Як працюють групи підтримки для сімей ВПО у Диканській громаді
Про.Підтримка
Вже понад місяць наша команда працює із сім'ями вимушено переміщених осіб у рамках проєкту "Про.Підтримка". Наша мета створити мережу спільнот безпечного та комфортного спілкування, пошуку ресурсів, відновлення власного потенціалу та реалізації себе у нових умовах. Адже вимушених внутрішніх переселенців, котрі через війну покинули свої міста, свою роботу, вже близько 11-12 мільйонів, і всі вони потребують підтримки та спільноти. Окрім цього, стабільні батьки - це запорука того, що діти теж будуть почувати себе спокійніше, тому ми працюємо над створенням безпечних умов, де не тільки дорослі можуть поспілкуватися, поділитися, відчути безпеку, але і діти матимуть можливість побути в оточенні інших дітей, зайнятися арттерапією чи взяти участь у майстер-класах

Інна Рокотянська - психологиня Диканського навчально-виховного комплексу, стала першою, хто запустив групи підтримки у своїй громаді. За цей час вони з командою провели вже 5 зустрічей, де за словами Інни вдалося сформувати довірливі дружні стосунки та позитивне сприйняття підтримки такого формату сім'ями. Психологиня розповіла нам, як проходять заняття у Диканьці, та у інших громадах, куди команда вже почала масштабуватись.

На початку роботи у мене не було жодних страхів та переживань, радше інтерес та цікавість розпочати щось нове. Проте у моєї колеги був особистий страх за власну безпеку під час сигналу "Повітряна тривога", і професійний страх видатися некомпетентною. Через декілька зустрічей з цим стикнулася і я, бо на одному занятті учасники досить емоційно поділилися своїми переживаннями, тож я боялась втратити їх і виглядати недостатньо компетентною теж. Спершу до нас долучилося 3 родини, зараз їхня кількість збільшилася до 6. За декілька зустрічей дорослі стали більш розкутими та вільними у спілкуванні, жартують і легко вступають у взаємодію, діляться власними спогадами, у нас сформувалася довірлива атмосфера та відчуття прийняття, комфорту і підтримки. Багато хто з легкістю ділиться своїм досвідом та копінг-стратегіями (способи впоратись зі стресом-ред) в процесі адаптації. Окрім цього ми вже плануємо мережуватися та розширювати наші спільноти іншими громадами Полтавської області.
Спочатку ми планували працювати лише у Диканьці, а потім нашу команду запросили у сусіднє село нашої громади. Це було неочікувано і приємно. Тепер щовівторка нас забирають чоловіки, дідусі родин, які тимчасово проживають у селі, щоб ми могли реалізувати свої заняття для їх дітей та дружин.Для мене це про згуртованість і людські чесноти. Староста та мешканці громади з радістю нас приймають. Організація трансферу, залучення ВПО до комунікації і взаємодії - це теж про інтеграцію та адаптацію. Коли діти на майстерках, дорослі діляться своїми болями та труднощами з психологами. Ми знаємо про їх хобі, професії, уподобання, домашніх улюбленців і склад родин. Одну матусю навіть залучили до організації майстер- класу наступного разу. Як у неї горіли очі… А скільки подяки ми чуємо щоразу від дітей та батьків. Нашу команду запрошують у інші села громади. Тепер ми проводимо виїзні заходи і складаємо графік наступних поїздок.


У червні ми плануємо організувати такі групи для підлітків у нашому молодіжному просторі "Яблуко" у партнерстві з ГО "Зелене серце" та використати сучасний простір та засоби Диканської районної бібліотеки для нетворкінгу. У нашій громаді багато родин, але всі вони знаходяться в ізоляції один від одного, тому такі групи це спосіб інтеграції родин у громаду і створення простору однодумців і емпатійного середовища, пошук знайомих з одного регіону, встановлення нових знайомств. Такі групи важливі в процесі адаптації ВПО на новому місці, при пошуку ресурсів різного характеру.

Нашу ініціативу підтримує місцева влада. Старости не лише запрошують до себе у села, а й організовують трансфер, дбають про простір, де можна проводити заняття, залучають своїх колег у організаційних питаннях. У селі Великі Будищі, наприклад, староста навіть запропонувала свій власний кабінет для співпраці батьків з психологами. Директорка Диканської районної бібліотеки з радістю надає сучасний простір бібліотеки для проведення заходів у червні з підлітками. А на базі Диканського будинку дитячої та юнацької творчості у нас проходять майстер-класи зустрічі для батьків та дітей, що мешкають у Диканьці. Тому це не лише про інтеграцію ВПО, а і про міжсекторальну співпрацю між профільними організаціями та установами, про партнерство в дії між керівниками закладів освіти та їх працівниками. Адже завдяки комунікації з відділом освіти нашої селищної ради ми адресно можемо інформувати ВПО про заплановані заходи і зустрічі.


Серед родин ВПО швидко шириться інформація про нашу команду, адже є випадки, коли звертаються з питаннями про отримання гуманітарної допомоги, поселенням, оформленням документів, телефонують особисто і запитують про допомогу. Наші групи взаємопідтримки важливі кожному, хто залучений до них. Для батьків це можливість поділитися своїми переживаннями, для дітей можливість розважитися, для чоловіків та дідусів бути потрібними, коли залишилися без роботи, для матерів це бути почутими і зрозумілими, для нашої команди це можливість для самореалізації і вкладу.Такі групи взаємопідтримки важливі для кожного їх учасника, організаторів та залучених осіб, адже кожен задовольняє свої потреби у найкращий спосіб. Участь у таких групах добровільна. Тому і панує атмосфера взаємопідтримки.


Проєкту "Про.Підтримка" підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи.
Як можна долучитися?
Хочу долучитися інформаційно!
Якщо ви маєте ідеї спецпроєктів чи колаборацій, або ж хочете підтримати нас та проєкт «Про.Підтримка» медійно, сконтактуйте з нами за одним з номерів:

+380988563225 Оля
+380634758502 Ілона
комунікаційні менеджерки «Про.Світ»
Хочу поділитися своєю історією, або розповісти про тих, кому потрібна допомога!
Сконтактуйте з нами, якщо ви маєте, що розповісти, хочете поділитися своїм досвідом чи просто поговорити.

Також, якщо ви особисто знаєте сім'ї чи окремих людей, котрі потребують підтримки та допомоги, напишіть нам на електронну адресу prosvit.center@gmail.com або ж на нашу сторінку Facebook.
Хочу підтримати фінансово!
Найкращий спосіб долучитися фінансово - це, звісно, підтримати українську армію. Але якщо ви це вже зробили і дуже хочете додати свій внесок у інші добрі справи, це можливо наступним чином:

- стати доброчинцем «Illuminate Fund», приєднавшись до нас на Patreon

- задонейтити на наш PayPal рахунок - ps.workua@gmail.com