Коли територія була окупована, освітній процес в закладах освіти не встиг розпочатися. Окупанти намагались це зробити, але в них не вийшло. Після того, як на початку жовтня Лиман був деокупований, Надія Діденко налагоджувала зв'язок з педагогами, дітьми та батьками, які проживали на території громади. Спочатку було складно: майже без мобільного зв'язку, без інтернету.
На території громади знаходились діти початкової, середньої та старшої ланки. Для того, щоб організувати освітній процес з різною категорією учнів, було прийнято рішення про переведення вчителів-предметників на посаду соціального педагога. І вже як соціальні педагоги, вони надавали допомогу як учням перших класів, так і одинадцятикласникам.
«Педагоги шукали зв'язок в Лимані та інших населених пунктах громади, контактували з керівниками закладів освіти, класними керівниками. Від вчителів вони [соціальні педагоги] отримували завдання в телефонному режимі, далі надсилали їх на електронну пошту управлінню. А я особисто розвозила ці завдання по освітньо-консультативним пунктах. Коли учні виконали завдання, вони віддавали їх соціальному педагогу, він 一 мені, а я надсилала вчителям. Майже до Нового року ми вчилися так», — розповідає начальниця управління освіти Надія Діденко.
Було складно з підручниками: десь пошкоджені внаслідок обстрілів, десь згоріли повністю. Соціальні педагоги передавали Надії інформацію про потреби в підручниках, вона шукала, у якому закладі вони вціліли, і перевозила туди, де вони були потрібні.
Так було, аж доки управління освіти не налагодили зв'язок з волонтерами. Спочатку волонтери привезли один старлінк, потім ще два. На сьогодні кожен освітньо-консультативний пункт має старлінк і волонтери оплачують їхнє обслуговування. Уже перед Новим роком діти отримали можливість спілкуватись з учителями-предметниками та виходити на онлайн-уроки.
«Коли вчителі та керівники закладів в інших областях говорили про те, що вони самотужки робили технічне обстеження закладів освіти, ми навпаки, робили все самостійно і не відволікали вчителів від їхньої основної роботи 一 дистанційного освітнього процесу», — каже Надія Діденко.