Освітня програма підвищення кваліфікації «Про.Безпека: безпечна освітня екосистема громади»
Програма підготовлена у межах проєкту «Про.Спільноти: безпечне та сприятливе середовище для навчання дітей», який реалізує громадська організація «Центр інноваційної освіти «Про.Світ» за підтримки «U-LEAD з Європою».
Підвищення кваліфікації за даною програмою реалізовано у форматі онлайн курсу «Про.Безпеку: безпечна освітня екосистема громади».
Онлайн-курс розроблений задля сприяння розвитку безпечної освітньої екосистеми у громадах та є частиною навчально-методичного комплекту, до складу якого також входять навчально-методичний посібник, посібник для тренерів, дидактичний комплект для проведення педагогами в ігровій формі заходів із формування культури безпеки учнів, відпрацювання алгоритмів дій у різних небезпечних ситуаціях.
Курс складається із чотирьох модулів, які послідовно розкривають питання фізичної, інформаційної та психологічної безпеки, а також міжвідомчої взаємодії у громаді.
Мета
сприяти розвитку безпечної освітньої екосистеми у громадах.
Розробники
Олександра Пєтушкова, голова ГО «Про.Світ»
Анастасія Аносова, програмна менеджерка ГО «Про.Світ», к.пед.н.
Станіслав Клосовський, проєктний менеджер ГО «Про.Світ»
Тетяна Луговська, психологиня, заступниця голови ГО «Про.Світ» з питань моніторингу та оцінки
Сергій Горбачов, освітній омбудсмен України
Оксана Федоренко, перша заступниця директора ДУ «Український інститут розвитку освіти», кандидатка педагогічних наук
Мейра Сазонова, психологиня, фахівчиня з роботи зі стресом і травмою Громадського центру профілактики стресу, м. Кір’ят-Шмона, Ізраїль
Аліна Архіпова, директорка Inventor School, м. Київ
Віктор Пендальчук, директор Каховської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Каховської міської ради Херсонської області
Оксана Проскура, директорка Київської гімназії східних мов №1
Ярослав Юрчишин, народний депутат Верховної Ради України ІХ скликання, експерт у галузі адвокації та боротьби з корупцією
Анастасія Бречко, вчителька української мови, літератури й медіаграмотності; засновниця онлайн-школи «невгаМОВНО», авторка онлайн-курсів Всеукраїнської школи онлайн і ютуб-каналу «#будніучілки»
Напрям
Програма орієнтована на розвиток і вдосконалення професійних компетентностей слухачів онлайн-курсу
Зміст
МОДУЛЬ 1. Фізична безпека
1.1. Фізична безпека учнів у школах: основні аспекти і регіональна специфіка. Процедури реагування та алгоритми дій у разі небезпеки.
1.2. Безбар’єрне освітнє середовище. Універсальний дизайн в освіті та його принципи.
1.3. Безпечна дорога до школи. Знайомство з дорожніми знаками, сигналами регулювальника та правила поведінки пасажира автомобіля, в громадському транспорті, правила дорожнього руху для велосипедистів. Рекомендовані вправи та ігри для проведення заняття з безпеки дорожнього руху з дітьми.
МОДУЛЬ 2. ПСИХОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА
2.1. Посилення резильєнтності педагогічних працівників. Виміри посттравматичного зростання. Синдром професійного вигорання: фази і чинники, групи симптомів, характерні для синдрому «професійного вигорання», профілактика. Поради із самопомочі для освітян, які здійснюють волонтерську діяльність.
2.2. Надання психосоціальної підтримки учням. Кризи розвитку дитини. Рекомендації щодо психосоціальної підтримки учнів різних вікових категорій. Поради щодо розмови з дітьми про події війни.
2.3. Багатовимірна модель внутрішньої стабільності BASIC PH. Кризова ситуація та ресурси подолання. Підтримка безперервностей, використання ресурсних каналів, їх переваги і складності, що можуть виникати.
МОДУЛЬ 3. Інформаційна безпека
3.1. Безпечне інформаційне середовище школи. Організація освітнього процесу в умовах воєнного стану. Правила захисту інформації закладів освіти. Приклади завдань для розвитку інфомедійної грамотності.
3.2. Безпечна дистанційна робота. Рекомендації щодо організації дистанційного освітнього процесу в умовах війни.
3.3. Організація дистанційного навчання: можливості і ресурси для школи. Формати проведення уроків онлайн відповідно до вікових особливостей дитини.
МОДУЛЬ 4. МІЖВІДОМЧА ВЗАЄМОДІЯ
4.1. Взаємодія зацікавлених сторін у громаді. Механізм аналізу зацікавлених сторін та інструменти, канали комунікації із стейкхолдерами.
4.2. Адвокація змін у громаді. Функції та об’єкти адвокації. Роль засновників закладів загальної середньої освіти. План проведення адвокаційної кампанії.
Обсяг
1 кредит ЄКТС (30 годин керованої самостійної роботи)
Форма
дистанційна (асинхронний режим)
Перелік компетенцій, які вдосконалять / сформують учасники програми
Загальні компетентності: громадянська, соціальна.
Професійні компетентності для керівників закладів загальної середньої освіти:: емоційно-етична, здоров’язбережувальна, інформаційно-цифрова.
.Професійні компетентності для педагогічних працівників: інформаційно-цифрова, психологічна, емоційно-етична, здоров’язбережувальна, організаційна.
Очікувані результати
Учасники навчаться діяти відповідально і свідомо на засадах поваги до прав і свобод людини і громадянина. Вони розвинуть навички роботи в команді, спілкування з представниками інших професійних груп різного рівня.
Також після проходження програми учасники краще орієнтуватимуться в інформаційному просторі. Вони ліпше усвідомлюватимуть особисті відчуття, почуття, емоції та потреби, керуватимуть власним емоційним станом, а ще враховуватимуть в освітньому процесі індивідуальні особливості учнів.
Усе це надасть їм здатність організовувати безпечне освітнє середовище, формувати в учнів культуру здорового та безпечного життя.
Рекомендовано Вченою радою ДЗВО “Університет менеджменту освіти” (протокол від 20 вересня 2023 року №10)
Реалізовано за підтримки