Назад до Корисних матеріалів
13.09.2022
~ 9 хв.

Як подати заяву про отримання статусу безробітнього?

Відповідно до пункту 17 “Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних…” у разі подання заяви про отримання статусу безробітного безпосередньо під час відвідування центру зайнятості при собі необхідно мати наступні документи:

  • Паспорт громадянина України, паспорт громадянина для виїзду за кордон або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

За бажанням особи дозволяється пред’явити е-паспорт або е-паспорт для виїзду за кордон, що відображаються у мобільному додатку “Дія”, а у разі їх відсутності – єДокумент (на період дії воєнного стану).
Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні та виявили бажання набути статусу безробітного, подають один з наступних наявних документів:

– посвідку на постійне проживання;
– посвідчення біженця;
– посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
– посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.

  • Довідка про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків – так званий “ідентифікаційний код” (далі – РНОКПП), якщо особа попередньо не відмовилася від його прийняття через релігійні переконання. 

У даному випадку за бажанням особи також дозволяється пред’явити електронне відображення інформації про РНОКПП у мобільному додатку “Дія”.

  • Трудова книжка, цивільно-правовий договір, відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – реєстр застрахованих осіб) або інший документ, що підтверджує припинення останнього виду зайнятості.

Отримати відомості з реєстру застрахованих осіб можна, замовивши витяг у територіальному відділенні Пенсійного фонду України або дистанційно на його порталі електронних послуг. Крім того, в якості можливого варіанту також можна скористатися вебпорталом “Дія” та замовити довідки за формами ОК-5 та ОК-7.
За наявності технічної можливості відомості електронної трудової книжки можуть бути отримані шляхом електронного обміну між Державним центром зайнятості та Пенсійним фондом України

  • Документ про освіту або його дублікат.

У випадку відсутності документу про повну загальну середню освіту, для можливого оформлення його дублікату необхідно звернутися до закладу освіти, який видав такий документ. Якщо ж заклад знаходиться на тимчасово окупованій території України або у зоні проведення бойових дій, законодавство передбачає можливість звернутися із заявою до будь-якого закладу загальної середньої освіти відповідного ступеня за місцем тимчасового проживання чи перебування.

Схожим чином врегульовано питання можливого оформлення дублікату документу про вищу освіту. За загальним правилом необхідно звернутися до закладу вищої освіти, який видав такий документ. Якщо ж заклад продовжує знаходитися на тимчасово окупованій території України, першочергово варто звернутися із заявою до Міністерства освіти і науки України. Саме міністерство має визначити заклад освіти для подальшої видачі дублікату документа.

Деякі категорії осіб крім стандартного переліку документів також мають мати при собі:

  • Заява про припинення трудового договору на ім’я роботодавця – для ВПО та осіб, які перебувають на тимчасово окупованій території або в зоні бойових дій, за відсутності підтвердження факту звільнення з попереднього місця роботи. Така заява подається до центру зайнятості у простій письмовій формі, про що центр самостійно далі повідомляє роботодавця, а також територіальні органи Державної податкової служби та Пенсійного фонду України. У такому випадку трудовий договір вважатиметься припиненим вже наступного дня.
  • Військово-обліковий документ – для військовозобов’язаних осіб під час дії воєнного стану у зв’язку з мобілізацією та осіб, які звільнилися зі строкової військової служби;
  • Військово-обліковий документ, в якому зазначена дата взяття їх на облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки – для військовослужбовців, які звільнені із служби за станом здоров’я, у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів без права на пенсію;
  • Довідка про припинення ведення особистого селянського господарства або вихід з такого господарства – для членів особистого селянського господарства, для яких така робота була основною;
  • Копія довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією та індивідуальна програма реабілітації (за наявності) – для осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку;
  • Інші документи, які підтверджують певний статус – для осіб, що мають право на додаткові гарантії при працевлаштуванні.

Вичерпний перелік таких категорій осіб та документів, що мають бути подано передбачено у пункті 19 “Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних…”.

Відповідно до пункту 6 “Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних…” співробітник центру зайнятості вносить до Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості персональні дані заявника, включаючи відомості про місце проживання. Саме тому доречно подбати про наявність відповідних документів, які містили б необхідну інформацію.

Відповідно до статті 7 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” та пункту 4 “Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних…” під час дії воєнного стану ВПО та особи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях чи в зоні бойових дій можуть отримати статус безробітного без повного переліку вказаних документів. У такому випадку розмір допомоги буде визначатися на підставі відомостей, які містяться у реєстрах. 

Подання заяви про отримання статусу безробітного дистанційно через вебпортал “Дія”, у тому числі – мобільний додаток “Дія”

Для подачі заяви через вебпортал “Дія” необхідно перейти до розділів “Послуги” – “Отримання статусу безробітного”, де також можна ознайомитися з покроковою інструкцією отримання послуги. Скористатися можливістю подати заяву про отримання статусу безробітного у такий спосіб можна лише за наявності:

  • Паспорта громадянина України у формі ID-картки чи біометричного паспорта громадянина України для виїзду закордон;
  • РНОКПП;
  • Відкритого банківського рахунку за програмою “єПідтримка”;
  • Можливості пройти електронну ідентифікацію за допомогою “Дія.Підпис”, кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів, які дають змогу однозначно встановлювати особу.

У разі використання мобільного додатку “Дія” для подання заяви про отримання статусу безробітного необхідно перейти до розділів “Послуги” – “Допомога по безробіттю” – “Отримати статус безробітного”. За аналогією з використанням вебпорталу “Дія” скористатися мобільним додатком “Дія” для подання заяви можна лише у разі відповідності вищенаведеним вимогам, а також у випадку якщо на момент введення воєнного стану особа мала визначене місце роботи на території міста Києва, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської або Чернігівської областей.

Важливо зазначити, що при використанні вебпорталу “Дія” чи мобільного додатку “Дія” достатньо лише заповнити, підписати та подати в електронній формі заяви. Всі ж інші документи, необхідні для отримання статусу безробітного, варто подати протягом 30 календарних днів з моменту закінчення або скасування воєнного стану.


Подання заяви про отримання статусу безробітного в інший спосіб за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку

Особи, які перебувають на тимчасово окупованій території або в зоні проведення бойових дій передбачена також можливість звернутися до центру зайнятості за допомогою інших засобів телекомунікаційного зв’язку: шляхом відправлення листа на електронну пошту Державного центру зайнятості, заповнення онлайн-анкети чи за допомогою спеціального чат-боту – відомості про які зазначені на офіційному сайті Державного центру зайнятості. Для ознайомлення з актуальними засобами телекомунікаційного зв’язку необхідно на офіційному сайті Державного центру зайнятості перейти до розділу “Реєстрація безробітних”.

Автор статті – Микита Буров, юрист проєкту “Про.Підтримка”.

Матеріал підготовлено у рамках проєкту “Про.Підтримка”, який підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи.