Назад до Громадам - про освіту
04.12.2023
~ 4 хв.

Використання шкільного автобуса

матеріал підготовлено у співпраці з
Службою освітнього омбудсмена

Шкільний автобус використовується, щоб довозити учнів, які здобувають освіту не за місцем проживання, до закладу освіти та назад додому. До закладу освіти довозяться учні з сільської місцевості, які потребують такого довезення, та учні, які проживають на відстані більш як два кілометри від закладу освіти. Це визначається освітнім законодавством та Санітарним регламентом для закладів загальної середньої освіти. Також довозяться педагогічні працівники з інших населених пунктів для роботи в опорному закладі освіти чи його філії.

Водночас, в умовах воєнного стану шкільний автобус може використовуватися для інших цілей: наприклад, для потреб цивільного населення,  евакуації тощо.

Експерти “Децентралізації” звертають увагу, що використання шкільного автобуса в умовах воєнного стану не за цільовим призначенням обов’язково має бути правильно документально оформлене, зокрема з облікуванням і списанням пального.

Хто відповідає за нецільове використання шкільного автобуса в умовах воєнного стану

Відповідно до статті 66 Закону України “Про освіту”, забезпечують і фінансують підвезення до закладів загальної середньої освіти місцеві ради — обласні, районні, міські.

У роз’ясненні “Децентралізації” зазначається, що, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 р. №252 “Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану”:

  • органи місцевого самоврядування, їхні виконавчі органи, місцеві державні адміністрації, військово-цивільні адміністрації продовжують здійснювати бюджетні повноваження, а у разі утворення військових адміністрацій такі повноваження здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану”;
  • військові адміністрації населених пунктів, обласні, районні та Київська міська військові адміністрації затверджують місцеві програми (вносять до них зміни) з дотриманням вимог статті 91 Бюджетного кодексу України.

Тому за прийняття та оформлення документів щодо нецільового використання шкільного автобуса в умовах воєнного стану перш за все відповідають місцеві ради або місцеві військові адміністрації. Вони можуть вносити до місцевих програм заходи з використання шкільного автобуса.

Згідно з роз’ясненням, відповідальним виконавцем місцевої програми має визначатися або виконавчий комітет, або відповідний виконавчий орган місцевої ради, який організовує підготовку, підтримку, забезпечення та виконання завдань територіальної оборони, забезпечення життєдіяльності або соціального захисту.

Як правильно оформити використання шкільного автобусу під час воєнного стану

Експерти “Децентралізації” роз’яснюють, що для залучення шкільних автобусів для нецільового використання потрібно:

  • внести відповідні зміни до Порядку використання шкільних автобусів (або затвердити Порядок використання шкільних автобусів, якщо такого порядку раніше у громаді не було);
  • прийняти розпорядження голови або розпорядження начальника військової адміністрації населеного пункту (у разі її створення) про дозвіл на використання шкільних автобусів для потреб, не пов’язаних із забезпеченням освітнього процесу.

Із прикладом Порядку використання шкільних автобусів можна ознайомитися за посиланням.

Експерти “Децентралізації” наголошують, що, незважаючи на наданий розпорядженням голови або начальника військової адміністрації дозвіл на використання шкільного автобуса, по кожному випадку залучення шкільних автобусів має бути лист командування Сил територіальної оборони ЗСУ або керівника центру комплектування та соціальної підтримки, із зазначенням дати і маршруту перевезень. Цей лист буде підставою для прийняття розпорядчого рішення (голови або керівника установи освіти – в залежності від правил документообігу і процедур, що склалися у громаді, та особливостей прийнятої місцевої програми) для видачі та належного оформлення первинних документів щодо залучення шкільного автобусу для перевезень та подальшого списання пального в установі освіти.

Експерти “Децентралізації” звертають увагу, що під час розробки та виконання місцевих програм можуть бути сформовані різні варіанти залучення шкільного автобусу:

  • використання транспортного засобу без забезпечення паливно-мастильними матеріалами;
  • використання шкільного автобусу із забезпеченням паливно-мастильними матеріалами за кошти місцевого бюджету.

Докладніше про облікування шкільного автобусу та видатків на перевезення читайте у роз’ясненні “Децентралізації”.

Про процедуру закупівлі шкільних автобусів читайте в окремому розділі Довідника.

Додаткова література та публікації: