Назад до Корисних матеріалів
25.01.2022
~ 1 хв.

Управлінські рішення й можливості під час кризи: думки українських директорів

історії успіху про.світ
Управлінські рішення й можливості під час кризи: думки українських директорів
У рамках дослідження стану реалізації дистанційного навчання в Україні (березень - квітень 2020) ми поспілкувалися з директорами, аби дізнатися, як вони долають свої виклики. Адже їх багато: проведення ЗНО, зниження мотивації учнів до навчання, відсутність технічного забезпечення і навичок у користуванні онлайн-інструментами, питання синхронізації й ефективної комунікації у шкільній команді, підтримки й подолання локальних конфліктів із батьками. Список можна продовжувати, адже ситуація з Covid-19 оголила багато складних моментів водночас. Стало очевидно: школа повинна змінюватися. У цьому матеріалі ми зібрали вдалі рішення освітніх управлінців з різних куточків України: від Львова до Маріуполя.
Вирішую всі виклики особистим прикладом. Коли нам оголосили карантин, перше, що ми зробили, зібрали всіх вчителів у кабінеті інформатики та провели майстер-клас як працювати з Google classroom, назначили консультантів, до яких можна звернутись у телефонному режимі, якщо виникатимуть труднощі з платформою. Коли ми дізнались про Zoom, то провели там атестацію, тепер вчителі побачили, наскільки це зручно, і почали проводити уроки у форматі онлайн-конференцій. Щоб мотивувати своїх вчителів використовувати технології дистанційного навчання, намагаюся в першу чергу опановувати їх сама, а потім разом з учителями інформатики запрошую вчителів і показую їм, як працює той чи інший інструмент.
Світлана Філь, директорка ЗОШ 56 м. Маріуполь, Донецької області
Ніхто не був готовим до дистанційного навчання, ні країна в цілому, ні вчителі, ні учні, ні батьки, ніхто. Нам доводиться бути першопрохідцями у цій справі. Здається, ми справляємося. Вчителі протягом двох тижнів освоїли, як створити свій обліковий запис у Google, що таке Google classroom, як створити свій клас, як створити гугл-документи тощо. Саме перед тим пройшла курс Антоніни Букач "Додатки Google в освітній діяльності". Що ж я роблю як директор? Якщо ти не будеш в темі, не будеш разом з колективом, не буде нічого. Я завела свій YouTube-канал не тільки як вчитель для учнів, а також і для вчителів. Записую короткі відео за запитом (як створити гугл-документ і надати спільний доступ тощо), заливаю на YouTube і поширюю вчителям.

Також в Google classroom я створила нашу "Віртуальну вчительську 7.0", доєднала туди усіх вчителів школи для того, щоб вони побули у ролі учня і побачили, як учень має виконувати і здавати на перевірку завдання. Наприклад, заповнити Google таблицю, вписати відповіді на запитання в Google документі, додати слайд у спільну Google презентацію, прикріпити скріншот чи фото виконаного завдання і надіслати. До того ж Classroom став місцем для постійної комунікації. Спочатку вчителям було важко зрозуміти, що дистанційне навчання і домашнє завдання — різні речі. І що тут головна мета — не кількість вправ та теоретичного матеріалу, який дитина має вивчити, а зворотній зв'язок та якість навчання.

Контроль за роботою педагогічного колективу у процесі дистанційного навчання є обов'язковим. У віртуальній вчительській я створила електронну таблицю "Індивідуальний план роботи вчителя на період карантину", у яку кожен вчитель має внести: усі основні онлайн-ресурси, якими він користується, план на кожен тиждень, вказати конкретно, що робитиме протягом робочих годин.
Світлана Конькова, директорка ЗОШ № 7 м. Львова.
Мені найбільше подобається проводити уроки через Zoom-конференції, коли ти можеш перед тим дати завдання, а потім вже онлайн проговорювати, що не зрозуміло. Це певні елементи змішаного навчання. Бо якщо проводити просто онлайн-конференції у форматі начитки, то не зрозуміло, чи зайшов цей формат дітям. Тому спочатку даю завдання, а потім ми обговорюємо його онлайн. Для того, щоб якось стимулювати батьків, я провів онлайн збори всіх учасників освітнього процесу на початку карантину. Маємо закриту Viber-групу, тільки для працівників школи, де пишемо тільки по роботі, ніяких листівок, котиків і рецептів.
Анатолій Котенко, директор Олексіївського НВК Запорізького області
У нас теж створена група у Viber для колективу, але зараз ми вже оволоділи Zoom і домовилися, що раз на два дні після 14:00 ми зустрічаємося онлайн, для того щоб побачити один одного, підтримати. Визначили, до кого можна звернутися за допомогою з питаннями технологій, знаємо, хто чим може поділитися. Щодо перевантаження, то ми маємо підтримувати один одного та надавати розумну кількість завдань. І я бачу, що з кожним разом, коли ми готуємо завдання, інструкція стає все краща й краща.
Наталія Коваленко, директорка ЗОШ №3 м. Кагарлик, Чернігівської області
Ми також запитали в директорів: "Які можливості ви бачите для себе та своєї школи в ситуації пандемії?"
Читайте далі відповіді!
Розвиток відповідальності
Відповідальність нас, як шкільної адміністрації, вчителів, батьків. Розвиваємо навички відповідальності у наших дітей. У нас з'явилася нарешті та піраміда: вчителі-учні-батьки, які дійсно всі учасники освітнього процесу. Вчителі та батьки допомагають, а учні працюють, тобто у нас всіх одна мета. Нам потрібно вийти здоровими і освіченими з карантину, тому зараз дуже відчуваються ці партнерські взаємовідносини. Зараз це великий виклик для батьків, але разом ми це все подолаємо.

Наталія Зьома, директорка
ОШ №10, м. Маріуполь, Донецької області.

01
Нагода навчити дітей вчитися самостійно
Навчити того, хто не хоче вчитися, неможливо. Зараз є реальна нагода навчити дітей вчитися самостійно і зруйнувати стереотипи про те, що вчитель повинен вкласти щось у голову дитини. Скажу як вчителька математики: якщо хочеш навчитися розв'язувати задачі, то можеш зробити це, тільки якщо будеш брати і розв'язувати, а не дивитися, як це робить вчитель на дошці.

Світлана Конькова, директорка
ЗОШ № 7 м. Львова.


02
Переосмислення ролі вчителя й використання гаджетів
Змінюється дитяча точка зору на гаджет, не як на джерело ігор та розваг, а як на інструмент здобуття знань. Відбувається переосмислення ролі вчителя з боку батьків. Ми проводили Zoom-конференцію і частина батьків відчули себе в ролі вчителя і зрозуміли, що не все так просто і не так як говорять їхні діти. Уся країна має зрозуміти, що школа повинна мати достатнє обладнання для дистанційного навчання (доступ до Інтернету та необхідну техніку). Батьки теж розуміють, що це базова потреба й важливий інструмент, а не іграшка.

Анатолій Котенко, директор
Олексіївського НВК Запорізького області

03
Урізноманітнення освітнього процесу
Вчителі побачили, що є дуже багато інструментів, які можуть урізноманітнити освітній процес та зробити його якісним. І навіть коли ми повернемося на очну форму навчання, вчителі будуть бачити нові можливості, як можна організувати навчальний процес. Ця ситуація розширила інструментальну базу вчителя.

Богдан Мозолюк, директор
ОЗЗСО Жидичинський ліцей, Волинської області
04
Автономія вчителів
Вчителі стають більш самостійними. Вони звикли, що у нас в школі все організовано, вони прийшли на відповідну годину і пішли у певний час, якщо щось незрозуміло тут же прибігли і запитали. А тепер вони самостійні і автономія вчителя проявляється у повній мірі. І мені здається, вони всі стали трохи сміливішими, тому що коли ведеш урок онлайн, то вже розумієш, що твій урок дивляться не тільки діти, а десь за екраном і батьки, які можуть оцінити твій урок на достатньо високому рівні. Тому зникає цей страх і є додатковий стимул. Навіть ті вчителі, які дають уроки на місто, у них серце вистрибує, коли вони стоять перед екраном і ведуть урок, тобто це ще й розвиток сміливості.

Лілія Борисенко, директорка
НВК "Ліцей-школа" №48, м. Маріуполя, Донецької області
05
Об'єднання шкільної команди, гуртування та взаємодопомога
Шкільна команда стає спільним рушійним ядром, підтримуючи один одного. Ми вийдемо з карантину дуже сильні і прогресивні. У нас є вчителька трудового навчання, їй 71 рік і вона самостійно створила електронну скриньку, працює в електронному журналі, надсилає учням інструкції, посилання на відео, завдання. Вона задоволена собою і каже: «Я така крута!» Тобто, ми ще й бачимо ріст самооцінки у вчителів.

Людмила Земба, директорка ЗОШ №98 м. Львова
06
Сподіваємося, цей матеріал допоможе поглянути на карантин як на можливість для освітян, учнів та батьків. Поширюйте матеріал серед колег, підтримуйте українську освіту!
Хочу отримувати щомісячний привіт від команди "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Якщо хочете отримувати порцію натхнення та мотивації (і, звичайно, дуже багато корисного матеріалу) - натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!