Назад до Корисних матеріалів
25.01.2022
~ 1 хв.

Музикант грав на одному інструменті, а тепер його просять зіграти на іншому: досвід дистанційної освіти в США

досвід
Музикант грав на одному інструменті, а тепер його просять зіграти на іншому: досвід дистанційної освіти в США
Як побудувати освітню систему так, щоб у період криз навчальні процеси залишалися стабільними, та що робити вчителям, щоб переосмислити дистанційну освіту? Своїм досвідом поділилася Яна Ратман, педагогічна дизайнерка дистанційних та змішаних навчальних програм у Сан-Франциско.
Яна Ратман
Випускниця Національного університету ім. Т. Шевченка (спеціальність – Математика) та Державного університету Сан-Франциско, де вона отримала диплом магістра з освіти. Має багатий досвід роботи у таких компаніях та організаціях як PricewaterhouseCoopers LLP, Oracle, Epiphany, та Cisco WebEx University. Яна – педагогічна дизайнерка дистанційних та змішаних навчальних програм. Також вона входить до Ради директорів Федерації єврейської спільноти Сан-Франциско та співпрацює з організацією Nova Ukraine, США.
У США децентралізована освітня система, всередині кожного штату є державна система і окремо приватні школи. Єдина задача обидвох - формування освіти, яка дає можливість учням вступити до університету. Коли почався карантин, приватним школам вдалося набагато швидше перейти на дистанційну форму навчання. Це відбулося швидше і тому, що люди платять кошти за освітній процес, тому його треба продовжувати. Натомість державні школи мають проблему з інклюзією: є діти без комп'ютерів або без доступу до Інтернету, тобто учні знаходяться в різних умовах. Тому вчителі державних шкіл США зіткнулися з такими ж проблемами, що й українські вчителі. Протягом перших двох тижнів освітній процес був призупинений для врегулювання форматів дистанційного навчання, враховуючи інклюзію і учнів, і вчителів.

Зараз більшість користується Google Classroom, Zoom і Hangouts, проте це тільки маленька частина, що входить до дистанційного навчання. У приватних школах використовують learning management system: кожна школа користується конкретною системою, куди вчитель вносить свій план по тижнях, днях (дати тестувань, завдання, документи з матеріалами до усіх домашніх завдань). До системи має доступ учень зі свого персонального комп'ютера, а також у систему можуть зайти батьки, щоб переглянути оцінки своєї дитини. Ця система готує вчителя до дистанційного навчання. Адже онлайн-навчання - це переосмислення процесу, усі комунікації переводяться в електронний формат. Без переосмислення перехід в зум - це лише формальність. Тому перше питання, яке я всім ставлю, чи використовуєте ви learning management system?
LMS - це платформа для цифрового навчання. Його ключові особливості зашифровані в абревіатурі.
L - Learning (Навчання). За допомогою LMS ви можете створити єдине джерело електронних курсів та навчальних матеріалів. Це стане унікальною базою знань.

М - Management (Управління). Ви можете керувати курсами та учнями, слідкувати за ефективністю кожного. Щоб розпочати навчання, просто додайте учнів та призначте курси. Завдяки функції календаря ви зможете керувати не лише виконання завдань і опрацювання матеріалів, а й призначати заняття на конкретну дату та час.

S - System (Система). На відміну від служб обміну файлами, LMS - це не просто купа файлів; навпаки, це добре організована система, де ви керуєте навчальним процесом. LMS автоматизує класифікацію та обробку даних та допомагає у підготуванні звітів. Окрім того, ви можете проводити навчання, не виходячи з дому, керуючи всіма процесами прямо з робочого комп'ютера.

Система дозволяє створювати та зберігати навчальні курси, надає учням доступ до матеріалів та допомагає вчителю оцінити результати.
Які є переваги для школи та для учнів у використанні LMS?
Для школи: зменшення витрати на навчання, скорочення часу для тренування,
впровадження прозорого та справедливого оцінювання, підтримка індивідуального розвитку кожного учня завдяки створенню індивідуальних планів.

Для учнів: необмежений доступ до навчального контенту в будь-який час і в будь-якому місці, створення індивідуальних планів навчання з урахуванням інтересів учня, покращення ефективності.
Як організувати роботу в системі?
Крок 1: Завантажте курси

Щоб почати навчання, потрібно додати матеріали до LMS. Процес завантаження вмісту подібний до роботи з такими службами обміну файлами, як Google Drive або Dropbox. Натисніть кнопку "Завантажити файл" і виберіть файли зі свого комп'ютера. Таким чином ви формуєте курси з темами, для кожної обравши конкретні матеріали.

Крок 2: Додайте користувачів

Однією з найбільш корисних особливостей LMS є різні ролі користувачів:
  • Користувач або учень. Учні можуть пройти призначені курси та вільно опрацьовувати доступні матеріали.
  • Автор. Користувач із авторськими правами може керувати навчальним вмістом: додавати та видаляти курси, та призначати курси учням.
  • Адміністратор. Окрім роботи з навчальним контентом, адміністратор може додавати та видаляти користувачів, збирати їх у групи та присвоювати ролі. Вчитель може поєднувати в собі роль адміністратора та автора.
Крок 3: Надайте знання

Після завантаження вмісту та призначення ролі користувача, ви готові представити курси своїм учням. Для цього ви надсилаєте запрошення учням через електронну пошту і формуєте навчальні групи (класи). Учні зможуть проходити навчання так, як їм зручно: у будь-який час, у будь-якому місці і навіть офлайн, завантаживши матеріали на свій пристрій. Окрім цього, ви можете призначати зустрічі: живі або онлайн, для додаткового обговорення.

Крок 4: Оцініть результати

Детальна статистика показує, скільки часу учні витрачають на навчання, а також їх результати. Тож вчителям вдасться уникнути непорозумінь, пов'язаних із оцінюванням.
Багато вчителів говорять про те, що онлайн-освіта має нижчу ефективність, ніж коли вони вчили в класі. Сюрпризу в цьому немає. Якщо музикант грав на одному інструменті, а тепер його просять зіграти на іншому: хоч він і знає ноти, але вміє користуватися іншим. Так само це відбувається з вчителями під час переходу на дистанційне навчання, коли "face to face" (обличчя до обличчя) переходить в онлайн. Тому той матеріал, що учні добре сприймали у класі, проговорюючи вживу, не буде працювати онлайн. Вчитель не зможе вчити добре онлайн, якщо сам не був учнем онлайн. Йому важко поставити себе на місце онлайн-учня, він не розуміє, що відчувають його учні.

Тому, у першу чергу, вчителям потрібно взяти онлайн-курс чи вебінар, щоб самостійно отримати досвід учня-онлайн. Завдяки цьому легше переосмислити дистанційну освіту. До того ж, це найшвидший спосіб. Щоб налагодити процеси у школі, зрозуміти сучасні механізми управління освітою, рекомендуємо пройти онлайн-курс+практикум, спільно розроблений з EdEra, у партнерстві з Impact Hub Odessa та Інша Освіта / Insha Osvita. Курс складається з 4 модулів і 15+лекцій, він є безкоштовним. Після проходження курсу, учасникам видається сертифікат.

При переході з традиційного формату навчання у класі в онлайн багато речей погіршуються: якщо були проблеми з часом, не було інтерактивності, то ці недоліки стають ще більш помітними. Онлайн - це якби вас записували в кіно. У кіно роблять багато дублів, а в житті все треба зробити з першого разу. Якщо вчитель не вміє проілюструвати пояснення в класі, то буде ще важче проілюструвати це онлайн. Між учнями й вчителями існує багато непомітних комунікацій у реальному просторі, зокрема, мова тіла: учитель бачить, коли учень втратив фокус, на педраді видно, що вчителі не згодні з директором по їхніх виразах обличчя.

Набагато складніше відчути це в дистанційних комунікаціях, тому важливо постійно просити зворотний зв'язок. Буває так, що вживу лектор швидко відчуває аудиторію, проте в онлайні цьому треба вчитись заново. До прикладу, ставити питання ("Ви встигаєте за мною?", "Ви згодні?" і т.д.), зупинятись і намагатися почути другу сторону. Без цього розмова буде відбуватися наче у вакуумі. До того ж, на платформах є готові функції для зворотного зв'язку. Наприклад, у Zoom є можливості "Підняти руку", "Написати запитання в чат", "Показати емоцію за допомогою смайлу", "Призупинитипришвидшити мовлення".
В американській культурі є важливий момент: обман і списування не толерують з самого дитинства. До прикладу, якщо студент списуватиме, його відрахують з університету. В Україні зазвичай вчителі наперед знають, що у кожного учня є шпаргалка. Ситуація тільки погіршується в умовах карантину: можна легко знайти інформацію в Інтернеті і скласти тест на відмінно. Американські вчителі стараються сформувати тест таким чином, щоб не треба було списувати. До прикладу, якщо у тесті є "Яке головне значення події для подальшого розвитку історії?", а не просто "Назвати дату події", то в учнів просто не вийде списати. Відповіді будуть схожими, але не абсолютно ідентичними.

Або ж інший приклад: в Америці практикують "open book exam" ("екзамен із розгорнутою книгою"). У такому випадку учні можуть подивитися формулу в книзі, адже вчителя не цікавить, чи вони завчили її на пам'ять. Інтерес вчителя - зрозуміти, чи учні зможуть використовувати цю формулу на практиці. Якщо ж тест сформований так, що учню потрібно завчити декілька десятків датформулправил, тоді він втрачає мотивацію й розуміння, як їх застосовувати практично. Відповідно руйнується довіра між вчителем і учнями. В умовах карантину онлайн-тест має бути таким, щоб питання не можна було просто "прогуглити".

Учителі хімії мають найбільше проблем через проведення лабораторних. Часто проблема навіть не в тому, що її не можна викласти в Інтернет, а в тому, що у вчителя не достатньо для цього компетенцій і підготовки. У США вже давно медичний персонал навчається дистанційно за допомогою 3D анімацій, симуляції. Проте для цього команда лікарів, дизайнерів і конструкторів працювали довгий період над створенням методик і технологій. Така діяльність поки не популярна в Україні, проте могла б стати чудовою ініціативою після завершення карантину й проектом на перспективу.
Якщо ви маєте ідеї, як можна організувати дистанційне навчання за допомогою прогресивних рішень, використавши іноземний досвід, або ж будь-які інші ідеї, як можна покращити освітні процеси в Україні, надсилайте свої ідеї на пошту краудфандингової платформи GoFundEd - gofunded.org@gmail.com. Разом ми можемо більше!
Хочу отримувати щомісячний привіт від команди "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Якщо хочете отримувати порцію натхнення та мотивації (і, звичайно, дуже багато корисного матеріалу) - натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!