Назад до Корисних матеріалів
25.01.2022
~ 1 хв.

Як зробити дистанційне навчання справді ефективним: 10 простих правил

Як зробити дистанційне навчання справді ефективним: 10 простих правил
Протягом останніх двох днів стрічка Facebook рясніє пропозиціями від платформ дистанційного навчання чи з методиками проведення навчання в онлайн-режимі. Щиро радіємо, що є безліч можливостей для освітян, але маємо кілька порад для тих, хто прагне, аби дистанційне навчання було справді ефективним. Адже потрібно не тільки вміти використовувати ресурси, а й грамотно спланувати роботу, домовитись про спільні правила й реально оцінити свої потреби та можливості.
10 правил для ефективного дистанційного навчання
1
Використовуєте однаковий підхід, засоби та платформи для комунікації.
Існує безліч можливостей для онлайн-навчання та здійснення різних освітніх процедур дистанційно. Проте уявіть, що відбувається з учнем, якщо ви та ваші колеги використовуєте різні ресурси для дистанційного навчання. Домашні завдання з математики у Viber, українська література на YouTube, а хімія взагалі в окремому додатку. Простежування та систематизація таких завдань забиратиме купу зусиль та ресурсів учня й одразу відбиватиме бажання вчитися. Якщо весь колектив педагогів вашої школи прийме спільні правила взаємодії - це суттєво спростить як життя учнів, так і вашу особисту роботу.
2
Живе спілкування.
Може здаватися, що дистанційне навчання в сучасному світі дуже легко налаштувати. Скидаєш посилання на книжки, завдання у месенджер і збираєш відповіді. Проте, одним з важливих аспектів взаємодії під час навчання є живе спілкування, споглядання та слухання. Тому, практикуйте вихід в прямі ефіри для пояснення теми, аналізу завдань та дискусії з учнями хоча б раз на 2-3 дні.
3
Довіра.
Насправді, однією з проблем дистанційного навчання є довіра. З деяких предметів вчителю важко перевірити, чи справді учень зробив завдання самостійно. Полегшити ситуацію допоможуть завдання, які потребують додаткового пояснення. Запропонуйте учням не просто надсилати результати, а й додавати до них короткі відео чи голосові повідомлення, в яких вони пояснюють вам хід розв'язку чи своє бачення правильної відповіді. Також цей прийом допоможе "прокачати" навички комунікації та самопрезентації учнів.
4
Платформа має бути зручною як для вчителя, так і для учня.
Не варто використовувати для комунікації з учнями соцмережі чи платформи, які не є значно популярними серед школярів. За даними дослідження Інвестиційного банку Piper Jaffray 45% представників покоління Z найчастіше користуються Snapchat, 26% надають перевагу Instagram, а третє місце зайняв Twitter. Facebook втратив свою популярність, у порівнянні з попередніми опитуваннями. Цією мережею активно користується лише 8% молодих користувачів. Якщо ж ви плануєте використовувати спеціальну платформу для дистанційного навчання, то обов'язково надішліть учням покрокову інструкцію з реєстрації та специфіки її використання.
5
Єдина система оцінювання.
Тут все аналогічно до першого правила. Краще ваша команда педагогів витратить трохи часу для створення єдиної та прозорої системи оцінювання, а ніж кожен вчитель працюватиме з учнями за власними правилами. Більш того, уся система має бути чітко поясненою школярам.
6
Формування єдиного плану занять та тем.
Спланувавши навчальні матеріали, ви, у першу чергу, спростите своє життя. Крім того, це дозволить вам об'єктивно оцінити чи не буде запланований об'єм надмірним для цього періоду. Також, якщо всі у вашій команді матимуть подібні індивідуальні плани, ви зможете найбільш вдало оптимізувати загальну систему навчання в період карантину.
7
Не використовуйте виключно одну форму комунікації.
Так само, як і на звичайному уроці ви говорите, пишете, показуєте, під час дистанційних занять потрібно залучати всі типи сприйняття в учнів. В онлайні ви маєте широке поле для маневру. Адже комбінувати текстові завдання можна з відопоясненням чи аудоповідомленнями. Щоб дати можливість кожному учню виконати хоча б одне завдання створюйте підбірки. Наприклад, пропонуйте в рамках одної теми або переглянути фільм, або ж прочитати статтю чи прослухати подкаст.
8
Геймифікація.
Чим більше ігрових елементів та квестів буде у ваших матеріалах, тим більше шансів, що учні не просто виконають домашнє завдання, а й активно включаться до більш глибинного вивчення теми. Наприклад, якщо в рамках уроку географії вам потрібно вивчити певну країну, дайте дітям завдання спланувати подорож до неї й підготувати онлайн-план свого перебування та відвідин різних цікавих місць.
9
Робота в онлайн-групах.
Дистанційне навчання - це найкраща можливість об'єднати учнів у команди та надавати їм групові завдання. Крім того, це спрощує етап підготовки завдань й дозволяє максимально розкрити творчий потенціал школярів.
10
Система "питання-відповідь".
Одразу домовтеся з учнями, коли й куди вони можуть надсилати вам запитання. Інакше ви ризикуєте цілий день просидіти в обіймах комп'ютера чи телефона. Якщо якесь питання від учнів часто повторюється, то варто переформатувати завдання, яке ви поставили, або створити файл з відповідями на часті запитання.
І на останок, пам'ятайте, що ситуація з карантином є стресовою як для вчителів й директорів, так і для батьків та учнів. Ніхто не був готовим до цієї ситуації й не є винним в її появі. Тому важливо розуміти та чути одне одного, домовлятися про комфортні правила взаємодії й не намагатися виконати "п'ятирічку за три роки".
Бережіть своє фізичне та психічне здоров'я.
Хочу отримувати щомісячний привіт команди від "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Якщо хочете отримувати порцію натхнення та мотивації (і, звичайно, дуже багато корисного матеріалу) - натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!