Назад до Корисних матеріалів
11.11.2022
~ 1 хв.

Навчання на дві країни: навантаження на учнів та умови повернення в українські школи

КЛЮЧОВІ ТЕЗИ ЕТЕРУ
Навчання на дві країни: навантаження на учнів та умови повернення в українські школи
Тема комфортного навчання українських дітей в умовах війни, зокрема після евакуації за кордон — досить складна. Є ще багато запитань, на які і батьки, і вчителі, і влада мають шукати відповіді. Однак, сьогодні ми вже маємо орієнтири, на які варто зважати при навчанні дітей за кордоном зараз та їх поверненні в українські школи у майбутньому.

У рамках проєкту «Спільно для вчителів» команда «Про.Світ» запросила юриста Микиту Бурова та освітню експертку Аліну Архіпову поділитися юридичними та практичними порадами щодо збереження місця в українській школі без перевантаження дітей двома навчальними програмами.
Форма здобуття освіти
Розпочнемо з того, що батьки, чиї діти перебувають за кордоном і, зокрема, навчаються там у місцевій школі, повинні визначитись з формою навчання своєї дитини в українській школі. Наразі існує кілька форм освіти здобуття освіти: інституційні (очне та дистанційне навчання) та індивідуальні (екстернатна та сімейна форма).

Очне (денне, вечірнє) навчання — традиційна форма навчання, коли учень безпосередньо приходить у заклад загальної середньої освіти та відвідує уроки. Наразі така форма навчання діє здебільшого на західній частині території України у школах, які не зазнали руйнувань та мають облаштовані бомбосховища. Також, на жаль, багато школярів були змушені евакуюватися за кордон і не можуть відвідувати українські ЗЗСО.

Дистанційне навчання може бути складовою іншої форми навчання або застосовуватись як окрема форма здобуття освіти. Воно може відбуватися як в синхронному, так і в асинхронному режимах. У першому випадку учасники взаємодіють між собою в режимі реального часу, а другій — це відбувається із затримкою у часі.

Рішення про використання технологій дистанційного навчання в освітньому процесі може прийматися педагогічною радою закладу освіти, за ініціативою педагогічного працівника або на підставі особистої заяви батьків здобувача освіти. Тобто, якщо ваш заклад освіти працює в режимі очного навчання, а ваша дитина перебуває за кордоном, ви маєте право подати заяву директору школи про переведення дитини на дистанційну форму навчання.
Індивідуальне навчання може реалізуватись за екстернатною або сімейною (домашньою) формами здобуття освіти. У заяві про зарахування або переведення на таку форму навчання потрібно зазначити підставу для цього та додати документи, що підтверджують її наявність.

Екстернат передбачає самостійне вивчення матеріалу та може організовуватись для дітей, які:

  • з поважних причин (зокрема, проживання або перебування за кордоном) не можуть відвідувати заняття або пройти річне оцінювання;

  • не завершили здобуття певного рівня повної загальної середньої освіти в закладі освіти та/або не мають результатів річного оцінювання з окремих навчальних предметів та/або атестації;

  • здобували або здобувають освіту в закладах освіти інших країн;

  • опанували або бажають самостійно опанувати зміст окремих навчальних предметів за певний клас.

Сімейна форма здобуття освіти — це спосіб організації освітнього процесу дітей самостійно їхніми батьками. Для запобігання порушень прав дітей та забезпечення виконання обов'язків батьків заклад освіти інформує відповідну службу у справах дітей про зарахування здобувачів освіти на сімейну форму навчання. Діти, які вчаться за сімейною формою здобуття освіти, проходять підсумкове (семестрове та річне) оцінювання, а також атестацію.
Відновлення в українському закладі загальної середньої освіти
Для відновлення навчання в українському закладі освіти необхідно пройти підсумкове оцінювання. У кожному закладі освіти таке оцінювання може бути організовано по-різному: проведення контрольних робіт, тестувань, співбесід тощо. Державна служба якості освіти України, враховуючи нинішні обставини, все ж радить здійснювати підсумкове оцінювання на підставі поточних оцінок.

Для перезарахування оцінок необхідно подбати про наявність інформаційної довідки щодо періоду навчання в іноземному закладі освіти. Також для продовження навчання в українському закладі освіти необхідно мати документ, що підтверджує наявність попередньо здобутого рівня освіти та результати оцінювання державного зразка (свідоцтво та додаток до нього). Окрім цього, державна служба якості освіти України рекомендує до розгляду ще один інструмент фіксації результатів навчання — ведення «щоденника навчань».
Особливості навчання дітей, що знаходяться за кордоном
Наразі багато вчителів викладають дітям, які евакуювались за кордон та в інші міста України, дистанційно. Покращити якість такого навчання допоможуть наступні поради:
1
Гнучкий підхід. Сьогодні дітям насамперед потрібна підтримка й спілкування з людиною, якій вони довіряють, і лише після цього — засвоєння навчальної програми. Варто переглянути навчальний план і не боятися приділити менше уваги певній темі або пропустити її.
2
Мінімум стресу. Об'ємні домашні завдання, оцінки, облік відвідування та інші речі можуть посилювати напругу, яку відчувають школярі. Відповідно, учні можуть стати більш неуважними та пасивними. До цього потрібно ставитись з розумінням і шукати способи допомогти дитині.
3
Домашні завдання по-новому. Психологи радять уникати текстів, прикладів та задач, які пов'язані з воєнним досвідом. Аудіосупровід презентації не має нагадувати звук літака чи сирени, а в іграх не має бути руйнування. Окрім цього, замість типового домашнього завдання можна запропонувати учням проєктну роботу.
4
Більше діалогу. Дітям та підліткам зараз потрібно більше говорити. Запитуйте, як у них справи, та будьте готові відповідати на складні запитання щодо війни. Говоріть з ними та слухайте їх, навіть якщо часом доведеться пожертвувати уроком.
5
Підтримка зв'язку з батьками. Пишіть батькам слова підтримки. Нагадуйте, що ми переможемо і все надолужимо. Говоріть про майбутнє, успіхи учнів та прості позитивні буденні речі. Можна запропонувати учням намалювати з батьками малюнок про майбутнє.
Також не варто недооцінювати роль шкільного психолога в освітньому процесі. Однак, зазвичай у школах на велику кількість вчителів, учнів та батьків припадає лише один фахівець. Рішенням можуть стати чати для батьків, дітей та вчителів, у яких психолог може ділитись корисною інформацією та відповідати на запитання.

В організації навчального процесу сьогодні варто пам'ятати про:
1
Творчий підхід. Застосування цифрових інструментів та інтерактивів, система «перевернутого класу», створення проєктів — усе це може урізноманітнити й покращити процес здобуття освіти.
2
Зворотний зв'язок. Важливо взаємодіяти з батьками у месенджерах. Якщо у вашої школи є онлайн-платформа, можна використовувати її можливості для швидкого реагування й коментування відповідей учнів або питань батьків.
3
Потреба у більшій кількості часу. Не варто забувати про дедлайни, але вони мають бути гнучкими — сьогодні дітям потрібно більше часу на опрацювання матеріалу, а вчителям — на перевірку робіт.
4
Формувальне оцінювання. Кожна дитина засвоює інформацію у різному темпі. Тож вчителі мають оцінювати процес, а не результат. Так створюється більше простору для корекції вивчення матеріалу на проміжних етапах.
5
Чіткі й зрозумілі критерії оцінювання. Варто розробити їх спільно з колективом та оформити в одному документі. Вони мають бути доступними не лише для працівників школи, а й для дітей та батьків.
6
Можливість асинхронного формату навчання. У нього є як переваги, так і недоліки, однак це — варіант для батьків, чиї діти вчаться за двома навчальними програмами.
Поради для освітян
Для вчителів:

  • Для якісного асинхронного навчання потрібні відеороз'яснення, опорний конспект та інтерактив на розуміння матеріалу.
  • Мотивація учнів — це ключ до успіху, тож додавайте до уроків певну унікальність, гейміфікуйте їх, а також не забувайте про зворотній зв'язок.
  • Оцінювання має бути зрозумілим, терміни виконання домашнього завдання гнучкими, а атмосфера під час занять приємною.

Для класних керівників:

  • Підтримуйте зв'язок з батьками та вчителями-предметниками. Інформуйте батьків про роботу шкільного психолога.
  • Впроваджуйте програму CEEH — соціально-емоційного та етичного навчання, яка покликана розвивати м'які навички.
  • Надайте адміністрації інформацію про виявлені проблеми та розробляйте плани заходів для підтримки дітей.

Для батьків:

  • Не допускайте перевантаження дитини та свідомо обирайте форму навчання.
  • Не ігноруйте психологічний стан дитини та зміни в її поведінці (втрату мотивації до навчання, втрату апетиту, проблеми зі сном).
  • Варто забезпечити для дитини обов'язкове продовження здобуття освіти, якщо ви виїхали за кордон.
Корисну інформацію для батьків, чиї діти вимушено покинули Україну, ви також знайдете на цій сторінці.

Етер «Навчальний процес та безпека освітян в окупації: юридичні та практичні поради» відбувся в рамках проєкту «Спільно для вчителів», що реалізується освітньою організацією «Навчай для України» спільно з ГО «Центр Інноваційної Освіти «Про.Світ» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні в рамках ініціативи «Спільно до навчання».

Етер модерувала Олександра Пєтушкова.
Матеріал впорядкувала Олена Сітченко.