Назад до Корисних матеріалів
01.01.2023
~ 1 хв.

Стратегія школи: як почути та включити кожного? Шлях від А до В

Стратегія закладу освіти є одним з найважливіших документів, який описує вектор розвитку школи та шлях, яким вона хоче туди прийти. У попередній статті ми детально зупинилися на аналізі точки А та точки В. Шлях — це дорога від точки А до точки В. І цих шляхів безліч, у кожного свій, який залежить від вмінь та компетенцій вашої команди та зовнішніх обставин. У процесі того, як ви будете йти по цьому шляху, він може точково змінюватися (у форматі проєктів та методах реалізації), але важливо тримати у фокусі вашу точку В.

Матеріал створено в рамках навчальної програми «Студії освітніх управлінців» у рамках проєкту «Механізми кооперації в школах у кризовий час», який реалізує Центр Інноваційної Освіти «Про.Світ» за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Отож, щоб сформувати шлях,
потрібно зробити наступні кроки:

1
Визначити зовнішні та внутрішні зміни, які потрібні, щоб перейти від точки А до точки В
Зовнішні зміни (уявіть вершину айсберга, що знаходиться над водою)
Зовнішні зміни — це все, що є безпосередньою діяльністю школи (навчальний процес, результати навчання, взаємодія з учнями та батьками, освітнє середовище, проєкти, які вдосконалюють навички учнів тощо), ваш імідж, партнерства, фінанси.
Внутрішні зміни (уявіть основу айсберга, що знаходиться під водою)
Внутрішні зміни — це те, що забезпечує зовнішні зміни (система управління школою, організаційна структура, система навчання та мотивації вчителів тощо).

2
Таблиця формування стратегічний цілей. Натисніть на зображення, щоб розглянути ближче.
Сформувати та деталізувати стратегічні цілі

На основі змін ви формуєте стратегічні цілі школи на той період, який ви визначили у своїй візії, та деталізуєте кожну ціль за параметрами, які вказані в таблиці. Ми рекомендуємо створювати не більше 3-4 стратегічних цілей. Кожна ціль буде деталізуватися на більш чіткі завдання, а завдання будуть вже конкретизовуватися у проєкти, напрацювання документів, тощо.

3
Таблиця формування операційного плану. Натисніть на зображення, щоб розглянути ближче.
Сформувати операційний план

На основі напрацювань з попереднього кроку ви вже формуєте покроковий (операційний) план роботи у таку таблицю, де проєкти, напрацювання документів по кожному завданню кожної цілі накладаєте на лінію часу. Пропонуємо ось такий шаблон. Зверніть увагу, що кількість місяців ви встановлюєте до строку, який ви поставили у візії.

Чим чіткіше ви сформуєте кроки на лінії часу, тим зрозумілішим та ефективнішим буде його проходження. Саме цей план буде визначати проєкти, у які буде залучатися школа протягом періоду реалізації візії. Тож, коли вам будуть пропонувати долучитися до якогось проєкту, або ви самі знайдете таку можливість, відкрийте свої стратегічні цілі та операційний план і оцініть, чи це зараз у вашому фокусі.

Чітко розписаний операційний план допоможе вам та вашій команді ефективно планувати свою роботу, щоб був час і на рефлексії, і на відпочинок, і на обмін досвідом. Після формування плану варто спільно з командою визначити тих, хто буде в командах цілей і проєктів (додатково до визначеного координатора цілей та проєктів). Потім кожен член команди має створити свій особистий план на рік (з уроками, підготовкою до них, проєктами, навчанням, відпочинком). Зрозумівши власне навантаження, кожному з команди буде легше оцінити власний об'єм задач. Обов'язково зважайте, що має бути близько 20% білих плям у такому плані на різні форс-мажори.

4
Сформувати фінансовий та фандрейзинговий план
Він буде випливати з:
Постійні витрати
Це ті витрати, які ваша школа несе щорічно, незалежно від проєктів, ідей, які реалізує. Це комунальні платежі, зарплати, витрати на канцелярію тощо.
Змінні витрати
Це витрати, які у змінюються в залежності від вашого фокусу, стратегічних цілей та проєктів, які з них випливають.
Після того як ви визначити суми витрат, наступний крок — зрозуміти, з яких джерел ви їх будете покривати (субвенція, місцевий бюджет, гранти, краудфандинг, співпраця з бізнесом, співпраця з випускниками тощо). Залежно від того, яка вірогідність отримання того чи іншого фінансування (або суми), ви вибудовуєте 3 сценарії фінансового року:
1
Оптимістичний план
Якщо ви розумієте, що зможете залучити всі кошти, які вам потрібні або принаймні 75-80% від потрібної суми.
2
Реалістичний план
Якщо ви розумієте, що зможете залучити 50-75% від потрібної суми.
3
Песимістичний план
Якщо ви розумієте, що зможете залучити кошти тільки на постійні витрати.
Важливо! За найгіршим сценарієм ваші надходження мають дорівнювати витратам. Після формування фінансового плану, можливо, вам треба буде повернутися до операційного плану та підкоригувати його через розуміння реалістичності надходжень, або перепланувати реалізацію якогось проєкту.
Раніше мені було незрозуміло, навіщо залучати команду до формування стратегії, але зараз я зовсім по-новому дивлюсь на цей процес. Одним із основних підходів у роботі з командою визначили менторство, адже цей підхід ефективно допомагає організоватися та дотримуватися плану, робить команду дисциплінованішою. До прикладу, ми започаткували регулярні рефлексії по п'ятницях у форматі менторства. Це допомагає особисто зростати, працюючи в тандемі з командою.

Працюючи над формуванням стратегії, ми створили меморандум про взаємодію між учасниками освітнього процесу. В основу документу внесли цінності, які обговорювали з командою та учнями. Це допомогло зблизитись, покращити атмосферу в школі. Окрім цього, я почала проводити "каву з директором", зустрічі 1:1 з вчителями, що дуже зблизило з командою. Спочатку мені було досить складно делегувати, я відчувала відповідальність за кожну задачу, зараз, якщо бачу у людини потрібну компетенцію, спокійно передаю їй завдання. До того ж, вчуся передавати ці завдання не в наказовій формі, а розумію, що формулювання має вагомий вплив на те, як людина себе відчуватиме, як нестиме відповідальність за доручене завдання. Команда стала "своєю", де ми розуміємо і підтримуємо один одного. Я, у свою чергу, вчуся "відпускати". Наприклад, перестала відвідувати щотижневі наради заради контролю, і робота пішла краще.

Одним із зрушень також є залучення батьків в різних сферах, наприклад, створено моніторингову групу, з якою розробляли спільно положення про стипендію. Також почали проводити регулярні опитування (3 рази на рік), у яких, зокрема, є анонімне питання "Як ви відноситесь до діяльності директора/заступників?". Я озвучую результати перед батьками, обговорюю з ними разом подальший план дій. І видно динаміку змін у відношенні батьків!

Рита Бойко
Учасниця СОУ, директорка Тавричанського ОКЗССО ім. О.Гатила (Херсонська область)
Замість висновків
Усі документи стратегії є взамоповязаними та витікають один від одного, і це окрема майстерність їх погодити один з одним. Формування стратегії — це кропітка робота, але дуже цікава та особливо корисна, якщо робити її з командою. Це збільшує рівень довіри, мотивації та піднімає командну роботу на інший рівень. Бажаємо вам амбітних мрій та їх реалізації!
Хочу отримувати щомісячний привіт від команди "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку.
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!