92% опитуваних респондентів
дослідження якості впровадження дистанційної освіти (березень-квітень 2020) зазначили, що для комунікацій використовують Viber, що катастрофічно вливає на якість освіти. На дискусії ми провели зріз того, що було вроваджено та змінено протяго року дистанційки в українських школах, та відповіли на такі питання: як змінилась ситуація, як діяти директору у кризових ситуаціях, які рішення виявилася ефективними?
За словами Артура Селецького, серед українських освітян спостерігається позитивна тенденція здобуття нових навичок, зокрема, технологічних. Зі свого боку, держава сприяє такому розвитку через вигідні партнерства з бізнесом. Наприклад, з початку пандемії
Міністерство з питань цифровізації розпочало перемовини з
Microsoft щодо впровадження програм для дистанційної освіти в українських школах. Спочатку цю співпрацю було пілотовано в Рівненській області, а далі масштабовано на країну. Зараз будь-яка школа може звернутися до міністерства із запитом отримати програми Microsoft для своїх освітніх цілей.
Держава почала розробляти інструменти дистанційної освіти, один з яких стала
Всеукраїнська Школа Онлайн. Кожен урок проходить 7 етапів перевірки, є доступними для кожного вчителя як елемент змішаного навчання. Також було розроблено електронні щоденники та журнали, які підтримуються системами захисту даних. За словами Артура Селецького, Україна тільки почала свій шлях у цьому напрямі, проте рухається досить впевнено та ефективно. Зокрема, Міністерство з питань цифровізації проводить аналіз і порівняння платформи ВШО з платформами, які розробили інші країни — у висновку українська платформа є однією з найкращих у світі.
Одним із викликів, який залишається актуальним сьогодні, є доступність онлайн-освіти. За словами Артура Селецького, було виділено півмільярда гривень, щоб довести Інтернет до всіх населених пунктів. Також заплановано закупити техніку для вчителів, щоб вони могли проводити дистанційне навчання. Одне з ефективних рішень, яке напрацювало Міністерство, — передача техніки від бізнесу, IT-компаній школам.
Ірина Горбачова також виділяє другий виклик — це відокремлення самоосвіти від дистанційної освіти. За її словами, директори та вчителі часто підмінюють друге першим: дають завдання учням, а ті самі вивчають матеріал, йде односторонній зв'язок у вигляді повідомлень у Viber. Тому відділ освіти, керівницею якого була призначена пані Ірина, ініціював окремі опитування серед вчителів, батьків і учнів, щоб виявити всі проблемні точки дистанційної освіти у їхній громаді. Окрім самоосвіти, це і проблема самоорганізації учнів, зниження якості передачі знань від вчителя до учнів, відсутність цифрових навичок. Далі відділ освіти ініціював навчання вчителів у системі Google, яке проводять штатні працівники. На думку Ірини Горбачової, важливо сьогодні здобути необхідні цифрові навички, щоб вже завтра рухати прогрес в освіті.
"Рішення треба було приймати миттєво, ми не були до цього готові", — зізнається Олександр Герега, директор
Одеського юридичного ліцею. Проте порятунком став тиждень канікул, за час якого було налаштовано всі процеси. "Викликом було те, що не знали, в кого питати поради, де шукати досвіду", — зазначив Олександр. Від ініціативи адміністрації залежить, як швидко навчальний заклад може адаптуватися до кризових умов. Спочатку Олександр самостійно показував команді, куди тиснути в Zoom-і та проводив майстер-класи. Згодом управління освіти міста Одеси та області ініціювало створення онлайн-матеріалів та навчання для вчителів. Наразі на сайті департаменту освіти є відеоуроки для всіх класів відповідно до програми, що були напрацьовані протягом 2020-2021 років. Рік дистанційки показав не тільки проблеми, але й нові можливості. Наприклад, як зазначає Олександр Герега, директор може у будь-який момент відвідати будь-який урок, побачити, що відбувається в онлайн-класі з телефону. Таким чином виклики перетворюються в "трамплін" для розвитку.
Одним з ефективних рішень, на якому наголосила Анна Уварова, керівниця програми "Студії освітніх управлінців", стало створення Клубів Директорів. Це регулярні зустрічі директорів навчальних закладів громади спільно з керівником відділу освіти. Клуб створений для розробки освітньої стратегії, обміну досвідом, неформального спілкування та можливості отримати швидкі поради від колег. У кризовий період Клуб стає простором підтримки та довіри. Детальніше про цей досвід можна прочитати
за посиланням. Центр інноваційної освіти "Про.Світ" запустив Всеукраїнський клуб директорів онлайн. Долучайтеся
за посиланням.