Для розслаблення м'язів тіла
Гра «Повторюємо рухи тварин». Робимо рухи, уявляючи: мокру собаку, яка обтрушується від краплинок води; сонну кішку, яка повільно потягується; веселого зайчика, який стрибає; сердитого слоника, який тупотить. Наприкінці попросіть дитину уявити сонну тваринку (яку саме – вирішує дитина). Ця тваринка дуже хоче спати, вона розслабила своє тіло і кожну лапку, опустила голівку і притихла, відпочиваючи.
Вправа «Кішка». Пригадати, як кішка стискає і розтискає кігтики на своїх лапках. Стиснути міцно, а потім розтиснути і розслабити пальці рук. Зробити вправу 5-7 разів. Потім піджати пальці на ногах, неначе чіпляючись ними за підлогу, сильніше і сильніше напружуючи пальці. Потримати деякий час у напруженому стані. Розслабити. У розслабленому стані перебувати декілька секунд. Ніяких рухів не робити. Повторити 5-7 разів.
Вправа «Кулачки-розгинаємо пальчики». Стискаємо кулаки - на вдих. Розпрямляємо великі пальці – видих. Робимо вдих. Розпрямляємо вказівні пальці – видих. Робимо вдих. Розпрямляємо середні пальці – видих. Робимо вдих. Розпрямляємо підмізинні пальці – видих. Робимо вдих. Розпрямляємо мізинці– видих.
Вправа «Струшуємо воду з пальців». Опускаємо руки, щоб кисті пасивно звисали вздовж тулуба – вони розслаблені і м'які, як спагетті, що зварилися. Починаємо трясти руками, уявляючи, як струшуються краплинки води і розлітаються на всі боки. Перед вправою можна міцно стиснути кулаки, щоб добре відчувалася різниця - в напруженому і розслабленому стані м'язів.
Вправа «Спагетті». Уявіть, що зараз ви перетворилися на тверді італійські спагетті, які тільки но дістали з коробки. Для цього підніміть руки догори, напружте їх і все тіло – шию, живіт, сідниці, ноги. Виструнчіться, витягніться у одну пряму лінію. А тепер спагетті почали варити і вони стають все м'якшими і м'якшими – поступово розслабте і опустіть руки, розслабте нижню щелепу, шию, живіт, ноги і опустіться на підлогу. Спагетті зварилися!
Вправа «Лимон». Сідаємо, руки кладемо на коліна долонями вгору, плечі та голова опущені. Уявляємо, що у правій руці — лимон. Починаємо повільно його стискати до тих пір, поки не відчуємо, що «вичавили увесь сік». Розслабляємося. Уявляємо, що тепер лимон - у лівій руці. Повільно його стискаємо, поки не «вичавимо увесь сік». Знову розслабляємося. Після цього робимо вправу одночасно обома руками. Розслабляємося.
Гра «Сніговик». Починаємо "ліпити" із тіла дитини сніговика. Просимо напружити всі м'язи, наче вона сніговик, який стоїть на міцному морозі. А потім гріємо весняним теплим сонечком - сніговик починає танути. І дитина розслабляється.
Гра «Кольоровий душ». Уявіть, що стоїте під кольоровим теплим душем (уявіть, якого він кольору: жовтий, зелений, сріблястий, а може золотий?). Зробіть рухи, так наче умиваєтеся. Візьміть уявну мочалку і лагідно вимийте нею спочатку плечі, руки, потім груди, живіт, спину, ноги. Вода змиває все, що напружує, лякає, заважає. Потім уявіть м'який пухнастий рушничок і розітріть ним усе тіло.