01.01.2022
~ 1 хв.
Академічна доброченість: найголовніше від Інни Совсун
Академічна доброченість: найголовніше від Інни Совсун
Компетенції.ПРО
У рамках третього модуля навчальної програми "Компетенції.ПРО", де ми розбирали тему академічної автономії, команда Про.Світ організувала зустріч із народною депутаткою, громадською діячкою, ексзаступницею Міністра освіти і науки (2016-2018 роки), та викладачку Києво-Могилянської академії і Київської школи економіки - Інною Совсун. Пані Інна разом з учасниками розмовляли про академічну доброчесність у закладах загальної середньої освіти. Ділимось із вами ключовими тезами зустрічі.
Чому академічна доброчесність у школі є вкрай важливою? Якщо діти не привчені до цього з малого віку, то потім вони переносять брак цього розуміння на вищу освіту, і далі на свою професійну діяльність. Відтак ми у суспільстві втрачаємо можливість довіряти фахівцям із різних сфер. Ось ця абстрактна ідея академічної доброчесності насправді є такою важливою чеснотою, яка гарантує добробут і безпеку для кожного з нас.
Інна Совсун
Серед освітянської спільноти існує дуже спрощене розуміння того, що таке академічна доброчесність. Це, мовляв, тільки про те, аби правильно розставити посилання, наприклад. І коли ми таким чином зчитуємо академічну доброчесність, то все зводиться до того, чи ти правильно розставив крапку з комою чи тире, або ж за яким стандартом ви оформили список джерел та посилання. Це абсолютно хибне уявлення про академічну доброчесність і мені б хотілося, щоб ми розуміли, що це все, звісно, важливо, але це дуже маленький елемент академічної доброчесності, як культури в цілому. Поняття академічної доброчесності значно ширше і комплексніше. І, власне, рольова модель вчителя полягає у тому, щоб послідовно робити те, що правильно, навіть якщо легше робити щось, що є вигіднішим. Цей вислів добре передає те, що бути вчителем - це навчати певної культури правильного поводження. У освітянському контексті - це якраз і є академічна доброчесність.
Тож яких речей зараз бракує на рівні школи і які призводять до порушень академічної доброчесності? Бо те, що, учні можуть виконувати завдання нечесно є наслідком трішки глибших проблем, на які я б хотіла звернути увагу.
1
Таймменеджмент
Учнів необхідно навчити виконувати свою роботу вчасно та організовувати свою роботу, як самостійно, так і в групі. Якщо дитина привчилась робити все в останній момент, і згадує, що в останню ніч перед здачею їй треба зробити реферат, то у неї автоматично виникає спокуса: зробити найпростіше - щось скачати, списати, здати швидко і забути. Тому привчання до навички здавати все вчасно і правильно організовувати свою роботу і час - це є засаднича річ для академічної доброчесності. Дитина не навчиться самостійно писати роботу, якщо вона сідає це робити в останній момент.
2
Зворотний зв'язок
Дуже важливо для того, аби дитина вчилась і при цьому дотримувалася норм академічної доброчесності, вона має не боятись критики. Адекватність зворотного зв'язку це дуже важливо. Учні мають розуміти за, що їм ставлять ту чи іншу оцінку, які є критерії оцінювання. Вони мають знати, що вони можуть отримувати структурований фідбек на якісь великі завдання, які вони виконували. Тоді в них є внутрішня мотивація виконувати це чесно. Вчителі мають бути підтримкою і можливістю отримати додаткову підказку.
3
Навантаження на учнів
Коли в учнів чи студентів роздроблена увага на 10 чи 15 предметів водночас, по якомусь із них вони точно йтимуть найпростішим шляхом - списування. Важливо на рівні школи обговорювати реальне навантаження на учнів. Вчителі мають порахувати, яку кількість домашнього завдання вони дають і скільки часу потрібно на його виконання. І якщо чесно це зробити, то у дуже багатьох випадках виявиться, що для того, аби виконати самостійно всі завдання, учневі, треба, наприклад 5 годин на день. І це фізично нереально, десь вони будуть точно списувати і виконування завдання нечесно. Тому, якщо ми цю проблему не вирішимо, то можемо створювати скільки завгодно антиплагіатних програм, учні все одно будуть нас обманювати.
4
Роль вчителя у забезпечені академічної доброчесності.
Дуже важливо на початку семестру пояснити учням, що ви виконуєте свою частину роботи, але і вони повинні виконувати свою, а за невиконання плану нести відповідальність. Часто студенти до мене приходять наприкінці семестру випрошувати оцінки. Я розумію, що вони привчені це робити ще зі школи. Бо є ця культура "А давайте я пожалію, бо йому так важко і в нього нічого не виходить". На перший погляд, такий підхід видається гуманним, але він на перспективу дуже шкідливий для дітей. Майбутнє жодної дитини не стало кращим через те, що колись вчителька пожаліла і поставила вищу оцінку, ніж дитина заслуговувала. Ця культура жалю дуже присутня у нашому освітянському середовищі. Але я вас закликаю вас переосмислити її. Необхідно привчати дітей до того, що якщо вони не дотримуються правил, то вони будуть нести за це відповідальність.
Розумійте, що оцінка це не покарання, а інвестиція у майбутнє цих дітей, і зрештою у майбутнє нашого суспільства. Під час війни здається, що це найбільш правильний підхід, але треба знаходити механізми, аби забезпечувати права та інтереси дитини, які полягають, щоб у неї була хороша освіта, а не хороша оцінка
Експертка: Інна Совсун
Редакторка: Ольга Круглій
Редакторка: Ольга Круглій
Хочу отримувати щомісячний привіт від команди "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку.
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!