Назад до Корисних матеріалів
01.01.2022
~ 1 хв.

Актуальні виклики, з якими працюють освітні управлінці

про.дослідження
Актуальні виклики, з якими працюють освітні управлінці
Ми провели опитування серед керівників закладів загальної середньої освіти України про те, які теми зараз найбільш актуальні в роботі освітнього управлінця. 1406 директорів з усіх областей України відповіли на наші запитання.
За останні роки роль директора школи значно змінилася у зв'язку із процесом децентралізації, новими ЗУ "Про освіту", "Про повну загальну середню освіту", які передбачають надання ЗЗСО автономії. Під час пандемії директори залишилися сам на сам з викликами, до яких не був готовий світ. Тому вони навчалися в процесі, адже того багажу знань, який був до пандемії, виявилося недостатньо. На жаль, джерел навчання для директорів шкіл досить мало, а тих, що відповідають викликам сучасності — практично немає.

Центр Інноваційної освіти "Про.Світ" ставить собі за ціль створити онлайн-курс для директорів, який має на меті розвинути компетенції для управління школою в сучасних умовах. Раніше ми фокусувалися на культурі взаємодії в школі, важливості спільних рішень в шкільній команді, зворотньому зв'язку як елементу розвитку в школі.

У новому онлайн-курсі хочемо зосередитися на шкільному лідерстві, що це, якими компетенціями має володіти шкільний управлінець, та інструментами, які допоможуть їх напрацювати. Щоб курс був максимально корисним, ми провели онлайн-опитування серед керівників ЗЗСО (99% респондентів — представники державних шкіл). Ділимося результатами!
1406 директорів з усіх областей України взяло участь в опитуванні.
На діаграмі зображено співвідношення областей.

Серед директорів — 99% представників ЗЗСО, у тому числі 14% представників з опорних закладів та 8% зі спеціалізованих, решта 76% загальоосвітні школи І-ІІІ ступенів. Окрім цього, третина респондентів представляють міські ЗЗСО, решта розміщені в сіслькій місцевості. Таким чином вдалося цілісно охопити цільову аудиторію та врахувати думку представників різних типів навчальних закладів.
На схемі зображено градацію тем, які обирали директори. Звідси чітко зрозуміло, що найбільш актуальними викликами для освітніх управлінців є: внутрішній аудит, стратегія закладу та документообіг.

Окрім цього, у другому питанні директори активно пропонували власні теми, що не були вказані в переліку,
проте залишаються не менш важлими.




Завдяки відповідям нам вдалося окреслити програму майбутнього онлайн-курсу та зрозуміти найбільш болючі питання керівників ЗЗСО. Для людини, яка розуміє контекст, результати опитування не викликають здивування, проте відповіді — це не тільки констатація факту, але й можливість для росту та подальших значущих змін.

Держава зробила вагомий крок для запровадження управлінської автономії ЗЗСО. Так, стаття 6 Закону України "Про освіту" однією із засад державної політики у сфері освіти та принципів освітньої діяльності визначає фінансову, академічну, кадрову та організаційну автономію закладів освіти. Проте наше опитування унаочнює те, що теоретично автономія є, а практично — залишається поки не втіленою.

Так, зокрема, 41% опитуваних опитуваних зазначили, що очікують від курсу напрацювання сучасних підходів та практичних вмінь впроваджувати автономію. 27% респондентів зосередило увагу на напрацюванні навичок та компетенцій, необхідних для ефективного управління закладом освіти.

Власне, саме тому Центр інноваційної освіти "Про.Світ" зосередив свою діяльність на впровадженні навчальних програм та мастшабуванні впливу заради позитивних змін в освітній системі України. Ми цілісно змінюватимемо роботу закладів через роботу з освітніми управлінцями цих ЗЗСО. Онлайн-курс — важлива складова у процесі цих змін, яка враховує виклики, спричинені пандемією коронавірусу.