Назад до Корисних матеріалів
17.06.2022
~ 4 хв.

Ключові правила безпеки освітян на окупованих територіях

Команда “Про.Світ” разом з юристами підготували експертний матеріал про аспекти функціонування закладів загальної середньої освіти в умовах воєнного стану. Розпочати серію дописів хочемо саме з питання правил безпеки освітян на окупованих територіях.

Впродовж останніх місяців ми отримуємо повідомлення та листи від освітян, що опинилися в тимчасовій окупації в різних областях України. Окупаційна влада змушує педагогів викладати у школах згідно з російською пропагандою та ідеологією. Найчастішим питанням стало саме прохання дати роз’яснення чи покрокову інструкцію стосовно того, що робити в разі окупації, щоб не підпасти під дію закону про колаборацію та як убезпечити колектив.

З юридичної точки зору, покрокової інструкції, на жаль, немає, адже Законом не передбачений перелік дій, які можна чи варто вчиняти в умовах окупації. Але точно відомо, що робити не варто – співпрацювати з окупаційною владою та викладати за російською програмою, адже це буде трактуватися як колабораціонізм (до 2 років позбавлення волі) або як державна зрада (до 15 років). Отож, у такому випадку варто розуміти, що не дозволяється вчиняти аби не нести відповідальність за свої дії.


Що говорить Закон?

Ст. 111-1 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за колабораційну діяльність.
Зокрема, добровільне зайняття громадянином України посади, не пов’язаної з виконанням здійснення громадянином України пропаганди у закладах освіти незалежно від типів та форм власності з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України, а також дії громадян України, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, – караються виправними роботами на строк до 2 років або арештом на строк до 6 місяців, або позбавленням волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років.

Передача матеріальних ресурсів незаконним збройним чи воєнізованим формуванням, створеним на тимчасово окупованій території, та/або збройним чи воєнізованим формуванням держави-агресора, та/або провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, – караються штрафом до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від 3 до 5 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна.

Організація та проведення заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та/або його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, за відсутності ознак державної зради, активна участь у таких заходах – караються позбавленням волі на строк від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.

Державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.
Державна зрада карається позбавленням волі на строк від 12 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.
Ті самі діяння, вчинені в умовах воєнного стану, караються позбавленням волі на строк 15 років або довічним позбавленням волі з конфіскацію майна.
Звільняється від кримінальної відповідальності громадянин України, якщо він на виконання злочинного завдання іноземної держави, іноземної організації або їх представників ніяких дій не вчинив і добровільно заявив органам державної влади про свій зв’язок з ними та про отримане завдання.


Оскільки Законом передбачено лише ті дії, що НЕ можна вчиняти, то усе інше можна і потрібно робити відповідно до того, в яких умовах ви перебуваєте та з точки зору власної безпеки.

Ось кілька простих, але важливих порад:

  • не носіть з собою телефон, краще залишити його вдома;
  • якщо все ж взяли телефон з собою, видаліть усі діалоги, канали чи соцмережі – все, що може зашкодити вам;
  • не забувайте про паспорт;
  • не співпрацюйте з окупаційними військами: не діліться з ними інформацією, не беріть участі в громадських зборах чи заходах організованих окупантом;
  • уникайте контактів з бійцями окупаційних військ і не ризикуйте своїм життям провокуючи їх;
  • дотримуйтесь українських законів, а не правил, встановлених окупаційною владою. Дійте на основі загальнолюдських цінностей і практик;
  • фіксуйте порушення прав людини та конституційних цінностей. Але робіть це лише у тому випадку, якщо це безпечно! Таємно фіксуйте порушення та діліться доказами з українською та міжнародною спільнотою;
  • будьте готові до того, що бої можуть тривати довго. Подбайте про те, щоб організувати захист для себе та своїх близьких.

Бережіть себе та пам’ятайте, що все буде Україна! 🇺🇦

Проєкт “Про.Підтримка” підтримує Європейський Союз за програмою House of Europe.