Назад до Корисних матеріалів
25.01.2022
~ 1 хв.

Що таке консалтинг і для чого він освітянам?

ПРО.ПРАКТИКИ
Що таке консалтинг і для чого він освітянам?
Більшість із нас звикла, що консалтинг - це сфера діяльності, яка має місце винятково в бізнесовому середовищі. На подібне сприйняття навіює й класичне визначення. Консалтинг (англ. consulting — консультування) — діяльність з консультування керівників, управлінців з широкого кола питань у сфері фінансової, комерційної, юридичної, технологічної, технічної, експертної діяльності. Основна мета консалтингу - допомогти системі управління (менеджменту) у досягненні поставлених цілей. Власне, саме мета діяльності наштовхує на роздуми, що надання чи отримання консалтингових послуг може приносити позитивний ефект не тільки в бізнесі. Консалтингові послуги можна класифікувати за предметом консультування (фінансові питання, управління, бюджетування) та за методом надання консалтингових послуг.
Зазвичай виділяють три основні методи надання консалтингових послуг
1
Процесне консультування
Консультант безпосередньо працює з працівниками та керівником компанії чи організації над оптимізацією процесів, щоб команда досягла поставлених цілей.
2
Експертне консультування
Консультант розробляє рішення та поради щодо діяльності компанії чи організації винятково на основі отриманих даних та власної експертизи.
3
Навчальне консультування
Роль консультанта зводиться до надання клієнту необхідної теоретичної або (та) практичної інформації у формі семінарів, лекцій, тренінгів, методичних посібників.
Саме останній метод надання консалтингових послуг є найбільш популярним серед небізнесових організацій та установ. Проте коли мова йде про освітній консалтинг спрямований на забезпечення реалізації стратегічних цілей, тренінгів та методичних посібників буває замало.

Управління будь-якою освітньою установою має багато спільного з управлінням компанією чи організацією. Школа, як і бізнес, має певні формати бюджетування, стратегію, методику управління персоналом, процеси рекрутингу та найму працівників. Протягом останніх кількох років рівень шкільної автономії невпинно зростає, проте не кожен директор розуміє, як правильно нею користуватися. Більш наочно комнада "Про.Світ" зіткнулася з даним викликом у процесі реалізації проєкту "Школа 3.0" та "Школа 3.0. Об'єднані громади". У рамках цих проєктів шкільні команди та керівники вибудовували стратегію розвитку школи, формували оптимальну культуру взаємодії, включали в процеси прийняття рішень учнів та батьків. Здійснити подібну трансформацію без постійної підтримки та консультування експертів було б набагато важче.
Формати співпраці
З 2019 року команда "Про.Світ" сформувала перелік комерційних послуг, що передбачають консультування освітніх установ та управлінців за різними форматами.

Комерційна програма "Школа 3.0" є аналогом процесного консультування. Реалізація програми відбувається через постійну взаємодію команди "Про.Світ", ментора та керівництва школи і має на меті побудувати життєздатну стратегію розвитку та функціонування школи. Разом із ментором команда "Про.Світ" фіксує потреби навчального закладу, формує чіткий план дій для впровадження змін, готує і передає команді практичні інструменти для подальшого вдосконалення роботи школи. При цьому ментор проживає в фізичній доступності до школи й раз на тиждень проводить 3-4 годинну зустріч з відповідними учасниками освітнього процесу згідно розробленого плану та потреб школи.

Оскільки кожна школа прив'язана до вказівок та розпоряджень МОН, формат експертного консалтингу в даній установі відбувається доволі складно. Адже будь-яке готове рішення, запропоноване консультантом, може втратити свою актуальність через короткий проміжок часу. У даному випадку, найбільш оптимально надавати експертні поради та навчати різним методикам саме освітнього управлінця, тобто директора школи. Тут ми працюємо у форматі погодинного консалтингу й під кожен окремий запит підбираємо фахівця, що зможе надати як фахову пораду, так і пояснити логіку процесу. Керівник чи керівниця навчального закладу отримують "вудку замість риби", але "навчившись рибалити", мають набагато кращий результат, ніж просто отримавши готове рішення.

Для пропрацювання командних питань ми використовуємо метод навчального консалтингу проводячи тренінги з різноманітних тематик як для шкільних команд та відділів освіти, так і для колег з громадського сектору.
Коли варто звертатися за освітнім консалтингом
Коли мова йде про школи, то звертатися можна в будь-який момент й з абсолютно різними потребами. Проте є ряд поширених викликів, які можна вирішити швидше й ефективніше за допомоги консультанта.
Написання дійєвої й реалістичної стратегії розвитку навчального закладу.
Побудова чи трансформація культури взаємодії в школі.
Налагодження внутрішні комунікації та командної взаємодії.
Пошук та налагодження зв'язків із зовнішніми партнерами.
Донори, інвестори, благодійники та ін.
Особистісне зростання освітнього управлінця.
Керівник прагне трансформувати і зафіксувати власну роль.
Налагодження тайм-менеджменту і формування ефективних умов праці.
Необхідність проведення аудиту чи ревізії певних питань зовнішніми експертами.
Для багатьох шкіл отримання консалтингових послуг може стати викликом через обмежені фінансові можливості. Проте з кожним роком можливості фінансування подібних послуг стають все ширшими. Більш детально ознайомитись з ними можна у нашій публікації.
Хочу отримувати щомісячний привіт від команди "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку.
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!