Трудові договори з педагогами, які отримують пенсію за віком
Норма про те, що педагогічні працівники, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, мають працювати на умовах лише строкового трудового договору, втратила чинність у лютому 2023 року. Тому що абзац 3 частини 2 статті 22 Закону України “Про повну загальну середню освіту”, у якому визначалося, що педагогічні працівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, котрі досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, працюють на основі трудових договорів, які укладаються строком від одного до трьох років, визнано неконституційним згідно з рішенням Конституційного Суду України від 7 лютого 2023 року № 1-р/2023.
Відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу, згідно з рішенням Суду, інформував, що Конституція України не встановлює граничних вікових обмежень для зайняття педагогічною діяльністю, заміщення посад педагогічних працівників у закладах освіти. Тому ця норма обмежувала конституційне право педагогічних працівників на працю та містила дискримінацію за віком.
У своєму рішенні Конституційний Суд України зазначив: “Педагог, який раніше мав право на укладення безстрокового трудового договору та користувався таким правом протягом певного періоду, не може бути позбавлений цього права лише з огляду на досягнення ним пенсійного віку та факту отримання пенсії, адже Конституція України не пов’язує право на працю та свободу укладення трудового договору з досягненням певного віку, з отриманням пенсії чи з роботою в установах певної форми власності”.
Якщо строковий договір укладений до рішення Конституційного Суду України
Строкові трудові договори, які були укладені до цього рішення Конституційного Суду України, залишаються чинними до завершення дії строкового договору, адже закон не має зворотної дії в часі. Але це не забороняє керівнику закладу загальної середньої освіти вже зараз перевести такого працівника на безстроковий трудовий договір.
Освітній омбудсмен та Українська Гельсінська спілка з прав людини у спільному роз’ясненні наголошують, що строкові трудові договори, укладені з педагогічними працівниками державних та комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та отримують пенсію за віком, необхідно привести у відповідність із чинним трудовим законодавством. Згідно з роз’ясненням, для цього потрібно перевести працівників на роботу на умовах безстрокового трудового договору. Працівник може подати заяву про переведення на безстроковий договір, щоб спонукати роботодавця пришвидшити цей процес. Але роботодавець може привести трудовий договір у відповідність із законодавством навіть без подання працівником заяви, видавши наказ чи розпорядження на виконання рішення Конституційного Суду України.
Якщо строковий договір завершується, відповідно до пункту 2 статті 36 Кодексу законів про працю України, роботодавець до закінчення строку договору має видати наказ про звільнення працівника, крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна зі сторін не поставила вимогу про їх припинення. Тоді договір вважається продовженим на невизначений строк, тобто є безстроковим.
Що робити, якщо педагог скоро досягне пенсійного віку та буде отримувати пенсію за віком
Оскільки норма про обов’язкове укладення строкового договору з педагогічними працівниками, які досягли пенсійного віку та отримують пенсію за віком, втратила чинність, роботодавець більше не зобов’язаний переводити таких працівників на строковий трудовий договір. Такі педагогічні працівники продовжують працювати за безстроковим трудовим договором. Якщо ж педагогічний працівник ще до досягнення пенсійного віку за згодою сторін працював на умовах строкового трудового договору або контракту як особливої форми договору, з ним за згодою сторін переукладається строковий трудовий договір чи контракт або укладається безстроковий трудовий договір.
У окремих розділах Довідника читайте про укладення строкових трудових договорів, продовження строкових трудових договорів, розірвання трудового договору, призупинення трудового договору.
Додаткова література та публікації:
- Трудові відносини з педагогами, які отримують пенсію за віком // Сайт освітнього омбудсмена України.— 10.05.2023.