Але звертаємо увагу, що під час розподілу обсягу освітньої субвенції на 2023 рік були внесені зміни щодо порядку та умов її надання. Ці зміни визначені у
постанові Кабінету Міністрів України № 1472 від 30.12.2022 і стосуються також оплати простою та описані в
публікації освітнього омбудсмена. Освітня субвенція зменшилася, адже більшість коштів у державі йдуть на армію задля нашої перемоги.
У
пункті 6 змін до Формули освітньої субвенції визначено, що освітня субвенція в частині оплати простою, що передбачається обласним бюджетам, дорівнює добутку 2/3 посадового окладу вчителя вищої категорії з підвищенням та кількості педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, яким (в яких) оголошено простій в області. Цей добуток (кошти розраховані на простій) збільшується на 22% для нарахування єдиного соціального внеску на фонд заробітної плати. Ці зміни у нарахуванні освітньої субвенції фактично нівелюють можливість сплачувати більше ніж ⅔ тарифної ставки. Необхідно врахувати, що простій виплачується ⅔ від окладу, без урахувань різноманітних доплат та нарахувань.
Відповідно до змін, розпорядники субвенції за бюджетами територіальних громад до 10 числа кожного місяця мають подавати до відповідного розпорядника субвенції відомості про фактичну кількість таких педагогічних працівників. А на підставі даних розпорядник субвенції щомісяця розподіляє між місцевими бюджетами у встановленому порядку обсяги освітньої субвенції для фінансування простою.
У постанові КМУ зазначено, що облдержадміністрації здійснюють розподіл обсягу субвенції, що спрямовується на оплату праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти територіальної громади, яким (в яких) оголошено простій, між бюджетами територіальних громад на підставі даних про фактичну кількість таких педагогічних працівників (
доповнення пункту 12). Визначення обсягів коштів за оплату простою покладається на обласні державні адміністрації. Такий спосіб оплати змушує зменшити оплату простою до 2/3 посадового окладу, а не середньої заробітної плати.
Якщо місцеві громади матимуть економію освітньої субвенції або громади виділять власні кошти, то вони зможуть оплачувати простій у розмірі середньої заробітної плати. Керівники можуть звернутися до місцевих бюджетів та просити фінансування, але знайти кошти зараз складно.