Уявіть яблуко. Воно має їстівну частину, назвемо її оболонкою, та зернятка, назвемо їх суттю яблука. Оболонка школи (і будь-якої організації) - це організаційна культура. Це система цінностей та переконань, які розділяє кожен працівник школи та які передбачають його поведінку, обумовлюють характер комунікації, управління, вибудову процесів, та контроль результатів.
Суть школи - це візія та місія, велика мрія, до якої школа йде у своєму розвитку, а також стратегія - шлях, яким вона йде до неї. Як оболонка яблука впливає на суть, так і культура організації впливає на візію, місію та стратегію школи. Вони взаємовпливають одна на одну.
Є відоме висловлювання
Пітера Друкера, американського вченого, економіста, філософа: "Культура їсть стратегію на сніданок". Цим висловлюванням він хотів сказати, що культура важливіша за стратегію. Поясню це на наступному гіпотетичному прикладі (будь-які звязки з реальністю відсутні). У школи є мотивуюча візія - "Створення конкурентоспроможного освітнього середовища, сфокусоване на розвитку дитини, що стане успішною особистістю". Але при цьому в культурі комунікації між вчителем та учнем є загальноприйнятним відчитувати дитину за помилки в той чи інший спосіб. У цій ситуації ми бачимо, що суть, візія є чудовою і мотивуючою (впевнена, багато батьків із задоволенням віддадуть свою дитину у таку школу), але через те, що в цій гіпотетичній школі культура "усе завжди потрібно зробити на 12", по суті ця візія є номінальною і батьки, які надихнулися нею, досить швидко розчаруються і можуть перевести свою дитину в іншу школу або можуть початися сварки та непорозуміння між школою та батьками.