Назад до Корисних матеріалів
01.01.2022
~ 1 хв.

Стратегія школи: як почути та включити кожного? Точка В

Стратегія закладу освіти є одним з найважливіших документів, який описує вектор розвитку школи та шлях, яким вона хоче туди прийти. У попередній статті ми детально зупинилися на аналізі точки А, що є першим етапом під час розробки стратегії. Другий крок по формуванню стратегії школи — це точка В. Вона описує те, до чого прагне ваша школа, якою є велика мрія про школу, як ви та ваша команда бачать її через певний період (1, 2, 3, 5 років).

Незабаром вийде наступний, заключний матеріал на тему побудови стратегії освітнього закладу, слідкуйте за оновленнями в розділі «Про.Практики». Матеріал створено в рамках навчальної програми «Студії освітніх управлінців» у рамках проєкту «Механізми кооперації в школах у кризовий час», який реалізує Центр Інноваційної Освіти «Про.Світ» за фінансової підтримки Європейського Союзу.
З чого складається точка В?
ЦІННОСТІ
Ми віримо в...
МІСІЯ
Ми працюємо заради (навіщо?)...
ВІЗІЯ
Станом на ... (конкретна дата) ми прагнем досягнути... (результат).
Цінності — це те, у що ми віримо, те, на що ми зважаємо при прийнятті рішень та будь-якій взаємодії. Ми радимо детально заглибитися у тему цінностей через нашу статтю про організаційну культуру.

Місія — це відповідь на питання "Заради чого ми працюємо?". Приклад місії школи: "Ми розвиваємо любов наших учнів до навчання, заохочуємо їх випробувати нові та захоплюючі речі, і даємо їм міцну основу, на якій можна продовжувати".

Важливо! Місія часто виглядає досить загально, але важливо, щоб кожному члену команди, учням, батьками, партнерам було зрозуміло, що стоїть за кожним цим узагальнюючим словом. Тільки тоді місія буде дієвою, і ви справді будете до неї наближатися.

Візія — це картинка школи на певну дату. Вона має бути більш конкретна ніж місія, і сформульована таким чином, щоб ви зрозуміли, що ви до неї прийшли. Наприклад, візією до вище написаної місії є "30% навчального процесу в школі відбувається у форматі проєктної діяльності та шкільного підприємництво до 1 вересня 2022 року".
Щоб більше вточнити точку В, після пропрацювання третього кроку вибудови стратегії — шляху, ми радимо повернутися до точки В та на основі пропрацьованого шляху сформувати:
Портфель компетенцій школи на дату реалізації візії
Від Портфелю компетенцій на точці А він буде відрізнятися додатковими компетенціями, які будуть потрібні вашій команді, щоб реалізувати візію тим шляхом, який ви спланували.
Схему організаційної структури на дату реалізації візії
Схема організаційної структури відображає те, як влаштований розподіл обов'язків по центрах відповідальності. Оргструктура показує, хто з ким взаємодіє та кому підпорядковується, які підрозділи є в школі і як вони ділять задачі (детальніше читайте у цій статті). Залежно від вибудуваного шляху ваша схема організаційної структури може змінюватися, а саме — з'являться / зникнуть підрозділи, відбудеться перерозподіл відповідальності та підлеглості тощо.
Після навчальних модулів СОУ немає страху перед стратегією, місією, візією. Розумію, що важливо визначити фокус та дотримуватися чіткості. Краще взяти щось одне і гарно його відпрацювати, не намагатися охопити все одразу. Під час навчання я повністю переглянула свою свідомість керівника. Особливо цінно було розробити нову структуру розподілу обов'язків серед заступників та інших членів команди.

Завдяки прописанню зон відповідальності кожного покращився мікроклімат у команді, я стала більше слухати своїх вчителів, ніж говорити. Намагаюсь прибрати категоричність у розмовах, більше "включаю" виваженість. Наразі вдалося вибудувати особистий план завдань на наступний рік, а також переглянути тижневе навантаження своєї команди, щоб віднайти баланс і завчасно попереджати стрес.

Галина Соломахіна
Учасниця СОУ, директорка Каховської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 (Херсонська область)
Однією із важливих функцій стратегії є створення чіткого бачення у всієї команди, куди ми рухаємось, як ми зрозуміємо, що прийшли туди, куди треба та що кожен член команди робить на цьому шляху від А до В. Тож не нехтуйте сфокусованістю та конктретними результатами!

Цим закінчується другий крок вибудови стратегії. У наступній статті ми детально алгоритм визначення шляху від А до В, тож слідкуйте за оновленнями!
Хочу отримувати щомісячний привіт від команди "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку.
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!