СТУДІЇ ОСВІТНІХ УПРАВЛІНЦІВ
5 причин, чому ми створили
методичний посібник
«Управління школою в часи кризи»
У 2017 році набув чинності Закон «Про освіту», а у 2020р. Закон «Про повну загальну середню освіту». Ці закони затвердили зміну ролі директора, яка почала трансформуватися ще у 2015р. під час першого етапу децентралізації. Тепер директор перестав бути господарником, який має організувати якісний процес навчання в школі та високі результати, маючи досить обмежені права та свободи. За новим законодавством директори мають свободу і у фінансах, і в управлінні командою, і в організації процесів в школі, і простір в академічній складовій. За таких обставин ми мали б очікувати великий ріст автономії шкіл, покращення показників освіти, нових цікавих освітніх форматів та інновацій у школах. Але поки що це радше нечасті випадки, аніж загальна тенденція.

Ми задалися питанням, чому так, і визначили, що одна з причин — відсутність якісної освіти для директорів, яка мала б готувати їх до зміни ролі, надавати розуміння, як вибудовувати та реалізовувати стратегію, яка відповідає викликам школи та потребам учнів, як керувати командою, щоб вчителі були мотивовані та інноваційні, як впроваджувати зміни в школах, як налагоджувати та оптимізовувати процеси.

Ми як країна поступово рухаємось до змін в освіті директорів, але цьому передує багато законодавчих процесів, змін у освітніх програмах ІППО та ВНЗ, які є основними надавачами послуг для освітніх управлінців. Наразі на фінальному етапі Професійний стандарт «Керівник закладу загальної середньої освіти», за яким має буде сформована типова програма, яку візьмуть на озброєння ІППО та профільні ВНЗ. Після цього за попередніми розрахунками потрібно буде 2-3 роки, щоб перебудувати та імплементувати освітні програми. Проте якісна освіта для директорів потрібна вже сьогодні.

Саме тому Центр Інноваційної освіти «Про.Світ» у 2020 році ініціював пілотну освітню програму для директорів шкіл «Студії освітніх управлінців», яку ми реалізовували у рамках програми «Механізми кооперації в школах у кризовий час» за підтримки Європейського Союзу. Основним фокусом програми була вибудова стратегії закладу освіти, формування спільноти однодумців-колег Клуб директорів та напрацювання практик по роботі під час кризи, а також поглиблення рівня автономії шкіл та напрацювання навичок керівника-лідера.

Результатом цієї програми стало створення «Методичних рекомендації для керівників ЗЗСО з напрацювання управлінських компетенцій для впровадження автономії в часи кризи».
Чому ми зробили цей посібник?
Крок на зустріч до якісної освіти директорів
Профстандарт керівника закладу загальної середньої освіти формує певні очікування до освітніх управлінців, проте на практиці останні не завжди мають доступ і можливість здобути якісну освіту, актуальну викликам сьогодення і трансформації ролі директора. Тому наш посібник створений саме для того, що задовільнити потребу в якісній освіті керівників ЗЗСО.
Експертиза
Посібник містить напрацювання Центру інноваційної освіти «Про.Світ», набуті протягом 7 років діяльності організації. Довгострокова програма «Студії освітніх управлінців» допомогла їх фінально сформувати, враховуючи досвід директорів у ситуації пандемії COVID-19.
Менше теорії, більше практики
Посібник є практичним, містить домашні завдання, рефлексії та алгоритм дій. Тому практики з посібника можна «брати і втілювати».
Унікальність у використанні
Посібник можуть використовувати і директори освітніх закладів, і викладачі вищих навчальних закладів (зокрема, педагогічних), і викладачі Інститутів післядипломної освіти. Ми об'єднали корисні практики в одному посібнику для всіх трьох аудиторій.
Масштабування
Поширюючи методичний посібник на велику освітню аудиторію, ми масштабуємо результати програми «Студії освітніх управлінців» та сприяємо змінам у сотнях, тисячах шкіл України.
Посібник містить домашні завдання, питання для рефлексій, які допоможуть директорам шкіл самостійно робити перші кроки у побудові стратегії, переосмислити організаційну структуру, порозумітися зі своїм лідерством та визначити перші кроки по напрацюванню навичок, покращити взаємодію з командою. Проте методичні рекомендації розраховані не лише для директорів шкіл. Вони будуть гарною основою для створення тренінгів, курсів підвищення кваліфікації для викладачів ІППО, які працюють з директорами шкіл вже зараз, не чекаючи типової програми. У майбутньому Центр інноваційної освіти «Про.Світ» планує працювати з ІППО заради забезпечення якісної освіти освітніх управлінців.