити висновки і на їх основі продовжувати розвиток.
Сьогодні школам потрібно пройти свого роду перехідний етап до іншого формату роботи та іншого майбутнього, де шкільна освіта буде привабливою сферою для роботи, де будуть якісно інші результати учнів та середовища для роботи вчителя, а вага багатьох рішень буде на школі та вчителях і директорові, а не на департаментах чи міністерствах. Це непростий шлях, бо ще тривалий час освіта покладатиметься не на новопідготовлених вчителів, а саме на тих директорів та вчителів, які сьогодні є фундаментом для своїх шкіл, який може стати кращою можливою в цих умовах версією себе. Щоб рухатися вперед, потрібно подолати багато звичок та ще існуючих авторитарних підходів в роботі. Для прикладу, коли ми запитали вчителів у громадах, чи вони ретельно обговорюють помилки, якщо такі стаються, то відповіді розділитися - 53.71% вказали, що так; натомість 46.29% - ні. На питання, чи хоча б раз на місяць (або частіше) вчителі відвідують уроки один одного для обміну досвідом і власного навчання, ситуація була доволі схожа: 44.94% - так, 55.06% - ні. Майже 100% вчителів та директорів зазначають, що у них є плани розвитку шкіл. Проте як саме вони розроблялися і чи не є одноосібним баченням управлінь освіти чи окремих директорів - відповіді менш однозначні. Так, cеред вчителів шкіл, з якими ми працюємо, 39.33% вказали, що вчителі були залучені в розробку плану; 60.67% - ні. Без вище зазначених практиких і не лише без них подальший рух буде дуже складним.

Отож, попереду багато роботи. Ми ж сподіваємося, що досвід менторства та його результати у програмі Школа 3.0 зможуть стати хорошими практиками змін шкіл в Україні вже у найближчому майбутньому. Адже мова про напрацювання якісно нових звичок взаємодії, розуміння завдання школи та ролей. А це завдання не для одного тренінгу та навіть не для кількох; це тривалий супровід та рух малими кроками, який зараз і потрібен вчителям та директорам шкіл.

Авторка статті - Юлія Бараннікова, співзасновниця Центру інноваційної освіти "Про.Світ"