Як відпочивати ефективно: історії від директорів
Про.Практики
Другий місяць літа добігає кінця. І цей період кожен проводить по-різному: хтось допрацьовує те, що не встиг впродовж навчального року, хтось знайшов нове захоплення, хтось подорожує, а хтось навчається. На початку літа ми ділилися корисними порадами про те, як можна провести його, обов'язково перегляньте — ще не пізно виконати спробувати усі 10 пунктів. Спершу наша комунікаційна команда вирішила зробити матеріал із короткими порадами для освітян щодо відпочинку. Але потім зрозуміли, що найкращі поради та історії ми зможемо отримати від них самих. Тож ми поспілкувались із директорами українських шкіл, які за ці 60 днів вже встигли дізнатись багато нового, ну, і звісно ж яскраво відпочити. А наприкінці матеріалу на вас чекають корисні поради щодо відпочинку від нашої команди.
«Літо ідеальний час, що зловити цікаві ідеї, знайти нові знайомства та навчатись»

Людмила Куркуріна
директорка КЗ «Чорноземненська ЗОШ»
Літо для освітян, особливо керівників закладів освіти, це спекотна у прямому сенсі слова пора. Я зараз не про ремонт, хоча і цього вдосталь, а про освітні подорожі. Звісно, я вважаю, що відпочивати просто необхідно, але як вчитель зможе сидіти, без діла? Літо ідеальний час, щоб зловити цікаві ідеї, знайти нові знайомства, навчатись онлайн чи офлайн.

Наша відпустка у #КЗЧорноземненськаЗОШ розпочалася крутезним всеукраїнським заходом міні-EdCamp у нашій Чорноземнецькій громаді. Зараз група вчителів нашої школи працює над випуском методичного посібника-путівника «Урок доброти: поради та ідеї на навчальний рік»! разом з EdCamp, я працюю над своїм освітнім стартапом теж від ГО EdCamp.
А ще мені пощастило поїхати у культурно-освітню подорож до Хорватії, зі стажуванням «Спеціальна педагогіка та реабілітаційна наука в країнах Європи» у Загребському національному університеті. Ось так ми готуємося до нового навчального року. Кожен і кожна, впродовж літа, формує свою особисту скарбничку інновацій. А ще пишемо грантові заяви, як тільки з'явиться можливість. Є багато ідей, які допоможуть вдосконалити освітній процес, і ми не мріємо, а діємо. Я, стовідсотково впевнена, що вчителі повинні відпочивати, але ж відпочинок може бути корисним. А ще зручний онлайн-формат допомагає. Все ж таки пандемія це не про кризу, а про нові можливості!
«Впродовж літа я відкриваю в собі нові можливості і перезавантажуюсь»

Олена Заменягре
директорка Мелітопольської ЗОШ №8
Я намагаюсь поєднувати відпочинок з навчанням. І для мене це задоволення. Я навчаюсь для себе у комфортному темпі. 21-23 була учасницею чудової події — Творча майстерня «Формування та оцінювання громадянських компетентностей. Розробка вправ» у рамках програми «Демократична школа» Дуже цікава і насичена програма, нові практики, ідеї, знання. Зустріч зі старими і новими друзями, розширення горизонтів пізнання. Зараз проходжу навчальний курс від EdCamp Ukraine «Мій освітній стартап». У червні виступала, як експертка експерткою на EdCamp Чорноземне. А 14 серпня мене вже запросили на EdCamp Одеса. Буду ділитися досвідом про участь нашої школи в програмі СЕЕН. До речі, запрошую всіх EdCamp Ukraine Melitopol 11 вересня в Мелітопольську ЗОШ №8.
Щодо відпочинку, то я вже встигла відвідати чудовий Львів: кав'ярні, атмосфера, вечірні прогулянки, куточки старовини, де живе історія. І як же без моря. Морські подорожі в яскраві куточки України: Генічеськ. Щасливцево. Солоне і Рожеве озера. Гаряче джерело. Це вже традиція, років п'ять подорожую таким маршрутом, як тільки йду у відпустку. І чудова Кирилівка, де я вже разом з родиною. Тут відкриваю у собі нові можливості і перезавантажуюсь. Готуюсь до нового навчального року. Таке моє чудове яскраве атмосферне літо. Бажаю всім натхнення від життя, безмежних можливостей і яскравих вражень. Життя прекрасне!
«Рецепт ідеального відпочинку — це постійний баланс між родиною, собою, роботою та друзями»

Олександр Козловський
директор ЛСЗШ «Будокан»
Середня загальноосвітня школа східних мов та бойових мистецтв «Будокан» організовує літні та зимові табори, вони своєю чергою діляться на навчально-тренувальні, сімейні та спортивні. Ми робимо їх в кооперації зі спортивними федераціями та школами бойових мистецтв. Цьогоріч, маємо три літні табори : Драгобрат, морське узбережжя Греції та Сколе, Карпати. Тож, я працюю з дітьми у всіх таборах й, звісно, отримую велике задоволення від цієї роботи. Вважаю, що це і є найважливіша справа з усіх питань пов'язаних з роботою директора школи — бути з дітьми та бути для них прикладом, проводити час зі своїми колегами. Від інших поточних справ це не звільняє, але я маю гарний колектив та можу впоратись і дистанційно. Якщо ви любите те, що робите, то для всього знайдеться час.
Рецепт ідеального відпочинку — це постійний баланс між родиною, собою, роботою та друзями. Це ідеал, і він у мене є. Більшість моїх друзів — вчителі або тренери, моя дружина — вчителька, що працює разом зі мною в школі, моя донька — учениця 5- го класу школи, яку я розбудовую власними руками вже не один рік. Порада колегам проста: шукайте баланс та ідеал й неодмінно знайдете!
«Для мене ідеальний відпочинок — це коли можна займатись улюбленими справами»

Ольга Тимошенко
директорка школи І-ІІІ ступенів 309 Дарницького району міста Києва
Моя відпустка розпочалася в «Літній управлінській школі» на Закарпатті.Близько сотні освітянських управлінців не лише розробляли стратегію своїх закладів, а й релаксували серед карпатських краєвидів в чудовій компанії однодумців.А потім була омріяна мандрівка в Каппадокію з друзями. Злетіти назустріч сонцю на повітряних кулях та опуститись на мінус 8 поверх у глибочезну печеру — це навіть думки про роботу відганяє.Хоча...ні.Я ж літала з подругою-директором, тож час від часу розмовляли на шкільні теми.
А після цього я знову поринула у шкільне життя — це був випускний вечір. Чесно зізнаюсь, емоцій було не менше, ніж у Каппадокії: і обнімалочки, і сльози прощання, і втіха від успіхів — хіба це робота?Це задоволення і щастя! Займались також зміною простору у школі.Ми встановили на спортмайданчику памп-трек (спеціальна траса для велосипедів — ред), відремонтували актову залу, підготували ще один комп'ютерний кабінет, чекаємо на 170 першокласників, облаштовуємо сучасний бібліотечний простір, додаємо зелені класи, щоб діти могли бути більше на повітрі, доглядаємо свій шкільний ботанічний сад. Це приносить мені насолоду.І є час подумати, почитати, переглянути серіали та фільми.
Звичайно, невдовзі побачусь ще з дітьми, завершу свою відпустку навчанням в Одесі біля найкращого у світі моря.Якщо одними словом схарактеризувати моє літо, то найдоречнішим словом буде слово"баланс". Для мене ідеальний відпочинок — це коли можна займатись улюбленими справами без цейтноту (гостра нестача часу — ред).Найбільше я люблю 3 заняття: учитися, подорожувати з друзями та приводити у порядок навколишній простір.
Ловіть ще декілька порад для ефективного відпочинку:
1
Щось нове
Обирайте відпочинок, який не схожий на ваш звичний ритм життя. Якщо, наприклад, ви у роботі постійно комунікуєте з людьми, то спробуйте усамітнитись або ж провести час у спокійній атмосфері. Можете спробувати піти у гірський похід наодинці або ж з рідною чи близькою людиною.
2
Цифровий детокс
Спробуйте відключити гаджети і по можливості не читати новини. Бо відпочивати має не лише тіло, але й ваш мозок та емоції, а інколи соціальні мережі та Інтернет забирає дуже багато енергії. До того ж під час відпочинку вас можуть турбувати щодо робочих питань, аби уникнути цього відключайте телефон або комунікуйте про свою відсутність.
3
Домовитись із собою
Впродовж відпочинку у вас можуть виникати думки, що ви щось недопрацювали, що без вас нічого не буде нормально функціонувати, і взагалі ви не зможете нормально розслабитись без роботи. Тож тут важливо впевнитись, що усі свої робочі справи ви делегували, потрібні запитання вирішили, а робота не вовк, і ще все попрацювати впродовж року, тож насолоджуйтесь відпочинком)
4
Нові враження
Яскраві емоції – найважливіша частина життя навіть для затятих флегматиків. Щоб рухатися вперед, потрібно постійно пробувати щось нове. Це не обов'язково екстремальні розваги або стрибки з парашутом. Але кожне знайомство з чимось невідомим раніше стимулює роботу мозку, а заодно запускає природний біологічний процес «винагороди» в організмі – вироблення дофаміну, гормону задоволення.
5
Планування
Щоб дійсно втілити все задумане і відпочити із задоволенням, краще визначити основні плани заздалегідь. Інакше великий ризик відкладати все цікаве до останнього, або й зовсім не зробити нічого. А поспіх в останній момент апріорі не може вважатися повноцінним відпочинком, адже такий екстремальний режим для нервової системи практично не відрізняється від звичайних робочих дедлайнів.