Змішане навчання: персоналізоване навчання кожного учня
Змішане навчання (англ. blended learning) не є універсальним інструментом, який в один прекрасний момент переверне усе навчання з ніг на голову, але це той інструмент, який допоможе подивитися на процес отримання знань іншими очима, змінить ставлення до технологій, і найголовніше – дасть можливість спробувати себе у новій ролі.
Огляд 1 тижня курсу на Coursera
Під час наших програм ми часто чуємо від вчителів фразу, що змішане навчання в українських школах неможливе, адже школи не обладнані комп'ютерами і належною технікою. Але варто пам'ятати, що змішане навчання – це не про технології, а про те, як здизайнувати свій клас (і наповнення уроку, і фізичний простір) так, щоб урахувати потреби кожного учня/учениці (темп навчання, складність і обсяг матеріалів, формат взаємодії, тощо).


Змішане навчання – це методика формальної освіти, згідно з якою учень/учениця засвоює одну частину матеріалу онлайн, частково самостійно керуючи своїм часом, місцем, шляхом і темпом навчання, а іншу частину матеріалу вивчає у шкільному класі. Водночас, усі активності впродовж вивчення того чи іншого предмету логічно пов'язані між собою і, як результат, учень отримує цілісний навчальний досвід.
Подивіться на ці приклади і дайте собі відповідь на запитання: це змішане навчання чи ні?

Приклад 1. Учні використовують планшети, щоб дати відповідь на запитання вчителя, який стоїть біля дошки в центрі класу.

Приклад 2.
На домашнє завдання діти переглядають лекцію про вбивство Дж.Кеннеді. У класі учні роблять постановку суду над обвинуваченим у вбивстві, Лі Гарві Освальдом.

Приклад 3.
Вчитель проектує її/його лекцію на дошку і показує вказівником частини презентації, у той час діти нотують почуте на своїх ноутбуках.


Отже, перший приклад – як ви здогадались, не є змішаним навчанням, адже це просто наявність технологій у класі. Вони не змінюють ні досвіду учня, ні ролі вчителя.

Другий приклад – це саме воно, така модель змішаного навчання називається "перевернутий клас" (англ. flipped classroom). Вона дозволяє учням засвоїти матеріал вдома, враховуючи власний темп і складність теми, а в класі обговорити вивчене разом із однокласниками. Більше того, якщо це буде зроблено у вигляді симуляції, як у прикладі, то найімовірніше, що діти краще засвоять матеріал і зрозуміють тему.

Третій приклад, як і перший, є також хорошою ілюстрацією використання технологій у класі, але не більше.
Що означає якісне змішане навчання?
Воно персоналізоване.
Що це означає? Цей метод враховує індивідуальні потреби кожного учня,
а не цілого класу загалом.
Передбачає майстерність (=якість) вивчення того чи іншого матеріалу.
Тобто учень продовжує вивчати наступну тему чи отримує оцінку лише тоді, коли він/вона засвоїли основний концепт. Тобто, коли учень відчуває, що він/вона готовий(-а) продемонструвати свою обізнаність в темі, тоді він/вона проходить тест/здає фінальне завдання. Учням не потрібно чекати, поки вчитель скаже: "Зараз 7-ий тиждень, як ми вивчаємо цю тему, прийшов час складати тест".
Високі очікування до учня
Означають, що кожен має чітко прописані стандарти, які готують його/її до успіху в коледжі і в подальшій кар'єрі, та старанно дотримується їх.
Право на автономність/самостійність учня
Тобто кожна дитина має навички, інформацію, та інструменти, які допоможуть йому/їй в управлінні власним процесом навчання.

Ми розглянули визначення змішаного навчання і його основні принципи. Тобто, як було вище сказано, технології – це не панацея у впровадженні змішаного навчання, але це те, що уможливлює його масштабування у світі і робить його більш фінансово стабільним.
Основні моделі змішаного навчання
Ротаційна модель (англ. Station Rotation Model)
Ротаційна модель (англ. Station Rotation Model)
Місіс Сміт поділила свій клас на групи так, що з однією групою вона вивчає певну тему, у той час як інша група самостійно працює за комп'ютерами, а ще одна група – взаємодіє в команді і разом вирішує поставлені завдання. Усі групи роблять взаємопов'язану роботу, відштовхуючись від особистих потреб/рівнів кожного учня.

Особливості цієї моделі:

  • діти переміщуються класом за певний проміжок часу між різними навчальними станціями;
  • хоча б одна міні-група (до прикладу, якщо в класі 25 учнів, то 1 міні-група складається із 6-7 учнів) повинна виконувати завдання онлайн, інші – працювати над проектом, використовувати папір чи олівці, або інші
    інструменти для ефективної роботи;
  • учні повинні пройти усі станції під час уроку.
Приклад школи, яка застосовує цю модель: KIPP LA: Schools
Модель "Flex" (англ. Flex Model)
Модель "Flex" (англ. Flex Model)
Коли ви заходите у школу АВС, ви зауважуєте, що близько 100 учнів знаходяться у великій просторій кімнаті. Усі вони мають ноутбуки і сидять по різних куточках цього відкритого простору. Усе виглядає дуже хаотично, але коли ви запитаєте когось із учнів, що вони роблять, ви почуєте відповідь, що вони працюють над математичним завданням. Усі учні мають власний "плейлист" активностей, які вони повинні виконати за певний час. Коли щось не зрозуміло, вони можуть запитати свого однокласника чи вчителя. Водночас вчителі вивчають ситуацію і запрошують групки учнів у окремі кімнати для обговорення матеріалу, який діти не зрозуміли.

Особливості цієї моделі:

  • основою цієї моделі є онлайн-навчання, кожен учень має свій ноутбук і можливість переходити в інші приміщення;
  • учні можуть бути максимально мобільними і враховувати свої потреби для вивчення теми;
  • кожен учень має індивідуальний графік і завдання;
  • разом з учнями є два вчителі (або більше) – той, який може відповісти на будь-які запитання учнів під час роботи, та вчитель, який проводить персональні зустрічі з групами дітей, які щось не зрозуміли або ж мають труднощі з виконанням завдання.
Приклад школи: Summit School
Лабораторна ротація (англ. Lab Rotation)
Лабораторна ротація (англ. Lab Rotation)
В школі XYZ учні мають 65-хвилинні перерви. Одну перерву вони проводять у навчальній лабораторії, вивчаючи онлайн концепт/основи теми, а іншу перерву – навчаються разом і з вчителем і глибше вивчають тему, застосовують вивчене на практиці.

Ця модель дуже схожа на ротаційну у класі, але її відмінність у тому, що діти рухаються не лише у класі від станції до станції, а переходять у онлайн-лабораторію, де працюють над виконанням завдання.

Приклад: Navigator school
"Перевернутий клас" (англ. Flipped Classroom)
Перевернутий клас (англ. Flipped Classroom)
Є ще одна популярна модель змішаного навчання, яку досить легко впровадити у класі, проте не варто програмувати себе лише на ній, але й пробувати вище згадані моделі теж.

Як ви вже здогадались із прикладу, поданого на початку статті, діти вивчають теорію вдома, самостійно керуючи своїм часом і темпом вивчення теми, а у класі – дискутують і глибше засвоюють матеріал. Вчитель лише фасилітує цей процес і допомагає вирішити спірні питання.
Що ви можете вже застосовувати у своєму класі із прочитаного вище?
Відходити від установки "Я в класі – головний(-а)" і давати учням більше свободи та можливостей управляти власним процесом навчання.
Давати більше групової роботи і завдань, які передбачають самостійне вивчення з урахуванням певних потреб учнів.
Деяким дітям потрібно більше часу на освоєння матеріалу, але це не означає, що вони менш здібні за тих, хто виконує завдання швидше.
Пробувати складати індивідуальні плани навчання разом із дітьми.
Урізноманітнювати завдання та проводити ігри-симуляції.
Визначити, кому і які теми даються краще у класі, та давати учням можливість навчатися в один одного.
Переставити парти у класі так, щоб дітям було комфортніше взаємодіяти.
Додайте тут ваш варіант!
Як підготуватися до змішаного навчання онлайн?
Фактично, ви перебираєте на себе роль модератора онлайн-зустрічі, в якій так само важливо визначити спільні правила взаємодії, додавши до них технічні (наприклад, якщо хтось хоче висловитися, повинен\на натиснути кнопку "Підняти руку" в Zoom). Замість реальної дошки, на якій ви фіксуєте напрацювання груп, слід використовувати google-документ, у який синхронно з розмовою записувати всі думки учасників (це завдання можна делегувати у разі потреби).
Яку платформу використовувати для змішаного навчання онлайн?
З досвіду рекомендуємо спілкуватися в Zoom, паралельно друкуючи всі висловлені думки в документ, який можна поширювати на екрані. Також Zoom дає можливість розбивати учасників для групи, що може допомогти в організації процесу. Перед самою зустріччю важливо протестувати платформу й пересвідчитись, що кожен учасник розуміє, як вона працює, щоб не витрачати час на пояснення під час зустрічі. Також важливий нюанс - не поширювати лінк на зустріч у соціальних мережах відкрито, аби убезпечити конференцію від хакерів. Краще поширювати лінк через пошту або в месенджерах.
Огляд першого тижня курсу зробила Надія Михалевич;
Усі зображення моделей взяті із відео-матеріалів курсу "Змішане навчання" на Coursera.
Хочу отримувати щомісячний привіт від команди "Про.Світ"!
Ми маємо чудову традицію - щомісячні розсилки, в яких ми розповідаємо про можливості, корисні матеріали та підбірки інструментів для освітян! Якщо хочете отримувати порцію натхнення та мотивації (і, звичайно, дуже багато корисного матеріалу) - натискайте на кнопку, заповнюйте форму і зовсім скоро ви отримаєте свою першу про.світянську розсилку
Пам'ятайте, що кожен є частиною змін!