Назад до Корисних матеріалів
01.01.2022
~ 1 хв.

Які можливості школам надає академічна автономія: основні тези від Оксани Проскури

Які можливості школам надає академічна автономія: основні тези від Оксани Проскури
онлайн-курс «Автономія школи»
Минулого тижня команда Про.Світ стартувала серію прямих ефірів із експертами та експертками онлайн-курсу «Автономія школи». Розпочали ми з академічної автономії, разом із директоркою Київської гімназії східних мов №1, Оксаною Проскурою спілкувались про те, як ефективно впроваджувати академічну автономію, типові і нетипові освітні програми, як академічна автономія дає школі гнучкість при виборі формату навчання. Чому вигідно мати свої унікальні освітні програми та що таке академічна доброчесність. Ключові тези ефіру читайте у нашому матеріалі.


Про досвід Київської гімназії східних мов
У 2017 році коли був прийнятий закон «Про повну загальну середню освіту», керівники ЗЗСО отримали більше свободи. У законі було чітко прописано, що заклад може отримати академічну, організаційну, кадрову і фінансову автономії. Наша гімназія ще немає фінансової автономії, але ми на шляху запровадження. Але що стосується академічної автономії, то я дійсно можу сказати, що ми успішно її розвиваємо і вона навіть стала таким собі рятівним колом для нашої гімназії.

Київська гімназія східних мов № 1 — це єдиний в Україні заклад освіти в якому з 1 класу діти, окрім англійської мови ще вивчають одну із семи східних мов. Якби не було академічної автономії, ми б не змогли зберегти викладання ще однієї східної мови, після прийняття закону «Про загальну середню освіту». Тому, що сьогодні наша гімназія працює за нетиповою програмою, яку склав заклад. Ця програма пройшла ліцензування у Державній службі якості освіти. Авторами підручників нашої гімназії є самі вчителі та посібники, методички із вивчення східних мов теж формуються нашими педагогами й за ними вчаться наші учні — тому це теж ті можливості, які дала нам автономія. Ми можемо створювати свої курси та підручники. Тож для нашого закладу — це справді найкраще, що могло бути, аби зберегти нашу унікальність.
Що дає академічна автономія будь-якому ЗЗСО?
На разі академічна автономія дає можливість ЗЗСО погоджувати освітню програму педагогічними радами. Якщо раніше вона мала пройти погодження на різних рівнях: заклад, департамент освіти, управління освіти, то сьогодні ми повністю беремо на себе відповідальність за програму. Ми маємо її обговорити, погодити і прийняти на педагогічній раді разом із всіма учасниками освітнього процесу. Це і вчителі, і батьки, і учнівське самоврядування.

Заклад може приймати рішення і писати свою освітню програму в залежності від тієї місцевості та умов, де він знаходиться, від кадрової складової, від кількості учнів, тобто кожен заклад індивідуально все формує. Те саме із форматами навчання, у час пандемії це вкрай важливо. Ми, наприклад, у цьому році експериментально вперше запровадили, незалежно від зони карантинних обмежень, один день дистанційного навчання для 11-класників. Бо розуміємо, що цей рік вони присвячують підготовці до ЗНО. Це теж яскравий приклад нашої академічної автономії, тобто ми приймаємо таке рішення і не погоджуємо його на всіх рівнях. Це хороші можливості для навчальних закладів і не лише в нетипових освітніх програмах чи виборах підручників, а ще й у моделюванні навчального року.
Академічна доброчесність
Академічна автономія неможлива без академічної доброчесності. Раніше у нас не було чітких процедур за якими оцінюються учні. Проте академічна доброчесність дала можливість всім учасникам освітнього процесу отримати це. У нас в закладі є положення про академічну доброчесність, де прописані фундаментальні речі про те, що ми проти списування чи плагіату.

Важливим в академічній доброчесності є те, коли вчитель на початку навчального року знайомить учнів із критеріями оцінювання, коли критерії оцінювання є доступними, коли учень знає, за що отримує певну оцінку. За таких умов школярі можуть спокійно отримати ксерокопію своєю контрольної роботи, все прозоро і доступно, як для дітей, так і для батьків. Академічна доброчесність — це про довіру між здобувачами освіти та самим закладом.

Ми проводимо такий захід «Утвори освітнє коло», він дуже дієво впливає на академічно доброчесні відносини у нашому закладі освіти. Це такий тижневий марафон, коли всі міняються ролями: вчителі з учнями, вчителями з батьками, вчителі між собою. Минулого року тема цього заходу була присвячена якраз академічної доброчесності. Один день під гаслом, «Ні, плагіату», далі майстер-клас «Антишпаргалка», батл про те, чи можна списувати тощо. Тобто якщо в закладі починати чесно говорити про такі речі, об'єктивно ставити оцінки, моніторити якість знань, мати ще й зовнішню оцінку, як, наприклад інституційний аудит, то рано чи пізно весь колектив об'єднається в тому що академічна доброчесність — це норма якої треба дотримуватись.
Сьогодні ми ще не можемо повністю відділитись від департаментів освіти, однак можливості для певної незалежності шкіл є. Як на мене, автономія дає можливості, вони всі пов'язані між собою, і їх треба використовувати. В онлайн-курсі «Автономія школи» зібрана унікальна інструкція щодо того, як впроваджувати кожну зі складових автономії. Важливим є те, що ми, експерти, пройшли цей шлях і доводимо на власному досвіді, що це все можливо не лише на папері. Кожного разу, коли я говорю про автономію, то згадую таку цитату: «Якщо нас позбавляють права бути різними — нас позбавляють права бути вільними». А лише вільні творять майбутнє».
Авторка: Ольга Круглій
Модератор ефіру: Андрій Калінін
Хочу отримувати щомісячний привіт від команди "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку.
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!