Назад до Корисних матеріалів
01.01.2022
~ 1 хв.

Як комунікувати так, щоб вас почули: поради для освітніх управлінців

Про.Практики
Як комунікувати так, щоб вас почули: поради для освітніх управлінців


Виступи на педрадах, повідомлення на сайті школи, допис на вашій сторінці у Facebook і навіть вітальна листівка у Viber-чаті — це все комунікації. І хоча вони охоплюють значно більше аспектів, дуже часто їм не приділяють значної уваги. Тут важливо розуміти, що комунікації формують вашу репутацію та імідж, і, на відміну від звичайного інформування, є двостороннім процесом, це завжди діалог, де присутні думки, почуття й реакція вашої аудиторії. Школа системно комунікує з учнями, батьками, колегами, відділом освіти та громадою — у кожної з цих аудиторій різні потреби та канали комунікації, і тут виникає питання, як оптимізувати та збудувати ефективну систему комунікацій в навчальному закладі і для чого це взагалі потрібно?
Без чого неможливі ефективні комунікації
Існує досить багато визначень терміна комунікації, у посібнику «Ефективні комунікації для освітніх управлінців» дають таке тлумачення:
Комунікація – це процес обміну думками, ідеями, фактами з важливими для досягнення вашої мети групами людей або особами. Його ціль — досягти взаєморозуміння та отримати довіру.
ДЛЯ ТОГО, АБИ КОМУНІКАЦІЇ БУЛИ ЕФЕКТИВНИМИ ТА РЕЗУЛЬТАТИВНИМИ НЕОБХІДНО:
1
Планувати комунікацію, як і будь-яку іншу управлінську діяльність.
Для складання комунікаційного плану потрібно визначити мету і відповісти на ключові запитання: ХТО? ЩО? КОМУ? КОЛИ? ДЕ/ЯК? говорить або діє. Тут важливо, щоб комунікаційна стратегіяплан відповідав стратегії вашої школи.
2
Перш ніж починати роботу над побудовою комунікацій, варто глибоко проаналізувати свою цільову аудиторію.
А точніше цільові аудиторії, бо їх точно буде декілька, у випадку школи — це батьки, вчителі, учні та місцева влада.
3
Розробити ключовий меседж для кожної аудиторії.
Він має бути простим і зрозумілим. Його необхідно повторювати багато разів через різні канали комунікації.
4
Визначитись із каналами комунікації для кожної з аудиторій.
Запакувати повідомлення в найкращий для цього каналу комунікацій формат (наприклад, офіційне звернення — невдалий формат для Фейсбука. Краще написати окремий пост. А для учнів краще візуалізувати інформацію в картинках і використовувати неформальну мову, яка буде близька і зрозуміла).
5
Систематично тримати зв`язок з аудиторією.
Необхідно отримувати зворотний зв'язок, щоб переконатися, що саме ваша аудиторія запам'ятала, зрозуміла і сприйняла.

Сім раз поміряй — один раз відріж: основи планування комунікацій
Чим детальніше сплановані комунікації, тим ефективніший їх результат. Тому спочатку необхідно визначити ціль комунікацій. Згодом окреслити ключове повідомлення, про яке ви будете комунікувати. Це може бути короткострокова подія, наприклад, донести до громади повідомлення про підтримку шкільного проєкту на краудфандинговій платформі, а може, бути щось тривале — пояснити батькам як організувати дистанційне навчання. Далі зрозуміти, що ви б хотіли мати на виході, який результат ви очікуєте від цих комунікацій. Це важливо і для того, аби вже в процесі роботи ви не розфокусувались та не втрачали власні ресурси.

Для кожної цільової аудиторії у вас будуть окремі цілі. Щойно ви їх окреслите, відразу постане ще декілька простих запитань: у які строки ми хочемо її досягти, який має бути результат? Оцініть цей параметр реально й додайте до формулювання мети. Наприклад, «...до 30 квітня залучити 20 % батьків школи поширити в соцмережах пост на підтримку необхідності ремонту басейну у школі». Головне — щоб ви самі розуміли, для чого ви здійснюєте комунікацію, яку аудиторію до неї залучаєте, якою має бути послідовність ваших дій і які ресурси для цього вам необхідні.

Знайте «в обличчя» свою цільову аудиторію
Цільові аудиторії — це групи людей, що впливають на досягнення вашої мети або на вашу репутацію. Формування в такі групи, іншими словами сегментація, відбувається за певними спільними ознаками:
Стать, вік, географія.
Соціально-економічні характеристики: освіта, кар'єра, рівень доходу (платоспроможність)
Інтереси: хобі, спільноти, медіа, які читаютьдивляться.
Проблеми: що хочуть вирішити, як це пов'язано з нашим ключовим повідомленням.
Наприклад, ваша аудиторія може сегментуватися на: батьків першачків, батьків старшокласників, жителів району, в якому працює заклад, ваших працівників, депутатів й керівники місцевих органів влади. Можуть бути потенційні роботодавці або ж всі, хто навчався у вашій школі раніше. Залежно від параметрів ваші групи можуть змінюватися: наприклад, не завжди батьки старшокласників — жителі вашого району. Важливо, також формувати деталізований портрет кожної із груп цільової аудиторії: задайте собі питання, які є потреби, мотивація, проблеми, навіть претензії у кожної з них. Очевидно, що у батьків старшокласників і у батьків першачків є спільні потреби (якісна освіта їхніх дітей), а є відмінні виклики (у перших — складання ЗНО, випускний; у других — якісне дозвілля учнів).

Окрім цього, є люди, що створюють «ефект мегафона». Це журналісти, блогери, лідери думок та активісти, у випадку директорів шкіл це часто відділи освіти й керівництво району. Усі вони можуть вплинути на більшу кількість людей, а отже, й на вашу репутацію. І від вас залежить, чи подадуть вони інформацію коректно чи викривлено, позитивно чи негативно. Тому такі люди, цілком імовірно, теж є вашою цільовою аудиторію.

Тому не соромтеся використовувати різноманітні сервіси для підбору цільової аудиторії: Google Analytics, вбудована аналітику Facebook та інших соціальних мереж, якими ви користуєтеся. Вивчайте блоги і групи вашої спільноти (наприклад, про що пишуть ваші працівники у своїх соцмережах), створюйте опитування, збирайте різноманітні дані, аби краще розуміти особливість кожної аудиторії. Ваше завдання: визначити, як «живе» ваша цільова аудиторія.

Висловлюйте свій меседж так, ніби ваша аудиторія прямо зараз сидить навпроти вас
Ключовий меседж — правильне повідомлення, що допоможе вам максимально достукатись до вашої цільової аудиторії. Це найважливіша ідея, думка, яку вам потрібно донести своїй аудиторії, щоб після прочитання тексту, перегляду відео чи участі на зустрічі це повідомлення залишилось в головах вашої аудиторії.

Серцевиною меседжу — є найголовніший факт, найсуттєвіше твердження, найважливіша для вас інформація, викладена просто й лаконічно. Щоб він запам'ятався аудиторії, меседж має бути підтвердженим. Підтвердженням можуть бути статистичні дані, результати досліджень, цифри, інші докази, які унаочнюють ваше твердження. Підкріпити його бажано прикладом із життя, історією або ж емоційною прив'язкою.


.
Структура меседжу
Факт
Тисячі дітей із національних меншин в Україні є дискримінованими.
Підтвердження
За офіційними даними, 75 % випускників угорськомовних шкіл Берегівського району Закарпаття навіть не подолали порогу «склав — не склав» на ЗНО з української мови.
Емоційна привязка
Це означає, що вони відрізані від можливості вступити до вишу, не можуть поїхати на роботу в іншу область, не можуть претендувати на роботу в органах місцевого самоврядування, бо не знають української мови. Чи можна уявити в будь-якій європейській країні, що випускник державної школи провчився 11 років і не знає державної мови.

Де комунікувати, щоб нас почули
Тепер, коли ви визначили проблему, яку треба вирішити, аудиторію, до якої варто звернутися з цією проблемою, та меседж для цієї аудиторії, треба зрозуміти яким чином ви будете його направляти? Каналів комунікації є безліч, проте вам треба обрати лише ті, які найбільше підходять до ваших цільових аудиторій. Не обмежуйте себе лише наявними ресурсами, проте обирайте саме ті ресурси, які ви дійсно можете собі дозволити.
Ось загальні канали комунікацій:
Електронні розсилки
Соціальні мережі (Facebook, Instagram, месенджері, чати, закриті спільноти)
Засоби масової інформації (публікації, сюжети, пресконференції, брифінги, участь в етерах)
Розсилки партнерів/колег
Публічний звіт
Семінари, онлайн-заходи
Вебсайт школи (власний та посилання з інших сайтів).
Блог
Брошури, що розповсюджуються у визначеній місцевості
Презентації на заходах
Внутрішні комунікації зі співробітниками, правлінням та волонтерами
Постери, флаєри, білборди, дошки оголошень
Для різних каналів про одну й ту ж подію або проєкт ми готуємо різні формати. Наприклад, найпоширеніша помилка — передрук пресрелізу або новини із сайту на сторінку організації в соцмережі. Для соцмережі новину потрібно адаптувати — можливо, розбити на кілька коротких дописів. Можливо, обмежитись емоційним відео. Або й фото й коротким підписом до нього. Чи буквально кільком рядками про найважливіше й відповідним посиланням на сайт.

Зворотній зв`язок
Комунікації — це двосторонній процес, тому важливо тримати постійний зв`язок зі своєю аудиторією. І ваше ключове завдання — не тільки сформувати чітке і ясне повідомлення, а й переконатися, що у підсумку дійшло до вашої аудиторії, і що саме вона зрозуміла, бо інколи один і той самий меседж може по-різному сприйматись і приводити до інших дій, ніж ви планували першочергово. Також дуже важливо запланувати і спрогнозувати емоції, які аудиторія буде відчувати під час комунікації.
Формати й канали для отримання зворотного зв'язку:
1
Онлайн-опитування або голосування. Через ваш сайт, сторінку в соцмережі Фейсбук, групи у Вайбері чи інших месенджерах, розсилку електронною поштою;
2
Офлайн-опитування або голосування. У холі навчального закладу або управління освіти, на виставках, конференціях, у парках, на святах, у торгових центрах. Скрізь, де буває ваша аудиторія й де ви маєте можливість організаційно це зробити;
3
Дискусії, громадські обговорення, круглі столи. Ці формати дозволяють окреслити питання та поцікавитися думкою експертів, почути, які запитання та проблеми виникають у ваших аудиторій. Відповісти на них або скоригувати свої дії; формати, які у вас уже є. Але дуже часто вони залишаються формальністю й не завжди стають основою для прийняття рішень та планування комунікацій;
4
Особисте спілкування. Іноді зворотний зв'язок потребує не нових форматів, а інших підходів та систематизації. Адже батьківські збори, особистий прийом громадян, дні відкритих дверей — це теж канали для отримання зворотного зв'язку.

Комунікації — це тривалий процес, який вимагає часу, тому першочергово, необхідно розуміти мету та кількість ресурсів, які ви готові віддати на її втілення. Рекомендуємо сфокусуватись на декількох моментах, зокрема і тих, про які ми згадували вище:

  1. Обов`язково плануйте, дотримуйтесь своєї стратегії та мети, не варто запускати нову активність (наприклад, створювати нові чати у Viber), якщо ви не розумієте для чого він вам і яка його роль у майбутньому.

  2. Визначайте свої цільові аудиторії та фокусуйтеся на них. Знайте їхні потреби, інтереси, острахи.

  3. Спрощуйте ваші повідомлення, бо ваша мета — бути правильно зрозумілими та цікавими. Уникайте формальних слів, штампів, абревіатур, зайвого пафосу, повірте, це можливо навіть у серйозних інституціях. А також використовуйте символи, цифри, візуалізацію для спрощення інформації.

  4. Розповідайте історії і пам'ятайте про важливість емоцій, вони — це те, що допоможе завоювати увагу та довіру аудиторії. Повторюйте ваш ключовий меседж стільки разів, скільки потрібно, щоб аудиторія засвоїла ваше повідомлення.

  5. Надавайте повідомлення в тому вигляді, в якому його буде легко поширити — поділитися в соцмережах, переказати на роботі або вдома, показати друзям. І не бійтесь експериментувати: часом варто додати чогось незвичайного, особливого до ваших комунікацій, аби цільова аудиторія звернула увагу на важливість цієї теми й долучилася до діалогу. Вчителі знімають танець у TikTok чи директор проводить педраду у кафе — усе це формує ваш імідж та задає тренди.

Подивіться на успішні кейси і практики ваших партнерів, конкурентів, проаналізуйте міжнародний досвід та будьте завжди обізнаними в інфополі, аби ваші комунікації були оперативними та актуальними. Якщо у вас залишилися питання, не соромтеся писати їх з хештегом #людоньки_порадьте у Всеукраїнському клубі директорів онлайн або ж на нашу Facebook-сторінку.
Частина матеріалів для статті була використана із посібника "Ефективні комунікації для освітніх управлінців.
Хочу отримувати щомісячний привіт від команди "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку.
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!