25.01.2022
~ 1 хв.
Як організувати Клуб директорів?
ІНСТРУМЕНТ
Як організувати Клуб директорів?
Одним із форматів, який з'явився в громадах під час реалізації програми "Школа 3.0", став Клуб директорів. Це регулярні зустрічі усіх директорів навчальних закладів громади спільно з керівником/цею відділу освіти. Клуб створений для розробки освітньої стратегії, обміну досвідом, спілкування та можливості отримати швидкі поради від колег. Початковою темою таких зустрічей у Жовтанецькій громадібуло планування побудови стратегії освіти в громаді, визначення викликів кожного закладу, далі учасники сфокусувалися на темі довіри, обміну досвіду та навчання. У цьому матеріалі ми детальніше розкажемо, як організувати Клуб директорів, що для цього потрібно та поділимося історією успіху.
Що потрібно, аби організувати Клуб?
Коло вмотивованих колег
Дуже часто на початках директори можуть виявляти спротив подібним ініціативами, тому важливо пояснити, що це зустрічі колег, а не конкурентів. Мотивуючи директорів ділитися досвідом, ви формуєте середовище взаємодопомоги. Заручившись підтримкою 2-3 колег, вам буде значно легше розпочати співпрацю. Далі кількість постійних учасників зустрічей зростатиме. Зверніть увагу, що директори можуть започаткувати Клуб самостійно. До прикладу, у рамках нашої програми "Студії освітніх управлінців" завданням директорів буде створити Клуб у своєму містігромаді. Тож такий досвід теж можливий.
Встановлена регулярність зустрічей
Важливо спільно визначити дати й час майбутніх зустрічей Клубу, аби випрацювати регулярність. Між зустрічами має бути приблизно однаковий часовий проміжок. Якщо виникнуть складнощі під час спільного вирішення дати та часу, рекомендуємо використати Doodle. Сервіс пропонує заповнити таблицю з усіма можливими варіантами, обравши найбільш зручні. У результаті програма визначить дату і час, який підходить більшості. Так ви зекономите години обговорень та чесно зробите вибір.
Член Клубу, відповідальний за організацію та нагадування
Обов'язково має бути людина, яка виконує функції менеджера: нагадує усім учасникам за зустріч, наглядає за місцем зустрічі (може бути потреба у фліпчартах, маркерах, стікерах для активних обговорень) або ж організовує онлайн-зустрічі, поширює потрібні дані для доступу (якщо це зідзвін у Zoom, до прикладу). У нашому досвіді цією людиною був керівник місцевого відділу освіти, що водночас допомогло налагодити зв'язок між директорами та відділом освіти. Тут доречно говорити також про поєднання функцій фасилітатора зустрічі.
Створена онлайн-спільнота
Щоб Клуб Директорів сприймали більш офіційно, рекомендуємо створити групу у Facebook, де ви розповідатимете про результати зустрічей. Таким чином громада бачитиме результат вашої співпраці, а також у подальшому ви зможете залучити тих директорів, яких не вдалося доєднати одразу зі створенням Клубу.
Два важливих принципи
1. Планування. Рекомендуємо заздалегідь визначати тему та план зустрічі. Зберігаючи структури розмови, ви не перетворюєте її в хаотичне обговорення усіх наболілих моментів. Зрозуміло, що кожна школа має індивідуальні виклики й запити, проте доречно розглядати спершу загальні, спільні питання для всіх директорів, а далі рухатися до індивідуальних. Впевнені, для всіх буде актуальним питання звітності, дистанційної освіти, ЗНО і т.д. Визначивши тему обговорення, визначте порядок питань й слідуйте за ним.
2. Правила взаємодії. Аби сформувати середовище довіри та підтримки не достатньо мотивації - для цього потрібно визначити правила у спілкуванні, які буде дотримуватися кожен учасник Клубу. Це допоможе уникнути небажаних конфліктів чи непорозумінь. Більше того, правила взаємодії спрямовують групу на ненасильницьке спілкування й екологічний зворотній зв'язок.
2. Правила взаємодії. Аби сформувати середовище довіри та підтримки не достатньо мотивації - для цього потрібно визначити правила у спілкуванні, які буде дотримуватися кожен учасник Клубу. Це допоможе уникнути небажаних конфліктів чи непорозумінь. Більше того, правила взаємодії спрямовують групу на ненасильницьке спілкування й екологічний зворотній зв'язок.
Правила спілкування у Клубі Директорів
Ви також можете додати свої правила, спрямовані на покращення побудови взаємодії. You are wellcome!
1
Порушення на першому місці
Якщо є розмови по групах/суперечки, ми їх не замовчуємо і не робимо вигляд, що їх немає, а звертаємо на них увагу, проговорюємо й намагаємося дійти до спільного рішення. Якщо всередині Клубу утворяться маленькі "клуби", що ворогуватимуть один з одним, втратиться цілісність і, власне, діяльність Клубу буде деструктивною.
2
Кожен говорить за себе: "я", а не "ми", "усі".
Часто говорячи "усі", людина не підозрює, що насправді "усі" так насправді не думають. Щоб уникнути непорозумінь завжди висловлюйте власну точку зору, підкріплюючи виваженими аргументами, а не тезою "Ми всі так думаємо".
3
Одночасно говорить тільки одна людина.
Не перебиваємо, дотримуємося послідовності та поважаємо думку іншого, навіть якщо з нею не погоджуємося. Клуб Директорів - це те місце, де кожен зможе відчути підтримку колег, а не наразитися на конфлікт.
У Жовтанецькій об'єднаній громаді відділ освіти став ініціатором створення Клубу Директорів у рамках проєкту "Школа 3.0 Об'єднані громади". Учасниця Жанна Анкушина-Король розповіла, що між директорами зникло відчуття конкуренції, а комунікації з відділом освіти змінились від "начальник-підлеглому" до змістовного партнерства. Голова відділу освіти Ірина Вус розповіла, що завдяки співпраці директорів вдалося побудувати стратегію розвитку освіти в громаді. Спільно було визначено візію, місію, цілі та поетапні кроки, що, звичайно, зміцнює фундамент, на якому стоїть нова українська школа.
Історія успіху Жовтанецької громади
Школа 3.0 Об'єднані громади
Публікація підготовлена в рамках проєкту «Механізми кооперації в школах у кризовий час», який реалізує Центр Інноваційної Освіти «Про.Світ» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю авторки і не обов'язково відображає позицію Європейського Союзу.
Хочу отримувати щомісячний привіт від команди "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку.
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!