27.01.2021
~ 1 хв.

Освіта без кордонів: досвід учасників ConnectED

Історії успіху Про.світ
Освіта без кордонів: досвід учасників ConnectED
Фандрейзинг, дизайн мислення, проєктний менеджмент — усі ці слова ще 6 місяців тому були невідомими для учасників проєкту ConnectED. Проте за цей час вони не лише змогли опанувати нові знання, а й об`єднатися зі шкільними командами з різних куточків України та втілити свої ідеї за допомогою краудфандингу.

Учні та вчителі зверталися до підприємців, місцевої влади, презентували проєкти на локальних радіостанціях та телеканалах, і їм вдалося показати унікальність своїх ініціатив. Сьогодні ми розповідаємо, як можна творити зміни в умовах дистанційної роботи — про успішні кейси проєкту ConnectED в нашому матеріалі.


Ділимося із вами результами проєкту:

Три школи із Вінницької, Харківської та Донецької областей проєкту NoMotloh об`єдналися навколо виклику "Навколишнє середовище: рятувати чи дбати". Ідея проєкту полягала у створенні в школах екопросторів для виготовлення продуктів багаторазового використання через реюз – пошив сумок-шоперів, масок, речей для домашніх тварин та предметів інтер'єру. Незважаючи на відстань та дистанційне навчання, команди регулярно комунікували в соцмережах та спільними зусиллями зібрали 52 % від загальної суми. Про свій перший та успішний досвід краудфандингу поділилась вчителька-тімлід із Харківської спеціалізованої гімназії № 181 "Дьонсурі" Ольга Сін, яка разом з командою залучала доброчинців не лише з України, а й з усього світу.
Ольга Сін, проєкт "NoMotloh"
"Доброчинці з усього світу"
Впродовж 2 років наша школа працює у напрямку захисту навколишнього середовища, раніше ми організовували невеликі проєкти, але ніколи не співпрацювали з іншими школами та організаціями. Наша гімназія є єдиною в Україні, де вивчається корейська мова і щороку ми отримуємо фінансування у вигляді техніки від Республіки Корея та "Фонду зарубіжних корейців". Я йшла на проєкт, аби здобути новий масштабний досвід та була впевнена, що ми знайдемо підтримку.

Коли ми вже розпочали збір коштів на реалізацію ідеї, то я зрозуміла, що донаторами нашої школи будуть іноземці. У мене є широке коло знайомств із різних країн, а за кордоном практика збору коштів для шкіл через краудфандинг дуже розповсюджена.Тож я вирішила, що мої дописи про проєкт у соцмережах мають бути декількома мовами: українською, англійською та корейською. І під кожним дописом я позначала тих осіб, які відносяться до тієї чи іншої мовної групи. Першими донаторами були мої колишні колеги зі сфери юриспруденції, потім люди, яким небайдужа тема екології. Але згодом на один із дописів корейською мовою відреагував мешканець Республіки Корея, який працює диригентом. Ми з ним сконтактували та він спитав, як може долучитись до нашої кампанії, тому я переклала сторінку із нашим проєктом на платформі GoFundEd на корейську мову, аби він зміг розібратись, як задонатити нам кошти.

Після цього було ще декілька доброчинців із Кореї та Америки. По завершенню кампанії я писала дописи та позначала кожного нашого доброчинця, бо вважаю, що дякувати потрібно голосно і разом з тим популяризувати благодійність заради освітніх змін. Також я регулярно звітувала про всі наші закупки та надходження, бо хотіла, щоб всі бачили максимальну прозорість кампанії.


Окрім того, що ми реалізували свою ідею, участь у проєкті ConnectED навчила нас дистанційної роботи, взаємодії в команді. Ми старалися залучати кошти в оригінальний спосіб, зокрема, проводили ярмарки та започаткували проєкт Reuse Lab, де ми даємо нове життя непотрібним речам та водночас надаємо благодійну допомогу нашій школі. Далі ми хочемо, аби швейні машинки, які ми вже закупили, учні використовували на уроках трудового навчання, а також думаємо над тим, аби відкрити безкоштовні курси із створення екоторб для мешканців громади.
Фото із проєкту Reuse Lab
Для учениці-тімліда із Харківської гімназії Віолети Нечай цей досвід краудфандингу став поштовхом для особистісного розвитку та роботи над собою:
Я вперше брала участь в подібній програмі, тому винесла для себе декілька висновків щодо моєї роботи у групі та навичок креативно мислити. Зокрема, вдалося виявити слабкі сторони, над якими надалі буду працювати. Вийшовши зі своєї звичної зони комфорту, я навчилася спілкуватися з незнайомцями без страху чи сором'язливості, шукати компроміс і аналізувати ситуацію глибше. Нам вдалося побудувати дружні взаємовідносини зі школами-партнерами, адже ми уважно слухали один одного та спільно допомагали нашій ідеї розвиватися.

Віолета Нечай
Учениця-тімлід

Об'єднати різні покоління та розкрити сильні сторони дорослих і підлітків ось яку мету ставила перед собою команда проєкту "LevelUp". Учнівська команда мріяла про YouTube-канал, де кожен охочий зможе ділитись своїми навичками у форматі майстер-класів. У рамках ConnectED школярам вдалося залучити доброчинців та назбирати 100% суми на здійснення власної мрії. Для Петровірівського НВК це вже другий досвід краудфандингу, тож як відбувалась кампанія цього разу та про особисті перемоги розповіла вчителька Альбіна Татаріна.
Альбіна Татаріна, проєкт "Level Up"
"Один досвід краудфандингу добре, а два ще краще"
Три роки тому ми подали наш перший проєкт на платформу GoFundEd, ідея якого полягала у створенні спортивного майданчика. Звісно, тоді ми ще багато чого не знали і не розуміли, тому було важче, але ми успішно завершили кампанію і зараз маємо сучасний обладнаний майданчик. Тож ми вже мали напрацьований досвід, а завдяки успіху попереднього проєкту — велику підтримку серед учнів та вчителів нашого закладу. Ще важливим моментом стало те, що багато доброчинців з попереднього проєкту підтримали нас вдруге.

Я вирішила вдруге податися на проєкт GoFundEd, бо хотіла показати дітям, що зміни можуть створюватись не лише вчительськими силами, адже, як правило, ініціатива йде саме від вчителів, а учні або долучаються, або ні. І ось цього разу наші учні самостійно обрали тему та форму реалізації ідеї — нам залишалося це гарно описати і втілити, зібравши кошти. Вони самостійно знімали, монтували відео, виступали на Zoom-конференціях, активно поширювали інформацію про проєкт серед друзів, родичів і знайомих, а згодом робили огляд товарів і домовлялися про закупки. Я інколи десь щось корегувала та спрямовувала їх, але основну роботу школярі робили самі — і така ініціативність дуже тішить!

Також цього разу була краще налагоджена співпраця, зокрема, з місцевою владою, яка відразу була відкрита до діалогу та підтримала нас значною сумою. Спершу ми розраховували на підтримку локальних фермерів, але у зв'язку з тим, що Одеська область попала під посуху цього року, вони, на жаль, не змогли виділити нам коштів. Тому більшість доброчинців — це наше оточення: друзі, родичі, батьківські комітети та випускники, тому що ми регулярно поширювали інформацію про наш проєкт, звітували, дякували доброчинцям.

Після участі в попередньому проєкті у нас залишився теплий контакт керівниці інтернет-видання "Общественный Прибой", яка також оперативно опублікувала матеріал про наш проєкт. Учні щиро прагнули, аби їхня ідея втілилася в життя. Усі вони дуже талановиті: хтось малює на графічному планшеті, хтось випікає та в`яже, а хтось варить мило і майструє — і кожен хоче ділитись своїми навичками. Важливо те, що саме школярі зможуть навчати не тільки своїх однокласників, а й дорослих. Бо ми звикли, що, якщо я старший, значить я точно знаю більше. А тут дитина з 9 чи 10 класу зможе дати майстер-клас, поділиться своїм досвідом і порадами — це безцінно.

Ми вже відзняли перше відео, але через те, що зараз навчаємось дистанційно, то ще не можемо його змонтувати. Також ми вже сформували сценарії і прев'ю до 6 майбутніх серій, тому чекаємо послаблення карантину і будемо знімати. А ще приємним бонусом є те, що нам вже надійшло фінансове замовлення пофотографувати дітей на реєстрацію для зовнішнього незалежного оцінювання. Тож наш проєкт з часом може перерости в соціальне підприємництво, прибуток з якого буде йти на підтримку школи.


За час роботи над проєктом я зрозуміла, що найважливіше — це підтримка один одного. Вчителі, батьки, діти — усі були включені у процес збору коштів, постійно цікавились, як триває кампанія і щиро підтримували. Якщо в тебе є команда однодумців і конкретна мета, то у фінальному результаті можна бути впевненим на всі 100 %

Учень-тімлід Максим Лабунський, який був автором проєкту на платформі, розвинув чимало навичок за весь час краудфандингової кампанії, а цінність таких проєктів вбачає у взаємодії та нових знаннях:
Під час проєкту я краще навчився працювати в команді, особливо в умовах дистанційної роботи. А ще я зміг прокачати вміння публічно виступати, адже презентація команди, наших цілей, домашнього завдання була перед незнайомою аудиторією і я досить хвилювався перед такими виступами.Хоч це було через Zoom, сидячи вдома у комфортних умовах, однак я все ж почувався неспокійно, протез кожним разом мені було легше і легше. Окрім цього, ми з командою навчилися правильно формулювати цілі, складати бюджети та конкретно окреслювати мету. Зараз розпочали знімати відео. Хоч ми і не професіонали, але швидко навчаємося та отримуємо цікавий досвід, стаючи все кращими.

Максим Лабунський
учень-тімлід

Виклик "Точка на карті: учнівські рішення з локального туризму" об`єднав навколо себе школярів із Хмельницького, Сум та Берегове. Група креативних учнів-екскурсоводів та вчителів з цих міст зібрались заради спільної мети: розповісти усім про рідні міста та відкрити Україну по-новому, а саме за допомогою відео та QR-кодів на постерах, які мандруватимуть країною.
Тетяна Томчишина, проєкт "Точка на карті, що оживає"
"Потужна взаємодія навіть на відстані"
Спочатку наша ідея полягала в тому, що ми хотіли подорожувати між містами, вивчати історію один одного, а потім приїжджати до себе в громаду та розповідати про це. Проте у зв'язку з пандемією до кінця навчального року це реалізувати було б неможливо, тож після брейншторму вийшли на ідею безпечного туризму. У рамках проєкту кожен навчальний заклад створює постер про своє місто та інформацію про цікаві місця у ньому. На постерах розміщені QR-коди, перейшовши за якими кожен охочий може прослухати відео та прочитати матеріал із цікавими фактами про той чи інший об`єкт. Самі постери можуть "подорожувати" між містами. Таким чином будуть створені безпечні та інтерактивні екскурсії.

Після того, як проєкт стартував на платформі, ми почали поширювати інформацію про нього у шкільних та батьківських групах, але потім зрозуміли, що цього недостатньо, тому розпочали залучати ЗМІ. Нашим проєктом дуже швидко зацікавились три телеканали: телеканал "Місто", "Суспільне Поділля" та "ТВ7+". На Суспільному ми були учасниками цілого ефіру, де презентували наш проєкт та закликали усіх долучитися до кампанії, і до речі, після цього отримали чимало внесків від доброчинців. Пізніше телебачення приїжджало до нашої школи, де ми навіть провели цілу фотовиставку про визначні історичні місця Хмельницького.

Величезну підтримку нам надала також місцева влада, а саме центри управління культури туризму і краєзнавства. Окрім цього, наша команда регулярно писала листи до різноманітних організацій, фондів та діаспор, від них ми теж отримували внески. Але найбільше ми завдячуємо підприємцям і нашим батькам, бо гімназійна громада дуже активно підтримувала ідею, навіть на платформі можна побачити скільки є внесків від окремих класів та батьківських комітетів. Учні ходили по класах та розповідали про наш проєкт, роздавали усім QR-коди, за якими можна було перейти на сторінку і відправити внесок. Також вчителі показували відео про наш проєкт на класних годинах для школярів, ми навіть присвятили проєкту інформаційний тиждень у школі.


Оксана Кобзєва, вчителька-тімлід, Берегове
Шевченко Ганна, вчителька-тімлід, Суми
Разом з командами-партнерами ми зідзвонювались кожного дня, ділилися враженнями та успіхами, координували роботу та домовлялися, хто і яку інформацію поширює на своїх сторінках це теж нам дуже допомогло. Ми здружились між собою, тепер вітаємо один одного зі святами, радіємо перемогам колег і мріємо про те, що обов'язково зустрінемося і зможемо реалізувати проєкт наживо.

Відбувся величезний обмін досвідом між школами, ми змогли побачити, який широкий спектр діяльності є в наших колег, це нам дало поштовх до нових форм реалізації проєкту. Наприклад, гуртківці із Берегове хочуть розмістити інформаційний матеріал на інтерактивній мапі свого міста, а у нас вже був досвід створення такої карти, тож ми радо поділимось своїми знаннями. Ми, у свою чергу, після відкриття туристичного сезону плануємо проводити театралізовані екскурсії, цю ідею перейняли у наших колег із Сум. Ми також поділились один з одним екскурсійними матеріалами для своїх гуртків.

Під час роботи над проєктом ми навчилися формувати ідею та прописувати бюджет проєкту, ефективно комунікувати та співпрацювати з людьми, яких ти ніколи не бачив наживо. Діти та вчителі з різних шкіл познайомилися між собою і зрозуміли, що між нами, попри умови дистанційної освіти,немає кордонів. І за цей час з однієї ідеї народилося ще декілька напрямків подальшої реалізації проєкту.

Ми побачили, яким чином ми можемо далі рухатись і як, користуючись досвідом один одного, не тільки реалізувати проєкт "Точку на карті, що оживає", а й інші туристичні ідеї. Зараз ми працюємо над збором інформації для постерів та над збором фотографій. Коли стане тепліше, то розпочнемо зйомку відеороликів. Після цього проведемо масштабну акцію спершу в Сумах, Берегове та Хмельницькому. Також ми плануємо проводити екскурсії з використанням банерів та хочемо збільшити екскурсійні групи та кількість маршрутів.

"Попри великі ризики і складнощі дистанційної роботи, освітяни показали, що готові креативити та спільно розвиватись навіть на фізичній відстані. Ми неймовірно радіємо, що нам вдалося сприяти побудові міжрегіонального діалогу та на прикладі ConnectED показати, що це можливо навіть онлайн! Школи з різних куточків України напрацювали нові, цікаві кейси, які стануть натхненням і прикладом для інших. Екологія, туризм, спорт, інклюзія, сучасні професії та медіа — усі ці складні теми вдалося охопити в одному масштабному проєкті. Учнівські рішення переростають у довгострокові зміни: новостворені проєкти у школах мають плани розвитку та з кожним роком матимуть все помітніший позитивний вплив.

Хтось відкриє свою еко-майстерню після відвідування гуртка з шиття у школі, інші працюватимуть над розвитком локального туризму чи започаткують своє медіа, адже організували свою першу в житті екскурсію чи взяли інтерв'ю ще в школі. Кожен з проєктів насправді має неабиякий вплив на майбутній вибір сьогоднішніх учнів. Віримо в силу кожного учнівського рішення, зробленого у рамках проєкту ConnectED!"
Олександра Пєтушкова
керівниця краудфандингової платформи GoFundEd
Проєкт реалізується за фінансової підтримки програми «Зміцнення громадської довіри» (UCBI II), агентства з міжнародного розвитку США (USAID) та у партнерстві з ГО «Центром інноваційної освіти «Про.Світ».