Назад до Корисних матеріалів
01.01.2023
~ 1 хв.

Як сформувати особистий бренд вчителя

Про.Практики
Як сформувати особистий бренд вчителя

Формувати власний бренд сьогодні важливо не лише зіркам чи іншим публічним особам, а й всім, хто прагне досягти успіху у своїй сфері. Вчитель та людина, яка постійно взаємодіє із різними аудиторіями: учні, батьки, колеги, адміністрація школи, громада. Тож йому необхідно комунікувати з усіма, підтверджувати власну експертність та створювати позитивний імідж. Навіщо і як спробуємо розібратись у нашому матеріалі.
Раніше ми розповідали про те, як будувати ефективні комунікації навчального закладу. Однією із причин, чому так важливий персональний імідж вчителя, є якраз формування престижу та довіри до самого навчального закладу. Як правило, педагог асоціюється зі своїм місцем роботи, інколи батьки навіть віддають дитину до тієї школи, де є конкретний вчитель. Перш ніж перейти до наступних причин, визначимо, що таке особистий бренд, із чого він складається:
Особистий бренд це те, що думають про вас інші, як про професіонала чи особистість. На перший погляд, нічого особливого, але важливо розуміти, що з моменту вашого першого уроку починає формуватись особистий імідж. Разом з тим це тривалий процес, який будується не один рік.
Особистий бренд складається із:
Експертність
Ваші сильні сторони у професійній сфері. Наприклад, ви можете добре орієнтуватись у документообігу чи темі інклюзії, або ж у командній роботі чи організації заходів. У цьому ви експертні.
Соціальна роль
Ваша позиція у суспільному житті країни чи міста. Наприклад, ви відстоюєте право гендерної рівності чи екологічної ситуації у громаді. Сюди також може належати ваша роль у сім'ї, яку ви транслюєте у суспільство.
Особистість
Ваші цінності та персональні якості, найчастіше вони відображаються у тому, яким тоном ви комунікуєте з аудиторією, які слова використовуєте. Ваші цінності визначають те, з ким ви будете співпрацювати чи про що писати, а про що в жодному разі ні.
Як ми вже сказали раніше, формування особистого бренду — це тривалий процес, який вимагає неабияких зусиль. Тому важливо визначити для себе, навіщо вам це і що ви хочете отримати на виході. Центр інноваційної освіти «Про.Світ» вже 7 років працює з українськими школами, і за цей час сотні вчителів та директорів ставали учасниками наших освітніх програм. Усі вони відчували позитивний вплив у тому числі на своє позиціонування у колективі, громаді, серед батьків та дітей.
Тож ми виділили декілька причин, чому варто вкладати ресурси в імідж педагога:
1
Довіра та вплив
Якщо ви є лідером думки у своїй спільноті, школі, громаді, то до ваших порад та ініціатив будуть прислухатись. До прикладу, ви зможете набагато швидше втілити свої ідеї, маючи розвинений особистий бренд, адже вам довіряють. Також адміністрація школи буде враховувати вашу думку при прийнятті важливих рішень.
2
Підвищення кваліфікації
Формуючи власний бренд через різні інструменти, зокрема, портфоліо, соцмережі, публічні виступи — ви створюєте вашу видимість та впізнаваність в освітній сфері. Тож тут особистий бренд — це те, що може суттєво прискорити ваш професійний успіх. Демонстрацію досвіду бачить адміністрація, яка не завжди може потрапити на уроки. Чим більше ви висвітлюєте, тим більше вони бачать, а це і залучення до іншої діяльності, і кар'єрний ріст.
3
Можливість просувати свій контент та експертність
Ви можете обрати нішу, у якій ви найбільше розбираєтесь, поглиблюватись у ній та ділитись знаннями через різні інструменти (про них розкажемо трішки згодом). Таким чином ви розширите свою діяльність та зможете стати не лише педагогом, але й тренером, ментором чи експертом. А з часом, навіть монетизуєте цей досвід, і він буде приносити вам додатковий заробіток. До прикладу, учасники наших навчальних програм (таких як «Школа 3.0», «Студії освітніх управлінців») зараз активно проводять власні тренінги, їх запрошують на освітні конференції у якості експертів.
Аліна Архіпова — учасниця програми «Студії освітніх управлінців» бере участь в онлайн-курсі для директорів, як спікерка.
Вибір інструментів для просування власного бренду залежить від цільової аудиторії і вашої мети. Якщо ми говоримо про вчителів, то тут аудиторія може бути внутрішньою: учні, колеги, адміністрація закладу, батьки (дітей, які навчаються) та зовнішньою: батьки (дітей з інших шкіл або тих, хто ще не навчається), мешканці громади, громадські діячі, підприємці, влада, освітні організації тощо. Для того, аби зрозуміти, як будувати імідж вчителя та які інструменти використовувати, ми поспілкувались із директоркою гімназії-школи №20 Маріупольської міської ради Валентиною Волковою. На її думку, вчитель повинен бути «і в тренді, і в бренді», саме тому вона сприяє та заохочує своїх колег до активної діяльності онлайн та офлайн.

«Я зацікавлена у тому, щоб мої колеги розвивались і за межами школи та були впізнаваними на рівні міста, тому завжди даю можливість себе проявити»


Валентина Волкова
директорка гімназії зі структурним підрозділом початкової школи №20 Маріупольської міської ради


Для мене бути в «тренді» — це означає бути на «ти» з TikTok, Instagram. Як мінімум необхідно знати, як працюють ці ресурси, а максимум — брати з соцмереж приклади для уроків. Бути в «бренді» — вміти презентувати себе. Одним з інструментів, як можна презентувати себе вчителю — власний сайт-портфоліо. Це і є інвестиція у свій «бренд». Портфоліо із зібраним власним освітнім продуктом є своєрідним капіталом, основою для професійного зростання та підвищення кваліфікації вчителя.

Це збірник матеріалів, які були створені й зібрані вчителем. Портфоліо показує компетентність педагога у певній сфері. У цьому навчальному році вчителька історії нашої гімназії під час проведення атестаційної кампанії претендувала тільки на підвищення кваліфікаційної категорії. Проте коли вона презентувала свій сайт-портфоліо із зібраним власним освітнім продуктом, члени атестаційної комісії прийняли рішення про присвоєння педагогічного звання «старший учитель». Таким чином, ми бачимо, як особистий бренд сприяє і кар'єрному росту.
Серед інших методів формування іміджу вчителя, ми застосовуємо такі: під час дистанційного навчання у м. Маріуполі була організована онлайн-школа. Вчителі із нашої школи мали можливість викладати свій предмет там, так вони змогли підвищити свою впізнаваність серед інших учнів та колег. Також у місті проходить щорічний конкурс «Найкращі вчителі Приазов'я». Наші вчителі дуже активно беруть участь у цьому конкурсі і входять у ТОП-50, ТОП-10, ТОП-3. Ще одним інструментом для того, аби вчитель проявив себе, став краудфандинг.

Окрім цього, наша школа брала участь у всеукраїнському проєкті Re.Active. Вчителька початкових класів, Ганна Луковнікова стала авторкою проєкту шахово-шашкового кабінету «Королівство білих і чорних фігур». Ми провели успішну краудфандингову кампанію на платформі GoFundEd, об'єднавши 125 доброчинців, та реалізували проєкт у школі. Краудфандинг сприяв підвищенню особистого бренду, бо вчительку сприймають, як «супергероїню», яка змогла.Про вчительку знають на рівні міста, адже впродовж кампанії вона зверталась до мешканців громади, підприємців, поширювала інформацію у соцмережах.Також вона стала наставником та прикладом для інших. Надихнувшись успіхом вчительки, учениця Марія Александрова також змогла зібрати кошти для втілення свого проєкту «Крафтова майстерня мила та свічок» через краудфандинг.

Розвиток особистого бренду педагогів є корисним як школі, так і конкретній людині. До прикладу, у нас в місті понад 60 шкіл, у яких працюють різні вчителі. І якщо прізвище вчителя та методику його роботи знають не тільки у своєму навчальному закладі, а й поза межами — я вважаю, це успіх. Окрім цього, формуються довірливі стосунки між дітьми, батьками та вчителями. Коли педагог є авторитетом, то йому чи їй вдається гуртувати навколо себе людей. А я, як директорка, можу радитись та делегувати важливі завдання. Я зацікавлена у тому, щоб мої колеги розвивались і за межами школи та були впізнаваними на рівні міста, тому завжди даю можливість себе проявити.


Серед інших інструментів для формування та підвищення іміджу вчителя є:
1
Публікації ваших матеріалів на освітніх блог-платформах;
(НУШ, Osvita.ua, Osvitoria media, Всеосвіта) або колонки у всеукраїнських медіа. Але перед цим визначте свою експертну нішу, можете поцікавитись у колег, які у вас сильні сторони.
2
Регулярні дописи у соціальних мережах (Facebook, Instagram, Telegram-канал);
Пишіть про вашу професійну діяльність, особисті досягнення та досягнення ваших учнів, висвітлюйте думки з різних питань. Обов'язково цікавтесь у своїх підписників, про які теми їм цікаво було б почитати.
3
Вебінари та тренінги, участь у тематичних конференціях;
Регулярно моніторте, які події відбуватимуться найближчим часом та чи не шукають туди спікерів. Ви також можете організовувати лекції від себе на сторінках у соцмережах або ж у місті чи школі.
4
Участь у телеефірах та радіоефірах;
Спробуйте встановити зв'язки із локальними медіа, вони часто запрошують героїв для своїх матеріалів.
5
Поширення своїх матеріалів у тематичні спільноти, чати;
Ви точно на такі підписані, кожного разу, коли у вас виходить матеріал, не забудьте ним поділитись у ФБ-групах.
6
Організація заходів, акцій у своїй громаді;
Наприклад, вчитель фізкультури у Шепетівській ЗОШ №1 Олексій Шуляков регулярно проводить спортивні змагання для мешканців міста та активно про це розповідає на своїй сторінці.
7
Створюйте окремі від навчальної діяльності проєкти;
Це привертає увагу та різноманітні організації до співпраці. До речі, ви завжди можете стати автором чи авторкою проєкту на краудфандинговій платформі GoFundEd.
8
Як ми вже сьогодні згадували: будьте в тренді.
Відстежуйте, що зараз популярне, як ви можете з цим працювати. До прикладу, вчителі Чорноземської ЗОШ завжди намагаються бути «на хвилі» з учнями та знімають відео у ТікТок. Директорка Людмила Куркуріна регулярно розповідає про перемоги закладу й особисті на своїй Facebook-сторінці.
Не бійтесь пробувати і помилятись, обмінюйтесь досвідом з колегами та діліться своїми історіями успіху. Пишіть нам на сторінку Центру Інноваційної Освіти «Про.Світ» і, можливо, ми станемо першою сходинкою до формування вашого персонального бренду.
Де ще можна прочитати про особистий бренд вчителя (частина цих матеріалів використана у нашій статті):
Авторка: Ольга Круглій — контент-менеджерка платформи GoF
Хочу отримувати щомісячний привіт від команди "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку.
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!