Як директору стати лідером?
О цій порі року вчителі з багатьох причин задумуються про те, щоб змінити школу. Цієї весни я отримала багато дзвінків від друзів та колег, які просили поради, перш ніж прийняти це нелегке рішення. Ось моя незмінна відповідь: найважливіше – це директор. Знайдіть школу з хорошим лідером, і, можливо, ваші проблеми не зникнуть, але їх точно поменшає. Три риси, які, на мою думку, властиві справжньому директорові-лідеру, – це стратегічне мислення, вміння створити згуртовану спільноту та емоційний інтелект.
Стратегічне мислення
Що ж це таке? І як дізнатися, що лідер мислить стратегічно? Далекоглядний лідер точно знає, що є найкращим для дітей – для їхнього наукового, соціального та емоційного зростання. Особисті переконання та знання лідер набув у співпраці з іншими учасниками процесу. На основі таких знань він будує свою стратегію. Ви можете спитати директора або персонал, учнів і навіть батьків: „Що важливо для цієї школи?" – або, – „Що тут намагаються створити?" – і у відповідь ви почуєте елементи стратегії.
Варто також зазначити, що центральним елементом стратегії є досвід учнів і їхні результати. Стратегію лідера неважко буде впізнати. Коли ви її почуєте, то відчуєте щось хороше: піднесення, мотивацію або захоплення.

Центральним елементом стратегії школи є досвід учнів і їхні результати.

Далекоглядний лідер – це справжнісіньке втілення стратегії. Його дії повністю їй відповідають. Більше того, у лідера є план, як цю стратегію втілити в життя. Кожного дня він керує усіма учасниками процесу відповідно до цього плану. Стратегія дуже гнучка, отож, усі ініціативи заохочуються, і саме так директор-лідер завжди виграє.
Згуртована спільнота
Праця у згуртованій команді робить вас щасливішими і здоровішими, та позитивно впливає на професіоналізм.

Директор школи, який створює згуртовану спільноту, знає, що свою стратегію йому самотужки в життя не втілити. Він знає, що йому необхідна високофункціональна команда. Знає, що згуртована спільнота (для дітей та вчителів) посилить стабільність, збереже викладацький склад та привабить інвестиції. Він знає, що людині потрібен тісний зв'язок з іншими, і знає, як цей зв'язок створити.
Ви зрозумієте, що потрапили до згуртованої спільноти, з того, як до вас вітаються охоронці, вчителі, діти і батьки. Просто порахуйте, скільки разів вам посміхнулися. Це дасть змогу краще зрозуміти, наскільки міцна шкільна громада. Спитайте вчителів та адміністраторів: наскільки свідомо ви будуєте свою спільноту? Що робите із непорозуміннями? Наскільки добре (особисто та професійно) члени колективу знають одне одного? Чи діляться вчителі на групи? Які складаються стосунки у людей, різних за расою, віком, походженням та іншими ознаками? А також спитайте директора: яка ваша стратегія для створення спільноти.

Знайдіть роботу у міцній громаді – і побачите, як станете щасливішими і здоровішими, а ваш професіоналізм значно зросте.
Емоційний інтелект
Емоційний інтелект лідера є запорукою успішної реалізації його організаторських здібностей.

Третьою рисою справжнього лідера є емоційний інтелект. Емоційний інтелект (ЕІ) – це здатність розуміти і керувати власними емоціями, а також визначати, розуміти і впливати на емоції інших. Лідер з високим рівнем емоційного інтелекту спокійний і врівноважений, йому властива емпатія, і він здатний розв'язати конфлікт. До емоційного інтелекту також належить здатність боротися зі стресом, стежити за здоров'ям, стосунками тощо.
Якщо вам здається, що вас слухають і розуміють, то ви розмовляєте із „емоційним інтелектуалом". Він не буде відволікатися, поспішати або відповідати вам одним словом. У лідера можна спитати: як ви стежите за собою? Як боретеся зі стресом? Як реагуєте на стрес своїх підлеглих? А також можете спитати у підлеглих про лідера: як директор показує невдоволення та злість? Чи відчуваєте ви, що директор вас слухає та дбає про вас? Як директор вирішує конфлікти у колективі? Як директор показує, що він вас цінує?

Емоційний інтелект лідера вважають запорукою успішної реалізації його організаторських здібностей. І хоч лідера з високим рівнем емоційного інтелекту знайти важко, вони все-таки існують.

А яким, на вашу думку, повинен бути справжній лідер? Будь ласка, поділіться своїми ідеями.
Переклад: Ольга Іськович
Originally published 10.07.2014 © Edutopia.org; George Lucas Educational Foundation. What Makes a Great School Leader? was translated with the permission of Edutopia. While this translation has been prepared with the consent of Edutopia, it has not been approved by Edutopia and may therefore differ from the authentic text. In cases of doubt the authentic text should be consulted and will prevail in the event of conflict.