Назад до Громадам - про освіту
25.11.2023
~ 3 хв.

Призначення керівників закладів освіти в умовах воєнного стану

матеріал підготовлено у співпраці з
Службою освітнього омбудсмена

До початку воєнного стану керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти, відповідно до частини 1 статті 39 Закону України “Про повну загальну середню освіту”, обирався на посаду лише за результатами конкурсу, що проводиться згідно з вимогами цього Закону та положення про конкурс, яке затверджує засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (посадова особа). Докладно про проведення конкурсного відбору на посаду керівника закладу освіти ви можете прочитати в окремому розділі цього Довідника.

Але в умовах воєнного стану до законодавства були внесені зміни щодо кадрового призначення на певні керівні посади.

Процедура призначення керівників закладів освіти в умовах воєнного стану

Так, згідно з частиною 5 статті 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, у період дії воєнного стану особи призначаються на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, комунальних підприємств, установ, організацій (а такими є більшість закладів освіти) керівником державної служби або суб’єктом призначення, сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради, начальником відповідної військової адміністрації без конкурсного відбору, обов’язковість якого передбачена законом. Керівники призначаються на підставі:

  • поданої заяви;
  • заповненої особової картки встановленого зразка;
  • документів, що підтверджують наявність у них громадянства України;
  • документів, що підтверджують освіту та досвід роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад.

Про кваліфікаційні вимоги до керівників закладів загальної середньої освіти ви також можете прочитати в окремому розділі Довідника.

Водночас частина 2 статті 39 Закону України “Про повну загальну середню освіту” визначає, що рішення про проведення конкурсу приймає засновник державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноважений ним орган (посадова особа). Ця норма залишається чинною в умовах воєнного стану.

Тобто законодавство не зобов’язує, але й не забороняє проводити в умовах воєнного стану конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти. Проводити конкурс чи ні – наразі вирішує засновник.

Водночас освітній омбудсмен Сергій Горбачов пропонує повернути конкурси на посаду керівників закладів освіти в умовах воєнного стану там, де це дозволяє безпекова ситуація. Таку позицію освітній омбудсмен висловив на своїх офіційних каналах, зокрема зазначивши, що надіслав лист до Верховної Ради України з пропозицією внести зміни до законодавства – відновити обов’язкове проведення конкурсів на посади директорів закладів загальної середньої освіти там, де це дозволяє безпекова ситуація. Він наголошує, що проведення конкурсів керівників – це “прояв демократії, прозорості та справедливості, а також можливість оновити управлінський менеджмент та знайти гідних кандидатів, які готові змінювати заклади освіти, здійснювати реформу НУШ, змінювати освіту в цілому. Адже саме від директора школи залежить, у якому напрямі розвиватиметься школа”.

Продовження строкового договору керівника в умовах та після завершення воєнного стану

Відповідно до пункту 2-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про повну загальну середню освіту”, засновник державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноважений ним орган (посадова особа) має право продовжити без проведення конкурсу строк дії строкового трудового договору (контракту), укладеного з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти, але не більше ніж на шість місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Відповідно до частини 7 статті 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, після припинення чи скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців з дня його припинення чи скасування, на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, посади керівників комунальних підприємств, установ, організацій, на які особи призначені відповідно до абзацу першого частини п’ятої цієї статті, оголошується конкурс. Граничний строк перебування особи на посаді, на яку її призначено відповідно до абзацу першого частини п’ятої цієї статті, становить 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Якщо керівник призначений на посаду вперше

Окремо хочемо нагадати, що незалежно від того, завершився воєнний стан чи ні, – з особою, яка призначається на посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше, укладається трудовий договір строком на два роки, а після закінчення строку дії такого строкового трудового договору та за умови належного його виконання сторони мають право продовжити строк дії відповідного строкового трудового договору ще на чотири роки без проведення конкурсу. Це визначено частиною 12 статті 39 Закону України “Про повну загальну середню освіту”).