Назад до Корисних матеріалів
автономія ЗЗСО
07.05.2025
Керівники ЗЗСО
~ 8 хв.

Фінансова автономія та публічні закупівлі у школах

Сергій Запісов, директор Стрийської початкової школи  №11 Стрийської міської ради Львівської області

Сьогодні, фінансова автономія закладів освіти є не просто можливістю, а необхідністю. В умовах війни, економічної нестабільності та зростання вимог до якості освіти, саме автономія дає школі шанс швидко реагувати на виклики та планомірно розвиватися.

Чому фінансова автономія важлива для шкіл?

Згідно із Законами України “Про освіту” та “Про повну загальну середню освіту”, керівник закладу освіти має право самостійно ухвалювати рішення щодо використання бюджетних коштів. Це означає надання школі статусу розпорядника бюджетних коштів ІІІ рівня та відкриття власних  рахунків  в органах Державної казначейської служби України.

Фінансова автономія забезпечує школам:

  • гнучкість у розподілі коштів;
  • оперативність при розв’язанні нагальних питань;
  • прозорість та прогнозованість у фінансовій діяльності;
  • можливість залучення додаткових ресурсів через гранти та співпрацю з бізнесом, партнерськими організаціями, піклувальною радою тощо.

Як підготуватися до переходу на фінансову автономію?

Перехід відбувається за ініціативи засновника або закладу освіти. Важливо розуміти, що підготовчий етап може тривати до 6 місяців (інколи й рік).

Покроковий план підготовки:

  1. Оформлення документів на майно: виготовлення правовстановлюючих документів на землю, будівлі та майно.
  2. Кадрове забезпечення: призначення бухгалтера та уповноваженої особи з питань публічних закупівель.
  3. Формування фінансової структури: створення служби  бухгалтерського обліку або укладення договорів із сервісними бухгалтерськими компаніями.
  4. Підготовка кваліфікованих  електронно-цифрових підписів: для керівника, бухгалтера та уповноваженої особи. з питань публічних закупівель.
  5. Навчання команди: підвищення фінансової та правової обізнаності відповідальних працівників.
  6. Розробка внутрішніх положень і інструкцій: положення про здійснення публічних закупівель, посадових інструкцій для бухгалтера та уповноваженої особи  з питань публічних закупівель.
  7. Планування першого кошторису: паралельно з формуванням річного  плану закупівель.

Також варто заздалегідь налагодити партнерство з постачальниками комунальних послуг, щоб уникнути ризику припинення опалення, електропостачання чи водопостачання на початку автономної роботи.

Основні переваги фінансової автономії на практиці

Досвід директора Стрийської початкової школи  №11 на Львівщині свідчить: школи швидше реагують на виклики (необхідні ремонти, опалення тощо), мають  можливість економити ресурси й самостійно визначати пріоритети розвитку.
Для прикладу, ділиться пан Сергій, директор школи, у 2024 році робили ремонт харчоблоку та шкільної їдальні. У процесі виконання робіт виникли додаткові потреби, які ми не могли передбачити на етапі планування. Не вистачило коштів для облаштування підлоги в одному із залів їдальні. Уважно переглядаючи кошторис, вишукували кошти, перекидаючи їх з менш пріоритетних потреб на більш нагальні.
Ще приклад. Унаслідок проведення тендерних процедур по закупівлі обладнання для НУШ, виникла економія (якщо чесно провести закупівлю це цілком реально). Завдяки цьому вдалося докупити багатофункціональні пристрої, мультимедійні проєктори тощо.
Таких прикладів можна навести багато. От ще один: як правило, в кінці фінансового року виникає економія коштів з харчування учнів, адже не усі учні та учениці щодня перебувають у школі. В умовах воєнного стану, відповідно до чинних нормативно-правових актів, маємо право використати ці кошти на інші потреби. Таким чином, внаслідок перекидання коштів з КЕКВ 2230 на КЕКВ 2210 (це коди економічної класифікації видатків) вдалося додатково закупити пароконвектомат та інше обладнання для харчоблоку школи. 

Підсумовуючи цю сентенцію, якщо розумно вести фінансово-господарську діяльність, то переваги фінансової автономії очевидні.

Публічні закупівлі: що треба знати керівнику

У школі працює так званий “трикутник відповідальності”: керівник, бухгалтер та уповноважена особа з публічних закупівель. Правильні  рішення завжди залежать від співпраці цієї трійки.

Основні завдання керівника для успішного здійснення закупівельної діяльності:

  • Приймання на роботу  уповноваженої особи з питань публічних закупівель та бухгалтера.
  • Затвердження відповідних  положень та  інструкцій.
  • функціональний контроль за всіма етапами закупівель.

Важливо: уповноважена особа відповідає за проведення процедур закупівель, але відповідальність за укладення договорів та їх юридичну правильність несе саме керівник закладу освіти.

Чек-лист для керівника:

  • Призначити уповноважену особу з відповідною освітою.
  • Організувати роботу з Prozorro та  електронними майданчиками.
  • Сформувати річний план закупівель.
  • Забезпечити своєчасне оприлюднення інформації про закупівлі.
  • Навчити персонал основам бюджетного законодавства.

Топ-5 типових помилок керівників:

  1. Ігнорування обов’язковості призначення уповноваженої особи.
  2. Порушення строків проведення закупівель.
  3. Неправильне планування закупівельних процедур.
  4. Відсутність контролю за діями уповноваженої особи.
  5. Укладення договорів без належної перевірки умов виконання договору та відповідності цих умов чинному законодавству.

Висновок

Фінансова автономія і публічні закупівлі відкривають для закладів освіти нові можливості розвитку та ефективності. Вони вимагають від керівників здобуття  нових компетенцій у фінансовій та організаційній сферах, але й дають шанс будувати сильні, незалежні та стійкі освітні спільноти.

Грамотне впровадження автономії допомагає школі стати справжнім центром прийняття рішень для реалізації освітніх завдань, підвищити якість освіти та впевнено будувати власну траєкторію  у стратегічному сенсі розвитку освіти місцевої територіальної громади.

Реалізовано за підтримки