Назад до Громадам - про освіту
26.11.2023
~ 4 хв.

Продовження строкових договорів

матеріал підготовлено у співпраці з
Службою освітнього омбудсмена

Продовження строкових договорів визначається у Кодексі законів про працю України (далі – Кодекс).

Умови продовження трудового договору

Строковий трудовий договір може бути продовжений. Для його продовження мають бути виконані такі умови:

  • працівник надає згоду на продовження строку трудового договору;
  • наявність підстави для продовження строку трудового договору (з урахуванням характеру виконуваної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника, та в інших випадках, передбачених законодавчими актами; стаття 23 Кодексу).

Продовження дії строкового трудового договору на невизначений строк

Якщо після закінчення строку трудового договору (пункти 2 і 3 статті 23 Кодексу) трудові відносини фактично тривають, і жодна із сторін не вимагає їх припинення, дія цього договору вважається продовженою на невизначений строк (стаття 39-1 Кодексу).

Норма попередження за два місяці тут не застосовується, адже працівник вже був обізнаний зі строком завершення такого договору при його підписанні. Деякі сумлінні роботодавці все ж попереджають своїх працівників про закінчення строку договору, і тут строки попередження є різними (від трьох місяців до одного тижня).

Продовження трудових договорів з педагогами, які отримують пенсію за віком, читайте в окремому розділі Довідника.

Переукладання трудового договору

Трудові договори, які укладалися на визначений строк за погодженням сторін, і були переукладені один чи декілька разів, за винятком випадків, передбачених частиною другою статті 23 Кодексу, вважаються такими, що укладені на невизначений строк (стаття 39-1 Кодексу).

Переукладання строкового трудового договору чи продовження строку його чинності на визначений строк, за погодженням сторін, що підпадають під частину другу статті 23 Кодексу, не передбачає набуття трудовим договором характеру безстрокового, тобто укладеного на невизначений строк.

Водночас, строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності може бути розірваний роботодавцем у випадку поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу (стаття 40 Кодексу).

Докладно про розірвання трудових договорів читайте в окремому розділі Довідника.

Як оформити переукладання трудового договору

Для продовження строку трудового договору працівник, прийнятий за строковим трудовим договором, має написати заяву, на підставі якої видається відповідний наказ.

У наказі зазначають:

  • підставу продовження строку трудового договору;
  • новий строк трудового договору.

Детальніше про укладення строкових договорів читайте в окремому розділі Довідника.