Назад до Корисних матеріалів
01.01.2022
~ 1 хв.

Стратегія школи: як почути та включити кожного? Точка А

Стратегія закладу освіти є одним з найважливіших документів, який описує вектор розвитку школи та шлях, яким вона хоче туди прийти. Немає чітко визначеного шаблону стратегії, тож у кожного директора української школи є свобода обирати форму документу. Головне — щоб зміст стратегії був зрозумілий всій команді школи, а також партнерам, найголовніші з яких — батьки.

У цій статті ми опишемо алгоритм створення стратегії та детальніше зупинемося на розробці точки А. Незабаром вийде наступні два матеріали на тему побудови стратегії освітнього закладу, слідкуйте за оновленнями в розділі «Про.Практики».

Матеріал створено в рамках навчальної програми «Студії освітніх управлінців» у рамках проєкту «Механізми кооперації в школах у кризовий час», який реалізує Центр Інноваційної Освіти «Про.Світ» за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Перш ніж почати з алгоритму створення стратегії, зрозуміємо, на які питання вона відповідає.

Отож, стратегія відповість вам, вашій команді та партнерам на наступні питання:
 • Якою є ваша школа зараз очима різних учасників навчального процесу?
 • У що вірить команда школи, які цінності культивує?
 • Навіщо існує ваша школа (крім загальновизначеного для всіх шкіл завдання)?
 • Якою ви бачите свою школу через 2, 3, 5 років?
 • Як ви дійдете до вашого бачення через 2,3, 5 років?
 • Яка для цього потрібна команда та якими компетенціями вона має володіти?
Що важливо при вибудові стратегії:
Залучати до її формування усіх учасників навчального процесу: учнів, вчителів та батьків, засновника.
Досвід учасників освітньої програми «Студії освітніх управлінців» показав, що це сприяє покращенню мікроклімату в школі, формуванню довіри, підвищенню мотивація команди та налагодженню взаємодії між усіма учасниками освітнього процесу.
Розуміти, що немає «правильної» чи «неправильної» стратегії.
Ви, ваша школа, команда, учні, батьки є унікальними, тож і стратегія буде особливою, і точно не такою як у сусідньої школи через дорогу.
Розуміти, що вибудова стратегії — це колективний навчальний процес.
Як і учасники нашої програми, ви, скоріш за все, коли будете допрацьовувати стратегію, будете розуміти, що наступного разу аналіз точки А, будете робити по-іншому і це нормально. Саме так ви реалізовуєте одну з головних цінностей НУШ — навчання впродовж життя.
А тепер ми переходимо безпосередньо до процесу вибудови стратегії, яка складається з трьох етапів:
 1. Точки А. Це те, де ваша школа знаходиться зараз. Під час визначення точки А, ми заглибимося у декілька інструментів аналізу, які допоможуть вам зрозуміти глибше, як відбувається освітній процес у вашій школі, та як його забезпечує команда школи, проаналізуємо сильні та слабкі сторони кожного з цих напрямів.
 2. Точки В. Це місія, візія та цінності школи, які втілюються у правилах взаємодії та дають розуміння, куди рухається школа.
 3. Шлях від точки А до точки В. Це ваш конкретний план дій, як перейти від точки А до точки В.


Натисніть на зображення, щоб розглянути ближче.
Точка А
Це глибинний аналіз школи і всіх її складових. Він допоможе зрозуміти, що в школі не працює, що варто змінити, що є вашою сильною стороною, а що треба підсилити. Важливим моментом в аналізі точки А — не впустити жодну зі сфер. Тому ми радимо зупинитися на компонентах, які пропонує Абетка директора:
Освітнє середовище.
Організація такого освітнього середовища, що сприятиме вільному розвитку творчої особистості.
Система оцінювання освітньої діяльності учнів.
Система має мотивувати до навчання, бути прозорою та зрозумілою учням.
Система педагогічної діяльності.
Тут особливо радимо проаналізувати систему навчання вчителів у вашій школі, її ефективність, систему наставництва/менторства молодих педагогів, аналізу компетенцій команди та як вони напрацьовуються.
Система управлінської діяльності.
Це досить обємний компонент. Радимо приділити особливу увагу системі прийняття рішень, мотивації команди і в цілому ефективності системи роботи з командою.
Також до неї радимо додати аналіз наступних сфер:
 • Фінанси. Тут важливо проаналізувати ефективність розподілу фінансів, свою стратегію залучення коштів та налагодження партнерств.
 • Організаційна структура. Це система розподілу функцій та обов'язків по центрам відповідальності та ролях. Докладніше читайте у статті.
 • Трикутник вчителі-батьки-учні. Важливо зрозуміти запити батьків та учнів до освітнього процесів, їх очікувані результати від навчання.

Тепер пропонуємо познайомитись з різними моделями, за допомогою яких можна проаналізувати ці компоненти.

1
SWOT-аналіз
Це абревіатура 4-х слів, які українською можна перекласти:
Сильні сторони
Це ті сильні фактори, на які ви та ваша шкільна команда можете впливати.
Слабкі сторони
Це ті фактори, на які ви можете впливати і які на ваш погляд потребують посилення. У ваших силах перевести їх у сильні сторони.
Можливості
Це зовнішні фактори, на які ви не можете вплинути, але які впливають на школу позитивно. Наприклад, дистанційна освіта - це можливість для вчителів вдосконалити свої навички ІКТ.
Небезпеки
Це зовнішні фактори, на які ви не можете вплинути, але які можуть вплинути на вас негативно. Наприклад, дистанційна освіта негативно впливає на навчальний процес і на його результат через те, що не всі учні та вчителі забезпечені технікою.
Основні помилки у роботі зі SWOT-аналізом:

 • у сильні та слабкі сторони часто вписують ті фактори, на які, на думку команди школи, вони не можуть впливати.

 • часто блок "Можливості" розуміється буквально, і сюди вписують можливості на майбутнє, але не забувайте, що ми аналізуємо точку А.
З SWOT-аналізом уже були знайомі: 10 років тому проводили таку роботу. У той момент це допомогло зрозуміти сильні й слабкі сторони, що було особливо актуальним на фоні можливого закриття навчального закладу. Після того аналіз роботи не проводили. Тепер версія SWOT-аналізу через 10 років стала підтвердженням, що школа трансформувалася на краще.

SWOT-аналіз можна використовувати не лише для оцінки точки А, а в різних ситуаціях в школі (коли щось сталося і треба вирішити проблему). Якщо на початку було багато вагань (мовляв, навіщо все підряд робити й стільки аналізів проводити, це тільки сповільнить рух і результат), то зараз команда розуміє, що один SWOT-аналіз не дає повної
картини ситуації. Для кожної ситуації свій аналіз, вчимося цьому на СОУ.

Олена Гейко
Учасниця СОУ, директорка Рубіжанської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 (Луганська область)

2
PEST-аналіз
Це аналіз, який допомагає проаналізувати всі зовнішні фактори, які впливають на школу. Цей аналіз є деталізацією нижньої частини SWOT-аналізу, блоків "Можливості" та "Небезпеки", але тут зовнішні фактори поділяються на сфери: політичні, економічні, соціальні, та технологічні. Вам потрібно визначити які фактори в кожній сфер впливають на вашу школу на 3х рівнях: світовий, всеукраїнський, місцевий.
Політичні фактори
Зміна Міністра освіти та науки України.
Економічні фактори
Кількість підприємств у містігромаді.
Соціальні фактори
Зменшеннязбільшення народжуваності.
Технологічні фактори
Можливість віддаленого навчання.

3
Приклад SNW-аналізу. Натисніть на зображення, щоб розглянути ближче.
SNW-аналіз

Його можна трактувати, як деталізацію верхньої частини SWOT-аналізу. Це абривуатура, яку можна перекласти як:
 • сильна сторона;
 • слабка сторона;
 • нейтральна сторона (тут відмічаються ті фактори, які на рівні з іншими школами).
SNW-аналіз — це таблиця з 4-а колонками, де:
 • перша колонка — це список факторів, які ви хочете оцінити в школі (вище ми надавали рекомендації, які мають бути, щоб нічого не впустити);
 • три інші колонки — це почергово сильна сторона, слабка сторона та нейтральна.
Вам та вашій команді потрібно оцінити кожен фактор як сильну, слабку чи нейтральну сторону та визначити причини, чому ви віднесли той чи інший фактор до конкретної сторони.

4
Натисніть на зображення, щоб розглянути ближче.
Портфель компетенцій
Це дуже важливий вид аналізу, про який знають досить мало освітян, хоча саме він допомагає зрозуміти, чому щось є сильною стороною школи, а щось — слабкою, бо саме набір компетенцій команди школи це забезпечує. Наприклад, у слабких сторонах школи може бути матеріально-технічна база, і подивившись на портфель компетенцій школи, ви, скоріш за все, не побачите компетенції налагодження партнерств та фандрейзингу, бо саме ці компетенції допомогають реалізовувати цю сторону. І вже на 3-му етапі стратегії (якщо це буде у вашому фокусі) ви сформуєте фокус напрацювання цих навичок або залучення людини, яка їх має.

Важливо!
Портфель компетенцій — це сукупність всіх компетенцій команди, ми не прописуємо тут компетенції кожного члена команди (хоча для вибудови індивідульних стратегій розвитку кожного члена команди — це буде дуже корисна практика).
Ми поділяємо в цьому аналізі компетенції на 3 види:
Радимо при роботі над цим видом аналізу використовувати термінологію компетенції з Профстандарту вчителя та Профстандарту директора.
1
Управлінські компетенції
Це компетенції, які дозволяють ефективно керувати процесами, людьми тощо. Сюди часто відносять компетенції, які властиві лише адміністрації школи, але ми радимо також проаналізувати та внести компетенції керівників методоб'єднань, проєктів, класних керівників.
2
Спеціалізовані компетенції
Спеціалізовані компетенції, які властиві саме сфері освіти.
3
Персональні компетенції
Це персональні, особисті компетенції окремих членів команди, які допомагають у діяльності школи, але не є управлінськими чи спеціалізованими. Наприклад, у вас є член команди, який є юристом і допомагає в юридичних питаннях, хоче безпосередньо працює вчителем історії.
Усі вищезгадані аналізи ми радимо проводити спільно з командою школи у різних форматах фасилітаційних сесії. Це:
 • по-перше, дасть всім єдине розуміння ситуації в школі;
 • по-друге, буде важливим кроком по вибудові довіри в шкільній команді;
 • по-третє, в перспективі збільшить мотивацію вчителів, адже коли людина залучена до процесу стратегії, її думка почута, як наслідок, вона розділяттиме відповідальність під час реалізації стратегії.

5
Для повної картинки аналізу, вам також важливо зрозуміти точку зору учнів та батьків. Ми радимо провести це у форматі фокус-груп, у крайньому випадку, онлайн опитувань, сформувавши наступні питання:
 • Які сильні сторони нашої школи?
 • Що варто покращити в школі?
 • За що ви цінуєте нашу школу?
Після проведення всіх аналізів наступає важливий момент — визначити відкриття, закономірності та розбіжностей, які прослідковуються. Саме на них, на останньому, третьому етапі формування стратегії ви багато в чому будете формувати вже ключові цілі та напрямки стратегії.
Приклад закономірності
У зворотньому зв'язку від батьків та SWOT-аналізі визначено, що сильною стороною школи є цікаве проведення уроків частиною вчителів. Це говорить про те, що в школі є частина інноваційних, креативних вчителів.
Приклад розбіжності
Це коли якась група один фактор розміщує в сильній стороні, а інша група — в слабкій. Тут важливо більш заглибитися, можливо, провести ще одну зустріч, щоб зрозуміти, в чому справа.
Приклад відкриття
У досвіді Студій освітніх управлінців вони частіше всього були повязані із поєднанням аналізу Портфелю компетенцій та SNW, коли учасники бачили, як наявність/відсутність певних компетенцій впливає на сильні та слабкі сторони школи. Також часто відкриття були в тих сферах, в яких учасники були надто впевнені. Наприклад, в одній школі був великий фокус на антибулінгові програми — було декілька проєктів, які на це направлені, але після аналізу виявилось, що великий відсоток учнів страждає від булінгу.
Важливо не нехтувати цією частиною роботи і зробити її спільно з командою. Ми радимо це зробити спільно командою вживу за наступним алгоритмом:
 1. Розмістити всі аналізи у просторі однієї кімнати.
 2. На початку зустрічі проговорити ще раз, які аналізи ви робили, та дати завдання, щоб кожен, рухаючись від аналізу до аналізу, визначив для себе закономірності, розбіжності та відкриття. Орієнтуйтесь, що це займе приблизно 20 хв.
 3. Обєднайте вашу команду у групи по 5-7 людей, де вони протягом 25 хв мають фіналізувати свої особисті напрацювання.
 4. Презентація напрацювань кожної групи.
Після цього групова робота закінчується і вже адміністрація фіналізує та оцифровує напрацювання.

Цим закінчується перший крок вибудови стратегії. У наступних двох статтях ми детально опишемо точку В і шлях від А до В, тож слідкуйте за оновленнями!
Хочу отримувати щомісячний привіт від команди "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку.
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!