Назад до Корисних матеріалів
12.09.2022
~ 5 хв.

Отримання статусу безробітнього в умовах воєнного стану

Внаслідок війни 41% громадян України припинили працювати. Серед тих, хто продовжує працювати — 24% працюють частково або віддалено. Такі дані наводить Соціологічна група «Рейтинг». Отже, безробітнім став майже кожен другий українець.

Конституція України гарантує громадянам право на соціальний захист, зокрема – матеріальне забезпечення у разі безробіття, що виникло з незалежних від них обставин. Законодавство про страхування на випадок безробіття складається з “Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, Законів України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, “Про зайнятість населення” та інших нормативно-правових актів, що регулюють дане питання. 

Відповідно до статті 43 Закону України “Про зайнятість населення” процедура реєстрації безробітних громадян у центрі зайнятості та їх подальший облік визначає Кабінет Міністрів України. На сьогоднішній день – це “Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу”, що був затверджений постановою Кабінету Міністрів України №792 від 19 вересня 2018 року (далі – “Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних…”)

з урахуванням особливостей на час дії воєнного стану, передбачених постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, нарахування та виплати допомоги по безробіттю на період дії воєнного стану” №334 від 19 березня 2022 року (далі – “Деякі питання реєстрації, перереєстрації безробітних…”).


ОТРИМАННЯ СТАТУСУ БЕЗРОБІТНОГО

Стаття 43 Закону України “Про зайнятість населення” передбачає, що статус безробітного можуть набути особи працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або будь-якого іншого доходу. У відповідності до пункту 13 статті 1 згаданого закону нижня межа працездатного віку сягає 16 років, верхня – обмежується досягненням пенсійного віку.

Чинне законодавство передбачає можливість набути статус безробітного також особам, які не досягли шістнадцятирічного віку, якщо їх звільнення було зумовлено змінами в організації виробництва та праці.

Статус безробітного надається особі з першого дня її реєстрації у будь-якому центрі зайнятості незалежно від місця проживання. Відповідна заява про отримання статусу безробітного може бути подана до будь-якого центру зайнятості безпосередньо під час його відвідування, дистанційно через Єдиний державний вебпортал електронних послуг “Дія”, у тому числі – мобільний додаток (далі відповідно – вебпортал “Дія” та мобільний додаток “Дія”) або в інший спосіб за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку. 

Попри встановлену можливість обрати будь-який центр зайнятості все ж варто пам’ятати, що останні здійснюватимуть підбір підходящої роботи, пропонуючи в тому ж числі ті варіанти працевлаштування, що є територіально доступні за місцем звернення безробітного. Відмова від двох таких пропозицій підходящої роботи є підставою для припинення виплати грошової допомоги.

Здійснити запис на відвідування обраного центру можна за допомогою спеціальної реєстраційної форми, розміщеної на офіційному сайті Державної служби зайнятості у розділі “Електронна черга”.

Автор статті – Микита Буров, юрист проєкту “Про.Підтримка”.

Матеріал підготовлено у рамках проєкту “Про.Підтримка”, який підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи.