Студії освітніх управлінців: як і для кого "Про.Світ" стартував нову навчальну програму
Дуже рідко піднімається дискусія про зміни у формі та змісті школи як організації.
У будь-якій організації, і школа не виняток, є форма та зміст. У школі він розділяються на форму та зміст освітнього процесу та форму і зміст школи як організації. Частіше всього ми чуємо про зміни в середній освіті, які стосуються освітнього процесу. Мова йде про зміни в освітніх програмах та методах викладання, але, на жаль, дуже рідко піднімається дискусія про зміни у формі та змісті школи як організації.

До форми школи можна віднести культуру та структуру, які відповідають за стиль управління (демократичний чи автократичний), систему розподілу обов'язків, правила взаємодії і, що найголовніше, цінності, які сповідуються у тій чи іншій школі. На мій погляд, форма в даному випадку важливіша за зміст. Адже якщо в культурі школи існує правило "мовчи і роби, що скажуть", то які б зміни в змісті освіти не були, реальна НУШ не запрацює.

Зміст школи - це візія, місія та стратегія школи. Працюючи зі школами понад чотири роки, я часто зіштовхуюся з тим, що стратегія пишеться як документ, який просто треба написати та подати "на верх", вона слабко співвідноситься із реальністю і не є тим документом, за яким "живе" школа. Відповідно, шкільна команда не об'єднана спільною метою (бо просто не зрозуміла мета, візія) та не має змістовної мотивації працювати для досягнення спільних цілей.
Форма та зміст школи як організації, у першу чергу, залежить від директора та його підходів до побудови робочого процесу.
Вдалим прикладом незлагодженої роботи є участь в конкурсах. Протягом навчального року школи активно включаються в різні заходи на всіх рівнях. Від локальних подій до загальнонаціональних конкурсів. Проте стратегічного визначення цілей і розуміння, для чого це робиться майже ні в кого немає. Участь в деяких заходах є формальною вимогою. Мотивацією для включення у конкурси стає гонитва за трендами чи персональна ініціатива вчителів. Зрештою, усі витрачають дуже багато часу те ресурсів, але мало аналізують отриманий досвід. Прописавши у стратегії тезу про те, що шкільні команди беруть участь лише в тих конкурсах, які допоможуть реалізації поставлених цілей, освітяни суттєво спростили б своє життя й змогли наперед розпланувати всі бажані активності.

Форма та зміст школи як організації, у першу чергу, залежить від директора та його підходів до побудови робочого процесу. Вибір підходів залежить від знань та навичок директора. За останній час потреба у навичках директора видозмінились, як і у зв'язку з управлінською автономією, та і через COVID-19, який змусив вчитися швидкому реагуванню та перебудові давно усталеного порядку речей.
Центр Інноваційної освіти "Про.Світ" працює з освітніми управлінцями з 2016 року, розпочавши з проєкту "Пілот 24". За ці 4 роки ми працювали з директорами у рамках програм "Школа 3.0", "Школа 3.0.Об'єднані громади", де основними фокусами були вибудова стратегії та комунікаційної культури в школі, педагогіка партнерства. Проаналізувавши попередній досвід та діючі умови, ми вирішили максимально сконцентруватись на пропрацюванні управлінських та менеджерських навичок директорів. Цього року ми пілотуємо 8-місячну програму для директорів шкіл "Студії освітніх управлінців".
Програма буде включати:
1
Школа як інституція: принципи взаємодії та роль директора
(3-7 серпня 2020 відбуватиметься онлайн)
Ознайомимося з поняттям лідерства та його типами. Дізнаємося, у чому різниця між лідером та керівником і яка роль підходить директору. Попрацюємо над організаційною структурою та культурою школи.
2
Стратегія школи: як почути та включити кожного
(16-20 листопада 2020)
Попрацюємо над елементами побудови стратегії школи. Визначимо, як сформувати спільне бачення розвитку школи й максимально залучити команду, учнів та батьків.
3
Внутрішні та зовнішні комунікації в школі
(25-29 січня 2021)
Розберемося з тим, як використовувати зворотній зв'язок в управлінні школою. Визначимося зі способами формування системи якості освіти. Побудуємо мапу партнерів й визначимо, як і для чого школі займатись фандрайзингом.
4
Фінансові та законодавчі аспекти управління школою
(15-19 березня 2021)
Проаналізуємо різні моделі фінансової автономії школи та методи роботи з ними. Дізнаємося, як правильно прослідковувати зміни в освітньому законодавстві для побудови стабільної моделі управління школою.

Саме ці знання і навички ми вважаємо потрібні сучасному освітньому управлінцю. Також важливою частиною програми є форма. Програма буде містити 4 модулі, які будуть проходити як в онлайн так і офлайн форматі, щоб дати можливість директорам пережити різні досвіди, які потім будуть корисні у їх роботі.

Між модулями кожен учасник буде мати особистого ментора, який буде підтримувати, надавати зворотній зв'язок у процесі використання нових знань та напрацювання нових навичок під час виконання практичних домашніх завдань. Це один з важливих елементів нашої програми, адже один з її принципів - навчання в дії. У 2021 році після пілотування та аналізу програми, команда "Про.Світ" видасть посібник з детальною програмою курсу, якою зможуть повністю чи частково користуватися ІППО та профільні ВНЗ.
Ми шукаємо вмотивованих директорів шкіл з Донецької, Луганської, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей, які прагнуть отримати ефективні та необхідні знання. Дедлайн реєстрації - 4 липня. Старт безпосереднього навчання - серпень 2020 року. Участь у проєкті є безкоштовно. Організатори покривають витрати на проживання та харчування учасників. Транспортні витрати під час доїзду на навчальні модулі та фінальну презентацію покривають самі учасники. Навчальні модулі будуть проходити у великих містах Сходу чи Півдня України, а фінальна зустріч із презентацією напрацювань у Києві.

У випадку продовження карантинних заходів пов'язаних з поширенням коронавірусної хвороби навчальні модулі та фінальну подію буде проведено в онлайн-режимі.

Публікація підготовлена в рамках проєкту «Механізми кооперації в школах у кризовий час», який реалізує Центр Інноваційної Освіти «Про.Світ» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю авторки і не обов'язково відображає позицію Європейського Союзу.
Хочу отримувати щомісячний привіт від команди "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку.
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!