Назад до Корисних матеріалів
14.09.2022
~ 14 хв.

Грошова допомога по безробіттю

Призначення виплат грошової допомоги по безробіттю

Для можливого отримання допомоги по безробіттю особа має подати окрему заяву – про призначення допомоги по безробіттю. Як правило заява про отримання статусу безробітного та заява про призначення допомоги по безробіттю  подаються одночасно – вебпортал “Дія” та мобільний додаток “Дія” одразу пропонують користувачу сформувати два документи.

Розмір допомоги по безробіттю може бути встановлено у відсотках від середнього заробітку людину або у мінімальному фіксованому розмірі та першочергово залежить від страхового стажу, який підтверджується сплатою страхових внесків – Єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ).

За осіб, що працюють на умовах трудового договору, вказаний страховий внесок сплачує роботодавець самостійно. Разом з тим під час воєнного стану не всі роботодавці сплатили ЄСВ та/або подали відповідну звітність сплачених внесків. Інформацію про кількість сплачених внесків для вирахування страхового стажу особа може перевірити в особистому кабінеті Пенсійного Фонду України.

Якщо за останні 12 місяців, що передували даті подання заяви про отримання допомоги по безробіттю, страховий стаж складає менше 6 місяців – грошова допомога визначається у мінімальному фіксованому розмірі. За загальним правилом такий розмір встановлено на рівні 650 грн/місяць, але на період дії карантину, запровадженого в Україні у зв’язку з пандемією COVID-19, розмір фінансової допомоги складає 1000 гривень/місяць. Такий самий розмір допомоги призначається також наступним категоріям осіб:

  • Звільнені з останнього місця роботи у зв’язку з невиконанням обов’язків, прогулів, перебування на робочому місці у нетверезому стані та інших так званих “негативних підстав”, що передбачені пунктами 3, 4, 7 та 8 статті 40, а також статтями 41 та 45 Кодексу законів про працю України;
  • Випускники закладів освіти та військовослужбовці, які потребують працевлаштування на перше робоче місце;
  • Внутрішньо переміщені особи, які під час реєстрації як безробітні не мали повного переліку необхідних документів, необхідних для надання такого статусу. Такий мінімально фіксований розмір допомоги призначається до моменту отримання необхідних документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату (дохід), страховий стаж з державних реєстрів, після чого буде здійснено перерахунок розміру допомоги;
  • Працівники та гіг-спеціалісти резидентів Дія-Сіті.

Значно більший розмір грошової допомоги по безробіттю передбачається, якщо за останні 12 місяців, що передували даті подання заяви про отримання допомоги по безробіттю, страховий стаж складає 6 місяців та більше. Розмір допомоги визначатиметься у відсотках від середнього заробітку. При цьому фінальний розрахунок залежить від трьох критеріїв:

Загальний страховий стаж:

  • до 2 років страхового стажу – 50% від середнього заробітку людини;
  • від 2 до 6 років страхового стажу – 55% від середнього заробітку людини;
  • від 6 до 10 років – 60% від середнього заробітку людини;
  • понад 10 років – 70% від середнього заробітку людини.

Тривалість безробіття:

  • перші 90 календарних днів безробіття – 100% від встановленої суми допомоги по безробіттю.
  • наступні 90 календарних днів безробіття – 80% від встановленої суми допомоги по безробіттю;
  • весь подальший час – 70% від встановленої суми допомоги по безробіттю.

Граничні розміри грошової допомоги, встановлені законодавством:

  • Мінімальний розмір – 1800 грн;
  • Максимальний розмір – 9750 грн, тобто – 150% від мінімальної заробітної плати станом на 1 січня.

Відповідно до пункту 3-3 розділу VIII Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” під час дії воєнного стану допомога по безробіттю призначається з першого дня надання статусу безробітного.

Аналогічним чином врегульовано питання призначення допомоги по безробіттю у період карантину, встановленого з метою запобігання поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, а саме – призначення допомоги відбувається з першого дня надання особі статусу безробітного. Наведене положення було внесено до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” ще у квітні 2020 року,

Разом з тим, сьогодні деякі ЗМІ та інші джерела інформації продовжують помилково зазначати у своїх матеріалах інформацію про призначення допомоги по безробіттю лише з восьмого дня після реєстрації безробітного, що саме в умовах воєнного стану та/або карантину також не відповідає дійсності.

Тривалість виплати грошової допомоги по безробіттю

Тривалість виплати допомоги по безробіттю визначена у статті 22 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та за загальним правилом складає не більше 360 календарних днів протягом останніх двох років за винятком окремих випадків, а саме:

  1. Внутрішньо переміщені особи, які не мають повного пакету документів, а також випускники закладів освіти та військовослужбовці, які потребують працевлаштування на перше робоче місце. Для вказаних категорій громадян тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 180 календарних днів протягом двох років.
  2. Особи передпенсійного віку, яким до настання права на призначення пенсії за віком залишається не більше 2 років. У такому випадку загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.

Крм того, чинне законодавство додатково визначає обставини, за яких загальна тривалість виплати допомоги може бути скорочена на строк до 90 календарних днів. Наприклад, однією з підстав для для скорочення загальної тривалості виплати грошової допомоги на 90 календарних днів є звільнення з останнього місця проживання у зв’язку з невиконанням обов’язків, прогулів, перебування у нетверезому стані та інших так званих “негативних підстав”, що передбачені пунктами  3, 4, 7 та 8 статті 40, а також статтями 41 та 45 Кодексу законів про працю України. До аналогічних наслідків також призводить звільнення з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин або за угодою сторін.

Повний перелік таких підстав визначено у статті 31 Закону України “Про загальнообов’язкове державне страхування на випадок безробіття”.

Перереєстрація безробітного, який був знятий з обліку за невідвідування державної служби зайнятості більше 30 календарних днів без поважних причин та не сприяв своєму працевлаштуванню також є підставою для скорочення загальної тривалості виплати грошової допомоги.

При цьому варто звернути увагу, що відповідно до пункту 3-3 розділу VIII Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” особа, яка перебуває на тимчасово окупованій території або у зоні проведення бойових дій, може підтверджувати свій намір перебувати у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації не рідше, ніж один раз на 30 календарних днів.


Припинення виплат грошової допомоги по безробіттю

Відповідно до статті 31 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі:

  • Працевлаштування безробітного;
  • Поновлення безробітного на роботі за рішенням суду;
  • Вступ до закладу освіти на навчання з відривом від виробництва;
  • Відрахування зі закладу освіти;
  • Призову на строкову військову службу або альтернативну (невійськову) службу;
  • Набрання законної сили вироком суду про позбавлення волі безробітного або направлення його за рішенням суду на примусове лікування;
  • Призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку;
  • Призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості;
  • Подання письмової заяви про бажання здійснювати догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
  • Подання письмової заяви про відмову від послуг державної служби зайнятості;
  • Закінчення строку їх виплати;
  • Зміни місця проживання. У свою чергу відповідно до частини 6 статті 22 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” у разі зміни застрахованою особою місця проживання виплата допомоги по безробіттю продовжується після реєстрації її в установленому порядку як безробітного за новим місцем проживання.
  • Зняття з обліку за невідвідування без поважних причин державної служби зайнятості протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про виплату допомоги по безробіттю (крім періоду дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб);
  • Відмови безробітного від двох пропозицій підходящої роботи, від двох пропозицій проходження професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації за направлення центру зайнятості, або у випадку разової відмови від роботи за спеціальністю/професією, яка була набута після такої професійної підготовки.Смерті безробітного.

Автор статті – Микита Буров, юрист проєкту “Про.Підтримка”.

Матеріал підготовлено у рамках проєкту “Про.Підтримка”, який підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи.