Головне питання сьогодні – безпека учасників освітнього процесу. Завданням Служби освітнього омбудсмена є насамперед захист прав в освіті, і головного з прав — права на життя і здоров'я. В умовах сьогодення це стає викликом, і освітяни повинні знати, як на нього реагувати.
Що робити якщо в закладі освіти відсутнє укриття? Оцінити придатність приміщення будівлі для облаштування укриття. Для цього в органах місцевої влади створюється комісія для безпекового аудиту закладу освіти, у яку входять представники місцевої влади, ДСНС, представники освітньої галузі, якщо є можливість — батьки. Робота комісії має бути максимально прозорою, важлива комунікація між громадою, школою та батьками. Саме комісія дає висновок, чи можна у закладі проводити очні заняття.
Читайте про те, яким має бути
укриття у закладі освіти, найпопулярніші
запитання та відповіді про укриття в закладах освіти та
особливості організації 2022/23 навчального року.
- Облаштування укриттів: у 2023 році уряд виділив субвенцію в розмірі 1,5 млрд грн на інфраструктурну безпекову складову освітнього процесу. За повідомленням Міністра освіти і науки України Уряд погодив порядок розподілу коштів на облаштування укриттів у школах та закупівлю шкільних автобусів.
- Спеціаліст із безпеки в освітньому середовищі – це проєкт, спрямований на підвищення рівня безпеки освітнього процесу через підготовку та впровадження у виконавчі органи територіальних громад фахівців із безпеки, знання та навички яких відповідають актуальним безпековим викликам. Навчання відібраних фахівців із безпеки проходитиме на базі закладу вищої освіти Міністерства внутрішніх справ України.
Чи несе відповідальність директор закладу освіти за відсутність укриття? «Відповідальність за життя та здоров'я учнів кожен несе в межах своїх повноважень. Учитель відповідає за те, що в разі оголошення тривоги він збере дітей, перед тим навчивши цьому, виведе у безпечне місце, триматиме під контролем в укритті, і поверне до класу. Учитель не може відповідати за наслідки війни в країні. Так само директор закладу не може відповідати за відсутність укриття, якщо місцева влада не виділила коштів на нього», — розповідає освітній омбудсмен.
Директор закладу освіти, згідно статті 25
Закону України "Про освіту", відповідає за організацію освітнього процесу. До його сфери відповідальності входить видача необхідних наказів, розпоряджень, організація навчання, комунікація з батьками, безпекові тренування з учителями та дітьми. За відсутність коштів відповідає не директор, а засновник.
Згідно частини 6 статті 25 Закону України "Про освіту": за облаштування укриття в закладі освіти відповідає засновник. Якщо засновником закладу освіти є місцева влада – саме вона відповідальна за облаштування укриття (це стосується переважної більшості закладів освіти). Якщо засновником закладу освіти є фізична або юридична особа, яка засновує приватний заклад – тоді за облаштування укриття відповідає ця особа. Також є незначна кількість закладів загальної середньої освіти, які мають фінансову автономію. Заклади освіти з фінансовою автономією мають свою власну бухгалтерію, що дозволяє відстежувати всі отримані кошти – на що, коли та в якій кількості вони були витрачені, економити та планувати шкільний бюджет.