Назад до Корисних матеріалів
11.05.2023
Проєкт "Про.Спільноти: безпечне та сприятливе середовище для навчання дітей"
~ 1 хв.

Ключові тези етеру «Виклики громад у сфері освіти під час воєнного стану»

Ключові тези етеру «Виклики громад у сфері освіти під час воєнного стану»

Війна впливає на кожну із сфер нашого життя, і освітній процес 一 не виняток. З чим зіштовхуються освітяни у громадах та до кого звертатись для отримання консультації з конкретним запитом? Відповіді на ці та інші питання ми шукали разом з освітнім омбудсменом Сергієм Горбачовим на прямому етері «Виклики громад у сфері освіти під час воєнного стану» від Центру інноваційної освіти «Про.Світ». У цій статті ми зібрали ключові тези прямого етеру.
Безпека
Головне питання сьогодні – безпека учасників освітнього процесу. Завданням Служби освітнього омбудсмена є насамперед захист прав в освіті, і головного з прав — права на життя і здоров'я. В умовах сьогодення це стає викликом, і освітяни повинні знати, як на нього реагувати.

Що робити якщо в закладі освіти відсутнє укриття?

Оцінити придатність приміщення будівлі для облаштування укриття. Для цього в органах місцевої влади створюється комісія для безпекового аудиту закладу освіти, у яку входять представники місцевої влади, ДСНС, представники освітньої галузі, якщо є можливість — батьки. Робота комісії має бути максимально прозорою, важлива комунікація між громадою, школою та батьками. Саме комісія дає висновок, чи можна у закладі проводити очні заняття.

Читайте про те, яким має бути укриття у закладі освіти, найпопулярніші запитання та відповіді про укриття в закладах освіти та особливості організації 2022/23 навчального року.

  • Облаштування укриттів: у 2023 році уряд виділив субвенцію в розмірі 1,5 млрд грн на інфраструктурну безпекову складову освітнього процесу. За повідомленням Міністра освіти і науки України Уряд погодив порядок розподілу коштів на облаштування укриттів у школах та закупівлю шкільних автобусів.

  • Спеціаліст із безпеки в освітньому середовищі – це проєкт, спрямований на підвищення рівня безпеки освітнього процесу через підготовку та впровадження у виконавчі органи територіальних громад фахівців із безпеки, знання та навички яких відповідають актуальним безпековим викликам. Навчання відібраних фахівців із безпеки проходитиме на базі закладу вищої освіти Міністерства внутрішніх справ України.

Чи несе відповідальність директор закладу освіти за відсутність укриття?

«Відповідальність за життя та здоров'я учнів кожен несе в межах своїх повноважень. Учитель відповідає за те, що в разі оголошення тривоги він збере дітей, перед тим навчивши цьому, виведе у безпечне місце, триматиме під контролем в укритті, і поверне до класу. Учитель не може відповідати за наслідки війни в країні. Так само директор закладу не може відповідати за відсутність укриття, якщо місцева влада не виділила коштів на нього», — розповідає освітній омбудсмен.

Директор закладу освіти, згідно статті 25 Закону України "Про освіту", відповідає за організацію освітнього процесу. До його сфери відповідальності входить видача необхідних наказів, розпоряджень, організація навчання, комунікація з батьками, безпекові тренування з учителями та дітьми. За відсутність коштів відповідає не директор, а засновник.

Згідно частини 6 статті 25 Закону України "Про освіту": за облаштування укриття в закладі освіти відповідає засновник. Якщо засновником закладу освіти є місцева влада – саме вона відповідальна за облаштування укриття (це стосується переважної більшості закладів освіти). Якщо засновником закладу освіти є фізична або юридична особа, яка засновує приватний заклад – тоді за облаштування укриття відповідає ця особа. Також є незначна кількість закладів загальної середньої освіти, які мають фінансову автономію. Заклади освіти з фінансовою автономією мають свою власну бухгалтерію, що дозволяє відстежувати всі отримані кошти – на що, коли та в якій кількості вони були витрачені, економити та планувати шкільний бюджет.

Освітня мережа
Як правильно оптимізовувати освітню мережу у громадах?

Оптимізацію освітньої мережі можна окреслити як реорганізацію освітньої мережі. Реорганізація мережі закладів освіти здійснюється згідно статті 32 Закону України "Про повну загальну середню освіту".

Питання, які громада має поставити собі перед реорганізацією:

1. Демографічний аналіз та демографічний прогноз — кількість здобувачів освіти та кількість необхідних освітніх закладів сьогодні/за рік/за п'ять років.
2. Дотримання прав дітей, батьків, учителів — наскільки буде покращена якість освіти у результаті реорганізації.

Як комунікувати реформу освітньої мережі?

Засобами комунікації можуть стати:
  • публікації на сайті закладу освіти з конкретними поясненнями покращення якості освіти для дітей;
  • огляди, аналітика у місцевій пресі про те, як буде реорганізована освітня мережа;
  • прес-конференції.

При відсутності комунікації ми часто бачимо невдоволення та нерозуміння процесів реорганізації, спрямованих на удосконалення освітніх процесів. Про екологічну комунікацію керівника школи та навчального закладу Центр інноваційної освіти «Про.Світ» ділиться у посібнику «Розвиток закладу загальної середньої освіти в умовах децентралізації»: https://bit.ly/3L81uVn.

Пропозиції щодо відновлення освітньої мережі у післявоєнний час

Більше 3000 будівель закладів освіти пошкоджено. Одним з ефективних варіантів вирішення цієї проблеми може стати використання швидкобудівних модульних та тимчасових споруд.

Терміни громадського обговорення під час війни

Не можна реорганізовувати заклад освіти без громадського обговорення та комунікацій з громадою. Відсутність громадського обговорення спричиняє руйнування довіри між громадою та громадянами, скандали, взаємні звинувачення.

Є ініціативи щодо зменшення терміну громадського обговорення. Наразі термін громадського обговорення щодо реорганізації освітньої мережі в сільській місцевості становить 1 рік. Проте сьогодні, саме під час дії правового режиму воєнного стану, термін громадського обговорення тривалістю у 1 рік є надто великими і таким, який насправді не впливає на якість самого обговорення. Крім того, певні категорії закладів освіти (особливо в громадах на деокупованих територіях) вже сьогодні мають потребу в реорганізації мережі.

Трудові відносини в умовах воєнного стану
«За 2022 рік Служба освітнього омбудсмена отримала у двічі більше звернень, ніж у 2021 році. Це зростання практично повністю було за рахунок звернень від учителів. І головним питанням, яке ставили колеги, було саме питання умов та оплати праці», — повідомляє освітній омбудсмен.

Чи можуть працівники закладів освіти суміщати роботу за основною посадою з іншою діяльністю?

Відповідно до пункту 91 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, керівні працівники закладів освіти мають право вести викладацьку роботу чи заняття з гуртками в цьому закладі, але не більше 9 годин на тиждень (360 годин на рік), якщо вони за основною посадою отримують повний посадовий оклад (ставку). Іншим працівникам закладів освіти надано право вести викладацьку роботу чи заняття з гуртками в цьому закладі, але в середньому не більше 12 годин на тиждень (480 годин на рік), якщо вони за основною посадою отримують повний посадовий оклад (ставку). Більше про сумісництво можна прочитати тут.

Якими є терміни відпустки в умовах воєнного стану?

За Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» керівник закладу освіти має право встановити меншу тривалість відпустки. У період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік, але він зобов'язаний видати відповідний наказ, обгрунтувати обмеження відпустки у поточному році, ознайомити з наказом працівника. Більше про те, як вчителю отримати частину невикористаної щорічної відпустки читайте тут.

Колабораційна діяльність в освіті
«Відповідальність за колаборації в освіті — дуже складна тема. Стаття 111 Кримінального кодексу України насправді недосконала, її ухвалювали поспішно у березні 2022 року, і там виникає питання: що власне є колаборацією? Визначення: це добровільна співпраця з ворогом. Але який критерій добровільності? Тому ми зараз працюємо і з МОН, і з правозахисними громадськими організаціями для того, щоб внести зміни. Я особисто глибоко переконаний, що людина, яка заплямувала себе співпрацею з окупантом — не має права доступу до дітей. І це має бути в законному полі», — наголошує освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

Скорочення освітньої субвенції
Згідно статті 103-2 Бюджетного кодексу України, освітня субвенція надходить із державного бюджету місцевим бюджетам на оплату праці з нарахуваннями для педагогічних працівників. Кошти освітньої субвенції отримують заклади загальної середньої освіти, зокрема приватні, та інші заклади, які здійснюють навчання згідно з Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти, інклюзивно-ресурсні центри. У зв'язку з війною освітня субвенція зменшена на 10%.

Згідно статті 103-2 Бюджетного кодексу України, освітня субвенція не поширюється на дошкільну освіту. Хоча дошкільна освіта також базується на Державному стандарті, фінансування цієї галузі освіти здійснюється за іншою схемою. Для забезпечення якісної дошкільної освіти та підготовки дітей до школи місцеві органи влади виділяють відповідні кошти зі свого бюджету.

Взаємодія закладів освіти з органами управління освіти
Повноваження засновника та керівника школи затверджені у Законах України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту». Згідно статті 66 Закону України «Про освіту» місцеві органи як органи управління освітою не мають ніяких повноважень з безпосереднього управління закладами освіти.

Контроль якості освіти
Часто не розрізняють понять якості освітнього процесу і якості освіти. Якість освітнього процесу означає, наскільки якісно ми навчаємо дітей. А якість освіти — це результат цього процесу. За контроль якості освітнього процесу відповідає Державна служба якості освіти України.

Відповіді на питання про забезпечення якості освіти та інституційний аудит можна знайти у посібнику «Абетка для директора».

Психологічна підтримка в умовах воєнного стану
«Суб'єктивне почуття безпеки у дитини залежить від того, наскільки безпечно почувається дорослий, який знаходиться у конкретну хвилину біля неї. Тому ми маємо звертати увагу на те, у якому психологічному стані, ресурсності, ми, дорослі, знаходимось», — ділиться Анастасія Аносова, програмна менеджерка «Про.Світ». Ресурси онлайн-консультування психолога:

Ми запрошуємо Вас слідкувати за нашими дописами на сторінці у Фейсбук та на сайті. Також слідкуйте за ініціативами нашого нового проєкту «Про.Спільноти: безпечне та сприятливе середовище для навчання дітей».Освітній омбудсмен Сергій Горбачов радить запитувати розʼяснення будь-яких ваших питань письмово:

«На жаль, дуже багато випадків, з якими я стикаюсь щодня, коли людині кажуть – а от це не передбачено. І людина, яка не володіє навичками захисту своїх прав, не поцікавиться, а ким передбачено, яким документом, а чи можу я отримати письмову відповідь? Бо коли посадова особа дає письмову відповідь, вона бере відповідальність за те, що пише».

Тож нагадуємо про послугу онлайн-консультування для представників громад з правових питань у сфері освіти.

Етер відбувся у рамках проєкту «Про.Спільноти: безпечне та сприятливе середовище для навчання дітей», що реалізується Центром інноваційної освіти «Про.Світ» за підтримки ULEAD з Європою у співпраці зі Службою освітнього омбудсмена Сергія Горбачова.

Матеріали етеру підготувала команда Служби освітнього омбудсмена.
Текст статті: Ангеліна Завадецька.