Багато вчителів говорять про те, що онлайн-освіта має нижчу ефективність, ніж коли вони вчили в класі. Сюрпризу в цьому немає. Якщо музикант грав на одному інструменті, а тепер його просять зіграти на іншому: хоч він і знає ноти, але вміє користуватися іншим. Так само це відбувається з вчителями під час переходу на дистанційне навчання, коли "face to face" (обличчя до обличчя) переходить в онлайн. Тому той матеріал, що учні добре сприймали у класі, проговорюючи вживу, не буде працювати онлайн. Вчитель не зможе вчити добре онлайн, якщо сам не був учнем онлайн. Йому важко поставити себе на місце онлайн-учня, він не розуміє, що відчувають його учні.
Тому, у першу чергу, вчителям потрібно взяти онлайн-курс чи вебінар, щоб самостійно отримати досвід учня-онлайн. Завдяки цьому легше переосмислити дистанційну освіту. До того ж, це найшвидший спосіб. Щоб налагодити процеси у школі, зрозуміти сучасні механізми управління освітою, рекомендуємо пройти
онлайн-курс+практикум, спільно розроблений з
EdEra, у партнерстві з
Impact Hub Odessa та
Інша Освіта / Insha Osvita. Курс складається з 4 модулів і 15+лекцій, він є безкоштовним. Після проходження курсу, учасникам видається сертифікат.
При переході з традиційного формату навчання у класі в онлайн багато речей погіршуються: якщо були проблеми з часом, не було інтерактивності, то ці недоліки стають ще більш помітними. Онлайн - це якби вас записували в кіно. У кіно роблять багато дублів, а в житті все треба зробити з першого разу. Якщо вчитель не вміє проілюструвати пояснення в класі, то буде ще важче проілюструвати це онлайн. Між учнями й вчителями існує багато непомітних комунікацій у реальному просторі, зокрема, мова тіла: учитель бачить, коли учень втратив фокус, на педраді видно, що вчителі не згодні з директором по їхніх виразах обличчя.
Набагато складніше відчути це в дистанційних комунікаціях, тому важливо постійно просити зворотний зв'язок. Буває так, що вживу лектор швидко відчуває аудиторію, проте в онлайні цьому треба вчитись заново. До прикладу, ставити питання ("Ви встигаєте за мною?", "Ви згодні?" і т.д.), зупинятись і намагатися почути другу сторону. Без цього розмова буде відбуватися наче у вакуумі. До того ж, на платформах є готові функції для зворотного зв'язку. Наприклад, у Zoom є можливості "Підняти руку", "Написати запитання в чат", "Показати емоцію за допомогою смайлу", "Призупинити\пришвидшити мовлення".